Hıv şüphesi yaşıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

28. Gün- anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.259 / referans aralığı 0-0.9 45. Gün - anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.46 / referans aralığı 0-0.9 52. Gün - anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.347 referans aralığı 0-0.9 59. Gün - anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.448 referans aralığı 0-0.9Değerlerin değişmesi beni tedirgin ediyor. 59. Günden sonra pozitife dönen vaka olabilir mi ? Vücudumda ki en ufak problemi Hiv’e bağlıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı dikkatle inceledim.HIV sonuçlarınız aşağıdaki gibi.

28. Gün- anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.259 ve  referans aralığı 0-0.9
45. Gün - anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.46 / referans aralığı 0-0.9
52. Gün - anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.347 referans aralığı 0-0.9
59. Gün - anti hiv kemiluminesans veya benzeri - 0.448 referans aralığı 0-0.9

Gelelim sorularınızın cevabı ve size bu konuda uzman önerilerimize:

Öncelikle sizde asla HIV enfeksiyonu yok. Tüm sonuçlarınız negatif referans değerler içinde.
HIV değerleri normal sınırlar içinde kalması kaydıyla değişebilir bu da çok normal bir durum. Önemli olan test sonuçlarınızın raporda belirtildiği üzere 0,9 un altında kalması.Sizin yüm sonuçlarınızda negatif sonuç bildiren referans aralıkları içinde olduğu için endişe etmenizi gerektiren bir durum bulunmuyor.
Bu nedenle değerlerin değişmesi sizi tedirgin etmemeli. Zaten yaptırdığınız 4 testin de aynı değerler içinde çıkmasını bekleyemeyiz.Referans aralıkları içinde olmak kaydıyla tets sonuçlarında değişmeler olması son derece doğal ve beklenen bir durumdur.
Lütfen bir daha test yaptırmayın. Sonuçlarınız normal ve test yaptırdıkça HIV şüpheniz de artacaktır. Bu da sizi bir kısır döngüye sokacaktır.

 59. Günden sonra pozitife dönen vaka olabilir mi sorunuzu da cevaplayalım. Yeni teknoloji testlerle (testlerin uygun şartlarda ve doğru analiz edildiği koşullarda)  59. günden sonra daha önce negatif olan bir sonuç asla pozitife dönmez. Arka arkaya test yaptırıp gereksiz yere para harcamayın lütfen.

HIV şüpheniz devam ederse ve herhangi bir sağlık sorunuzu HIV a bağlıyorsanız bu normal bir durum değildir. Bu konuda psikiyatrik bir destek almanız gerekebilir. Çünkü HIV fobisi olarak da bilinen bir hastalık var. Bu durumda sizi bu endişenizden kurtarmak amacıyla psikiyatri doktoru bir tedavi başlayabilir.