Referans Dışı Değerler

Genel cerrahi an*l fissür için ameliyat günü vermeden önce kan tahlilleri istedi.Kan tahlili sonucunda çok sayıda normal değerlerin dışında sonuclar gördüm.Acaba ciddi bir rahatsızlığım mı var diye çok korkuyorum.Uzun yıllardır okb hastasıyım antidepresan kullanıyorum.Ayrica sedef hastasiyim.Sigara kullanıyorum.Kanser,kalp hastalığı gibi bir duruma işaret eden bir durum söz konusu mudur bu tahlile göre..Tahlil sonuçları ektedir.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba sonuçlarınızı inceledim. Kesinlikle korkulacak bir bulgu veya kanseri düşündürecek bir durum bulunmuyor.

Klorür değerinizde çok hafif bir düşüklük var. 98 alt sınır iken 97.1 çıkmış. Bu önemli değil.
Benim dikkatimi çeken 2 test var. Birincisi ALT değeri, hafif bir yükseklik var. Üst sınır 41 iken 45 çıkmış. Kilo probleminiz var mı, kilo fazlalığına bağlı olarak karaciğer yağlanmasında böyle yüksek çıkabilir. Bazı ilaçların da kullanımı bu değeri yükseltebilir.

İkincisi ise RDW- CV değerindeki yükseklik. 14.4 iken üst sınır 15.9 çıkmış.Demir eksikliği durumunda veya bu yönde bir tedavi alınıdığında bu değer yüksek çıkabilir.Demir testi ve ferritin testi yaptırmanızı öneririm vücudunuzda demir eksikliği yönünden.

Diğer referams dışı çıkan testlerinizde ise kayda değer bir problem gözlenmiyor içiniz rahat olsun.

Sağlıklı günler dilerim.