Frengi Miyim?

Merhaba, evlilik için kan testi verdiğimde görselini eklediğim kırmızı olan iki test referans dışı çıktı. Çocukken ailem bize hepatit aşısı yaptırmıştı. Bu sonuç ondan mı kaynakli? Bir de vdrl frengi hastalığını teşhis ediyormuş. Bu çıkan miktar benim hasta oldugumu mu gosteriyor. Partnerimde yok. Parnerim dışında bir ilişkim en son 2020de oldu ve ben hiç frengiye dair bir belirti yasamadim. Frengi isem çıkan değer çok mu yüksek ve geç mi kalınmış hala hiçbir belirtim yok çünkü.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba test sonuçlarınızı değerlendirdik. Öncelikle Anti HBS testinizin pozitif çıkmasından söz edelim. Bu bir hastalık değil aksine iyi bir şey. Hepatit B virüsüne karşı vücudunuzda antikor yani koruyuculuk olduğunu gösteriyor. 37.8 çıkan değeriniz kanınızda sizi Hepatit B ye karşı koruyan antikor varlığı konusunda bilgilendiriyor. Zaten Hepatit B aşısı olmuş iseniz bu testin pozitifliği de ona bağlıdır. Bu sonuçta endişe edecek bir durum yok yani.
Gelelim VDRL pozitifliğine, bu değer yüksek çıkmış.Sonucunuz 27.300. Bu durumda testinizi pozitif olarak değerlendirmek gerekir. Bu test frengi diğer adıyla da sifilis varlığında pozitif çıkabilir. Pozitif test sonucu frengiye yakalanmış olabileceğiniz anlamına gelir. VDRL Non treponemal bir testtir. Test pozitif çıkarsa bir sonraki adım, sonuçların daha spesifik bir frengi testi olan ve Treponemal bir test olan
FTA-ABS testiyle doğrulanmasıdır. Bu testi yapan bir çok merkez vardır. Sonuç olarak VDRL testinizde çıkan sonucun daha güvenilir ve duyarlılığı yüksek olan treponamal bir test ile teyit edilmesi gerekiyor.
Ancak bazı durumlarda frengi yokken de yalancı pozitiflik çıkabilmektedir. Bu durumda testin tekrarı ve başka ilave testlere de gerek olabilir.

Sonuç olarak şu aşamada terciken bir enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmanız ve daha ileri bir test yapılıp sonucun teyit edilmesi en doğru seçenek. Çıkacak test sonucuna göre de gerek görülür ise size tedavi başlanabilir veya takip yapılabilir.

Şu aşamada değerin yüksekliği gibi durumlar için panik olmanızı gerektiren bir durum bulunmuyor. Öncelikle testin daha ileri bir test yöntemi ile doğrulanması ve buna göre aksiyon alınması en doğru seçenektir.

Sağlıklı günler dileriz.