Gebelik ihtimali var mıdır yoksa da döngü uzamasının nedeni nedir?

Düzenli giden adet döngüm en son birden uzadı, 42 gün sürdü.3 haziranda adet gördüm. Daha sonra eşimle bir kez 18 haziranda prezervatif ile ilişkiye girdik ancak tam penetre iken boşalmadı,24 ya da 25 haziranda da bir kez de havuzda üstümüzde mayo varken sürtünme ile ilişki oldu ancak boşalma olmadı. Son döngülerim bozuk olduğu için yumurtlama zamanını hesaplayamadım. Bunlardan sonra adet göremedim, yine yaklaşık 45 gün oldu. Gebelik ihtimali var mıdır diye korkuyorum ve çok stresliyim, yoksa da döngü uzamasının nedeni nedir? Ne önerirsiniz? Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar.Durumunuzu değerlendirdim. 18 Haziran tarihinde korunmalı olarak ilişkiye girmişsiniz. Daha sonra 24 ya da 25 haziranda da bir kez de havuzda üstünüzde mayo varken sürtünme ile ilişki yaşamışsınız fakat  boşalma olmamış.
Hamilelik oluşması için sperm hücrelerinin vajina içine girip yumurta ile birleşmesi ve döllenme olması gerekir. Sizin durumunuzda belirttiğiniz her 2 ilişkide de bu tür bir durumun mümkün olmadığı görülüyor. Zira boşalma olmadığını da belirtiyorsunuz.  Zaten üzerinizde mayo varken sürtünme ile bir ilişki de hamilelik şansı bulunmamaktadır.
Bu sebeplerle gebelik ihtimali olmadığı anlaşılıyor. Ancak adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir.Sizde de son dönemlerde bu tür bir durum olmuş. Döngü uzamasına hormonal nedenler ( polikistik over sendromu gibi), stres, guatr gibi tiroid bezi hastalıkları  sebep olabilir. Bu şikayetiniz devam ederse bir kadın doğum doktoruna muayene olmanız gerekebilir.
Sonuç olarak belirttiğiniz bilgilere göre ilişkiler sonrası vajinaya sperm teması olmamış bu durumda da hamilelik olması mümkün değildir.
Sağlıklı günler dileriz.