Hpv Kli̇rensi̇ Mümkün Mü?

Hocam merhabalar , ben 27 yaşında hayatında sadece bir kez ilişki yaşamış bir erkeğim. 6 ay önce bir ilişkim oldu ve ilişkimden 2 ay sonra özel bi labda hpv genotipleme( sürüntü ) testi yaptırdım( lezyonum hiç olmadı) ne negatif sonuç aldım. 2 ay daha geçtikten sonra başka bi laba gittim ve yine bir hpv pcr testi yaptırdım( sürüntü testi) ve bana tip 52 pozitifsin dendi. Aynı laboratuvarın başka bir şubesinde tekrar aynı testi yaptırdım ve yine negatif çıktı. Ben buna anlam veremiyorum hocam ben de virüs var mı yok mu? Tatmin edici cevaplar alamıyorum ve artık kesin net cevaplar almak istiyorum çünkü ben evlenmek çocuk sahibi olmak istiyorum ancak eşime bulaşır eşim hem sağlığından olur hem de kurduğumuz yuvadan oluruz diye korkuyorum1. Bu virüs kesin olarak vücuttan atılıyor mu? Klirensi var mı?2. Bu virüse sahip olan kişilerin kanser olma yüzdesi tahmini olarak kaçtır?3.Doktorların bazıları ömür boyu vücutta kalır bazıları da vücut atar söylemlerinin nedeni nedir?Lütfen yardım edin hocam aylardır içim içimi yiyor hiç bir sağlık sorunum yok artık net bir cevap alıp evlenmek istiyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle temel sorunuzu yanıtlayalım. Evet HPV klirensi yani vücuttan atılması mümkün hem de çok büyük olasılıkla. Bilimsel araştırmalara göre, HPV enfeksiyonlarının yaklaşık %80-90'ı geçicidir ve ilk tespitten sonraki 24 ay içinde kendiliğinden vücuttan atılır.Temel noktalardan biri de erkeklerde aktif bir lezyon olmadıkça bu virüsün başkasına bulaşma ihtimali bulunmamaktadır. Bu aşamda eğer sizde bir lezyon yani genital siğil varsa bunu aldırmannız gerekir. Zaten eğer bu tür bir aktif lezyon yok ise, bunu zaten cildiye veya üroloji uzmanı muayene sırasında kontrol edecektir. Eşinize bu hastalığı bulaştırmanıza imkan yoktur. Yani net bir cevap istiyorsanız evlenmenize hiç bir engel yok.
Zaten son test de sonucunuz negatif çıkmış bu da zaten virüsün vücuttan atıldığını gösteriyor. Zaten başta da söylediğim gibi % 90 oranında bu virüs vücuttan atılmaktadır. Gelelim kanser korkunuza, bu konuda da kesinlikle endişe duymayın. HPV erkeklerde cinsel organda kanser yapabilir evet bu mümkün ama buna neden olabilen HPV türleri HPV 16 ve HPV 18 dir Sizde zaten HPV 52 önceki testinizde pozitif çıkmış. Bu tür HPV kanser yapmamaktadır. Bu nedenle kanser olma riskiniz de bulunmamaktadır.
Sonuç olarak bu HPV takıntısını tamamen içinizden atın lütfen ve sağlıklı olduğunuza kendinizi inandırın. Evlenip mutlu bir yuva kurmanızda hiç bir engel yok. Net olarak şunu ifade edebilirim, kanser olma ihtimaliniz bulunmamakta olup kimseye de bu enfeksiyonu bulaştırmanız mümkün değildir. Zira son testiniz negatif çıkmış ve sağlıklı yani genital siğil yönünden normal olduğunuzu ifade ediyorsunuz.

Sağlıklı günler dilerim.