Ne zaman hamile kaldım?

Merhaba Hocam,Ben 14 eylülde korunmasız ilişki yaşadım bir gün sonrasında sancılı şekilde adet oldum 15 eylülde beklediğim tarihteydi. (Adet kanaması diyorum çünkü yerleşme kanaması olacağını düşünmedim ona göre fazla kan vardı ve sancılıydı fakat ne kadar gün sürdü hatırlayamadım) başka bir bilgi daha adetim genelde 30-35 günde bir olur son dönemlerde 35 günde 1idi. Ben ekim adetimi olmayınca beklediğim adet dönemini 9 gün geçince test yapıp hamile olduğumu öğrendim. Şuan 16 haftalık hamileyim. Doktorum tam 12. Haftada (15 aralık) ultrasonda SAT’a göre yani 15 eylüle göre 1 hafta geride deyip adet tarihimi 22 eylüle attı. Benim merak ettiğim şunlardır ki;1-Benim hamileliğim 15 eylül yani adet gördüğümden önceki günden (14 eylül) yaşadığım ilişkiden olabilir mi?2- 15 eylülde ki adet kanaması değilse 14den hamile kalmış olma ihtimalim var mı ? 3- Eğer 14 eylülden hamile kaldıysam 3 hafta fark olması normal mi? Bu arada 15 eylülden önceki adetim 11 ağustos4- Eğer 14 eylülden hamile kalmadıysam bunların nedenleri nelerdir?Son olarak tam döllenme tarihini öğrenmenin bir yolu var mı? Bütün cevaplarınız benim için çok önemli şimdiden çok teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba belirttiğiniz ilişki tarihi ve adet tarihlerini dikkatle inceledim konuya dair sorularınızı sırayla cevaplıyorum.
Öncelikle şu temel bilgiyi sizinle paylaşmalıyım bu tür durumlarda döllenme tarihini gün olarak kesin belirlemek mümkün değildir. Hamile kadınlarda gebe kalma ve doğum yapma tarihleri son adet tarihleri esas  alınarak hesaplanır. Ancak gebe kalma tarihinde 7-10 günlük sapmalar normal kabul edilir. Döllenme tarihini tam olarak belirlemek mümkün değildir fakat bebeğiniz dünyaya geldikten sonra genetik testlerle hamileliğin hangi tarihli ilişki sonrası biyolojik babası öğrenilebilir.

Ancak yazdıklarınıza göre saptamalarımı da ileteceğim.

1.Benim hamileliğim 15 eylül yani adet gördüğümden önceki günden (14 eylül) yaşadığım ilişkiden olabilir mi?
Verdiğiniz bilgilere göre bu çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor zira ilişkiden sonra adet görmüşsünüz, adetinizin sancılı ve olağan bir şekilde olmuş. Öncelikle yerleşme kanaması genel olarak sancılı olmaz ve fazla kanama olmaz. Bu nedenle 15 Eylüldeki kanamanızın yerleşme kanaması olması çok düşük bir ihtimal. Bu kanamayı adet kanaması olarak değerlendirmek doğru olacaktır. Bu sebeple hamileliğinizin 14 Eylül tarihli ilişkiden olma ihtimali çok düşük.

2.15 eylülde ki adet kanaması değilse 14den hamile kalmış olma ihtimalim var mı?
Daha öncede belirttiğim gibi bu kanamanın adet kanaması olması çok daha yüksek bir ihtimal. Açıkçası bunun yerleşme kanamsı olmadığını düşünüyorum.
3. Eğer 14 eylülden hamile kaldıysam 3 hafta fark olması normal mi?
14 Eylül tarihli ilişkiden hamile kalmanızın mümkün olmadığı görüşündeyim.

4. 14 eylülden hamile kalmadıysam bunların nedenleri nelerdir?
Bunun en doğru sebebi bu ilişkiden sonra sancılı ve fazla kanamalı bir adet görmüş olmanızdır. Yerleşme kanaması görmüş olsaydının bu tür bir kanama olmaz, muhtemelen sancısız, kısa süreli ve hafif bir kanama olurdu. Bu nedenle çok büyük olasılıkla 15 Eylülde başyan adetiniz sonrası yaşadığınız bir ilişki sebebiyle hamile kalmışsınız.

5.Son olarak tam döllenme tarihini öğrenmenin bir yolu var mı?
Bu sorunuzu yazımın başında da belirttim. Bir daha ifade ediyorum.  Döllenme tarihini tam olarak belirlemek mümkün değildir fakat bebeğiniz dünyaya geldikten sonra genetik testlerle hamileliğin hangi tarihli ilişki sonrası biyolojik babası öğrenilebilir.

Sonuç olarak yazdığınız son adet tarihine göre  ve doktorunuzun bebeğinizin gelişimi ile  bulduğu son adet tarihi 22 eylül olarak belirtilmiş olduğu için sizin 15 eylül sonrası yaşadığınız ilişkiden hamile kalmış olmanız ihtimali yüksektir