ggt ve psa arasında ilişki var mı

Hocam benim sorum enzimlerim ALT 27 AST 19 GGT 103 yalniz ben 15 yıldır epilepsi hastasıyım karpamazepin tegratol 400 mg 2x1 kullanıyorum ggt yüksekliği psa degerini yükseltirmi

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. GGT yüksekliğinizin muhtemel nedeni kullanmakta olduğununuz epilepsi ilaçları. PSA değeriniz de az da olsa yüksek çıkmış beraberinde. 2 üst sınırken 2.53 çıkmış.GGT yüksekliği ile PSA yüksekliği ve dolayısıyla prostat kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran çaşitli araştırmalar yapılmış yurt dışında. Ancak bunu doğrulayan somut bir ilişki bulunamamış. Yani belirttiğiniz gibi GGT yüksekliği direkt oalrak PSA değerini yükselten bir neden değildir. PSA yüksekliği için bir çok neden akla gelir. Öncelikle bunun araştırılması için epilepsi hastalığından bağımsız olarak bir üroloji doktoruna başvurmanızı öneriyoruz.

PSA yükskeliği yaşla birlikte artar erkeklerde, ayrıca üriner sistem enfeksiyonları, prostat iltihabı,iyi huylu prostat büyümesi, ejekulasyon sonrası ve PTH hormonu yüksekliği de bu değeri arttıran unsurlardır. Bu konuda üroloji uzmanı gereken değerlendirmeyi yapacaktır.

Bu arada glukoz değeriniz de 103 çıkmış. Bir bu değerin 100 ün altında olmasını isteriz. Şeker hastalığı yönünden bir risk altında olabilirsiniz. İnsülin direnci araştıran testleri yaptırmak üzere bir dahiliye doktoruna da başvurabilirsiniz.

Geçmiş olsun.