Hamile Olabilir Miyim? Ella kullandım.

Yaş: 29, Ağustos’ta prezervatif yırtılması sonucu partnerim içime b*şalmış oldu ve 1 saat dolmadan Ella kullandım.19 Ağustos’ta kanamam geldi, 3 gün sürdü, koyu renkli çok ince pıhtılı 2-3 ped doldurdu. (regl mi yoksa ilacın yaptığı bir kanama mı anlamadım)Normalde 22 Ağustos’ta regl olacaktım zaten ama her ay 2 defa regl olduğum için düzensizlikten dolayı o kanamanın regl olup olmadığına emin olamadım. Önümüzdeki birkaç ay kan testi yaptırmam mümkün değil maalesef ulaşım olmayan bir köyde görev yapıyorum. 5 gün içinde bunu çözmeye çalışıyorum gitmeden.1. Sizce bu belirtilere göre hamile miyim ve o kanama regl olabilir mi? 2. İlişkiden sonraki 8. veya 10. günde idrar testi yapsam sonuç kaç güven verir? Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, ertesi gün hapı olan Ella yı doğru zamanda kullanmışsınız. Bu şekilde bir kullanım sonrası koruyuculuğu % 98 dir. Bu da iyi bir oran.

Gelelim sorularınızın cevabına,

Belirttiğiniz kanama adet kanaması şeklinde, hamilelik belirtisi olan üstüne görme kanamasına benzemiyor.İlaca bağlı da böyle 3 gün süren bir kanama olamaz. Bu adet kanamasıdır.

İdrarda gebelik testi için uygun zaman ise ilişkiden soraki belli bir gün değildir. Esas olan beklenen adet tarihinde gecikme olmasının beklenmesidir.İdeal olarak beklenen adet tarihinde en az 1 hafta gecikme sonrası test yapılmalıdır.Bu nedenle 8 gün veya 10 gün sonra test yapılması yerine adet gecikmesi sonrası test uygulanır.

Sonuç olarak hamile olma ihtimaliniz  olmadığı görüşündeyiz. Bunun da iki temel dayanağı var.

1. Ertesi gün hapını uygun zamanda almışsınız.

2. İlişki sonrası adet görülmüş olması hamilelik ihtimalinin söz konusu ilişkiye bağlı ortadan kalktığını gösterir.