Karinda Ele Gelen Kitleler

Merhaba hocam karnımda yüzeye çok yakın diyebileceğim elime gelen bilye hissi veren bir santimetre civarı kitleler hissediyorum. 2019 yılından beri mevcut ve Dr a gittiğimde önemsemeyip lipomdur deyip geçtiler fakat 2020 civarı sadece karnımın alt kısmında hissediyorken şimdi karnımın üst kısmı kasiklarim hatta kollarımda da küçük küçük yuvarlak kitleler hissediyorum çok uzun yıllardır yaşadığım kabizlik ve regl düzensizliği harici bir belirtim yok bunların sebebi ne olabilir hangi Dr a görünmeliyim ileri araştırma istemeli miyim çünkü ısrar etmeden bakmıyorlar maalesef ne önerirsiniz tehlikeli değilse bile ilerde olmalı ihtimali var mıdır yorumlarınız benim için değerli teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba evet anlattıklarıınızdan vücudunuzdaki yapıların lipom olduğu anlaşılıyor. Bunların vücutta oluşumunun altındaki neden kesin olarak bilinmemektedir. Travma, genetik etkenlerin lipom oluşumunda etkili olabileceği düşünülür. Ayrıca Bununla obezite, diyabet ve hiperlipidemi  durumlarında da lipomlar artabilir. Bunların araştırılması ve gerek görülürse cerrahi olarak alınması için tercihen genel cerrahi ve/veya plastik cerrahi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır.Tabii bumların alınması sonrası ciltte iz kalma riski durumuna karşı öncelikle plastik cerrahi doktoru daha uygun olacaktır.Kabızlık ve adet düzensizliğiniz bunların oluşumunda direkt olarak etkin değildir.Doktorunuz bu oluşumların büyükliğiü ve sayısına göre bunların vücuttan çıkarılması konusunda karar verecek gerekirse de alınacak örnekleri patoloji incelemesi için patoloji laboratuvarına yönlendirecektir. Buna göre kitlelerin iyi huylu olup olmadığı da anlaşılacaktır.

Sağlıklıı günler dilerim.