Beta hcg testi yaptırmadan once her hangi bişey yiyip icilirse sonuç negatife düşer mi?

Merhaba benim sorum beta hcg testi yaptırmadan once her hangi bişey yiyip icilirse sonuç negatife düşer mi?oyle bisey mumkun mu? Sevgilime guvenmedigim icin tahlilden once bisey yiyip icip sonucun negatif cikmasini saglamaktan endise duyuyorum..evli oldugum icin Beni elinde bebekle tutmak istemisinden cekiniyorum..daha once 2 defa yaptirdik bu testi ikiside negatif cikti..Birde adet tarihinden kac gun sonra beta hcg testi yaptirilir.yada adete 3-4 gun kala test olur mu? Bir yerde okuduguma gore adete yakin zamanlarda test yapilmiyormuş.

Tahlil.com Cevabı :

Gebelik yönünden Beta HCG testinin yapılması için en önemli kural beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır.İlişkiden sonra kaçıncı gün test yapılacağının ise çok pratik bir anlamı yoktur.
Beklenen adet tarihinde en az 2-3 günlük gecikme sonrası Beta HCG testinin yapılması uygundur.
Adete 3-4 gün kala Beta HCG testine gerek yoktur. İdeal olarak beklenen adet tarihinde gecikme olursa testin yapılması uygundur.Adete yakın zamanlarda test yapılmasına gerek olmadığına dair okuduğunuz yazı da doğrudur.
Kişi adetliylen veya adet kanamasından hemen sonra da  Beta HCG testine, bu süreçte hamilelik ihtimali bulunmadığından gerek bulunmamaktadır.
Gelelim ilk sorunuza, beta hcg testi yaptırmadan önce her hangi bir şey yiyip içilmesi, aç veya tok karına kan verilmesi sonrası sonuç etkilenmez ve negatife düşmez.
Gebelik sonrası kanda tespit edilen Beta HCG hormonu, yemek yenmesi veya içilmesi gibi durumlardan etkilenmez.
Bir başka değişle, kişi ister aç , ister susuz olsun, isterse de bir çok şey yiyip içsin test sonucu bundan kesinlikle etkilenmez.