GENİTAL HSV VARMI BENDE

Merhaba şüpheli ilişki sonrası 70 gün sonra özel laboratuvar yaptığım test sonucu HSV Tip 2Igm negatif sonuç 0.11 Negatif HSV Tip IgG negatif sonuç 0.23 negatif Devlet hastanesinde yaptırdığım herpes simpleks tip 1/2 IgG pozitif değeri 771.9 U/ml herpes simpleks tip1/2 ıgm negatif 5.8 negatif Hsv 1rt pcr saptanmadı Hsv 2 rt pcr saptanmadıDevlet hastanesi de bakılan test nedir genital herpes ile ilgisi varmı bende şimdi genital herpes varmı yokmu lütfen yorumlarmısınız

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, test sonuçlarınızı inceledim. Özel laboratuvar ve hastanede yaptırdığınız test sonuçları birbirinden biraz farklı gelmiş görünüyor. Ancak hastanede yapılan testlerde HSV 1 ve 2 birlikte bakılmış. Bu durumda test sonuçları yanlış dememiz mümkün değil. HSV tip 1 genellikle ağız ve burun çevresinde çıkan uçuk dediğimiz lezyonlara neden olur ve hemen herkeste yaşamın ilk yıllarında pozitifleşir ve vücut direncinin zayıfladığı durumlarda uçuk çıkmasına neden olur. Tüm yaşam boyunca vücutta kalır, ancak vücut direnci zayıfladığı zamanlarda ağız ve burun çevresinde uçuklara neden olabilir.

HSV tip 2 ise genellikle cinsel bölgede, erkelerde pen*s, testisler ve an*l bölgede lezyonlara neden olur. Bu lezyonlar hafif kızarık, içi su dolu, ağrılıve genellikle birden fazla lezyonlar şeklindedir. Sizin pcr ve herpes virus tip 2 sonuçlarınız negatif bu durumda bir sorun görünmüyor. Şüpheli cinsel ilişkiden sonra genellikle 4-5 haftada lezyonlar çıkar. Ancak sizin özel laboratuvarda yapılan testlerinizde sorun yok, hastanede yaptırdığınız testler hem tip 1 hem de tip 2 birlikte bakıldığından pozitif gelmiş, bu durumda muhtemelen tip 1 e bağlı antikorlerı gösteriyor, daha önce aldığınız ağız çevresinde çıkan viruse bağlı görünüyor.

Sonuçlarınıza göre sorun görünmüyor, ancak tip 2 yani cinsel yolla geçen virusten korunmak için mutlaka prezervatif kullanmayı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.