Her iki akciğer alt lob posterobazal segmentte ve laterobazal segmentte lineer atelektaziler mevcuttur Ne demektir?

Merhabalar hocam, doktora gitmiştim dedi ki: Her iki akciğer alt lob posterobazal segmentte ve laterobazal segmentte lineer atelektaziler mevcuttur.Ameliyat oldugunuzda cizikler kalmış dedi doktor bu dogru mudur. Bilgi verebilir misiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun.Meslektaşımız muayene sonrası görüşlerini belirtmiş. Ben de gerek tahlillerinizi gerekse de belirttiklerinizi değerlendirdikten sonra görüşlerimi ifade edeyim. Öncelikle rapor ve filminizi inceledim.Her 2 akciğerin alt ksımlarında çizgisel tarzda atelektazi denilen yapışıklıklar, o bölgelerde hacim kaybı mevcut olup bu çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Önceden geçirilmiş enfeksiyonlar,  operasyonlar (ameliyat), akciğer embolisi gibi hastalıklar sonrası bu durum görülebilir.Genellikle kalıcıdır.
Ancak şu anda sizin şikayetlerinizin olup olmadığı ve muayene bulgularınız da çok önemli. Eğer nefes darlığı, öksürük, balgam gibi yakınmalarınız var ise bir kısa vadede bir göğüs hastalıkları doktoruna detaylı muayene için başvurmanız önerilr. Mevcut durumda bir şikayetiniz ve yakınmanız yok ise tedbiren 6 ay sonra tekrar yine bir göğüs hastalıkları bölümünde kontrolden geçmenizde yarar var.

Sağlıklı günler diliyorum.