Hamile olduğum da söyleniyor olmadığım da, Beta HCG 8.1, kafam çok karıştı lütfen bakar mısınız?

Beta hcg sonuç 8.1 referans değeri 0-10 hamile miyim hamilesin diyen doktor da var değilsin diyen doktor da var

Tahlil.com Cevabı :

Evet hamile olabilirsiniz. Hem de çok yeni bir hamilelik. Beta hcg değeri 6 ile 24 arası çıktığında bu tahlil sonucu gri zon olarak tanımlanır. Sizin 8.1 çıkan değeriniz de gri zon içinde. Gri zon nedir size onu da açıklayalım.
Gri zonda yani ara değerde çıkan Beta HCG değerleri her ne kadar gebelik lehine kabul edilse de mutlak suretle ikinci bir Beta HCG testi ile teyid edilmesi gerekmektedir. İkinci Beta HCG testi de ilk testi takiben 48 saat içinde yapılmalıdır.Bu test sonucunda elde edilen Beta HCG değeri ilk teste göre artmış ve hatta katlanarak artmış ise bu durum sağlıklı bir gebelik olarak yorumlanmalıdır. Bunu örneklersek, 8.1 çıkan kan testinizi verdiğiniz günden 2 gün sonra bir test daha verdiğinizde bu değerin 2 ye katlanması yani yaklaşık 16 olması ve ardından yine 2 gün sonra 32 civarında olması hamilelik tanısını koyduracaktır. Yani şu an için hamile olduğunuzu kabul edersek sonraki günlerde bu değer de istikrarlı ( 2 günde bir değerin yaklaşık 2 kat artması gibi) artış hamilelik lehinedir. Ancak şu bilgiyi de vermeliyiz. Beta HCG değerleri ne kadar hamilelik tanısı için bilgi verse de kesin hamilelik tanısı doktorunuz tarafından yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi ile koyulacaktır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz, saygılarımızla....