Kan sulandırıcı kullanmama rağmen tok karnına pıhtılaşma süresi düşük çıkmış

İki El parmaklarımın uçlarının morarması belirtisiyle acile gittim. Yapılan tahliller ekte. Ecoprin 100 lük kullanıyorum ona rağmen pıhtılaşma süreleri düşük çıkmış tabi tok karnına bu testler yapıldı sıkıtintı nedendir acaba

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, tahlil sonuçlarınızı inceledim. 3 dosya göndermişsiniz. İlkinde GGT, amilaz, bilirübin ve albumin test sonuçları var ve bunlar normal çıkmış.

İkinci dosyada ise, LDH, üre, kreatin, sodyum ve potasyum var. Bunlarda ise sadece hafif bir LDH düşüklüğü var. Alt sınır 120 iken 118 çıkmış.Bu düşüklük klinik olarak anlamlı değil, zaten LDH düşüklüğünü doktorlar da hele bu kadar hafif bir düşüklükte önemsemez. Ben de LDH değerinizi normal olarak değerlendiriyorum. Kayda değer bir düşüklük veya anormallik yok.

Üçüncü dosyda ise, sırasıyla Lenfosit, glukoz, AST ve ALT test sonuçları var. AST ve ALT değerleriniz normal çıkmış.
Ancak glukoz yani kan şekeri değeriniz yüksek. 115 üst sınırken 132 çıkmış fakat testleri tok karına verdiğinizi belirtiyorsunuz.Tok karında bu testde böyle bir yükseklik görülebilir. Glukoz değerinin sağlıklı değerlendirilmesi için aç karına kan verilmesi gerekir. Sonuç olarak olası şeker hastalığını riskini değerlendirmek için glukoz testinin aç karına alınan kan örneğinden tekrar edilmesi önerilir.
Bu dosyada lenfosit değerinde hafif bir yükseklik var. Açıkçası bu da kayda değer bir yükseklik değil.3.5 olan üst sınır 3.67 çıkmış. Basit bir enfeksiyon sonrası da bu değer bu kadar yükselebiir. Bu lenfosit (LY) yüksekliği de çokanlamlı değil.

Bu üç dosya dışında başka bir tahlil sonucunuzu göremedim. Özellikle pıhtılaşma süreleri yönünden PTZ, APTT ve INR gibi tahlil sonuçları dosyalarda bulunmuyor. Ancak genel bir bilgi olarak da pıhtılaşma testlerinin de tercihen aç karına verilen kan örneklerinden yapılması uygun olacaktır.
Genel olarak pıhtılaşma testlerinin de normalden düşük çıkmasından çok yüksek çıkması klinik olarak anlamlıdır.

Bu üç dosya dışında eklemeyi unuttuğunuz veya eklemediğiniz pıhtılaşma süresine dair bir dosya veya test var ise [email protected] adresine göndermeniz halinde tahlil sonuçlarınızın yorumlanmasına dair güncelleme yapabiliriz.

Sağlıklı günler diliyorum.