Hıv Rna, Kantitatif

Merhaba hocam, Geçen sene ekim ayında geçirmiş olduğum akciğer enfeksiyonu nedeniyle geçmeyen öksürüğüm vardı. Göğüs hastalıkları bölümü aynı zamanda polene alerjim olduğu için beni alerji bölümüne yönlendirdi ve orada yapılan kan testimde Anti-Hbs (Elisa) sonucum pozitif ve 75.81 çıktı. Igg (nefelometrik) sonucum da 18.1 çıktı. Bu sonucum nedeniyle beni enfeksiyon bölümüne yönlendirdiler ve orada bu sonucumun hıv pozitif olduğumu gösterdiği ve doğrulama kanı gönderilmesi gerektiği söylenip ek olarak vdrl-rpr ve sifilis istendi, bu sonuçlarım negatif çıktı. Bir de hıv rna kantitatife bakıldı. O testimin sonucunda ne olduğunu anlayamadım. Ekte dosya olarak sizlerle paylaşıyorum. Bir de hıv dendiği için nişanlımdan da kan alındı ve onun anti-hbs (elisa), vdrl-rpr ve sifilis sonuçlarının hepsi negatif çıktı. Durum hakkında yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, geçen sene ekim ayında geçirmiş olduğunuz akciğer enfeksiyonu sonrasında yapılan Anti HBs testinizin pozitif olması, daha önce hepatit b geçirdiğinizi veya aşılandığınızı gösterir ve kanınızda hepatit B virusu için yeterli antikor olduğunuzu, korunduğunuzu gösterir.IgG sonucunun yüksek çıkması ise çeçirilmiş veya geçirilmekte olan enfeksiyonlarda görülebilir, çok spesifik bir test değildir. Bu iki sonucun HIV pozitifliğini göstermesi söz konusu değildir. Ancak sizde bir şekilde enfeksiyon hastalıkları tarafından AntiHIV çalışılmış ve sonucu pozitif bulununca ,  cinsel yolla geçebilen sfiliz ve VDRL/RPR testleri de istenmiştir.

Sizin yapılan testlerinizde VDRL/RPR testleriniz yani sfiliz testiniz negatif görülüyor. Ancak HIV RNA testiniz kantitatif değeriniz 5100 olarak gelmiştir. Bu test yani HIV RNA kantitatif testi tanıdan ziyade tedavi takibinde kullanılan bir test olup, tek bir değer sadece HIV pozitifliğini göstermektedir. Ancak tedavi alıyorsanız veya daha önce yapılmış HIV RNA kantitatif testiniz varsa onunla birlikte yorum yapılabilir. Bu durumda tedavi ve düzenli takip yapılması ve diğer HIV RNA testlerinizin karşılaştırılması daha doğru olacaktır. Nişanlızın da yapılan testlerinde sfiliz(VDRL/RPR), AntiHBs testlerinin negatif olduğunu belirtmişsiniz. Ancak Anti HIV sonucunu belirtmemişsiniz. Nişanlınızda sfiliz için sorun görünmüyor. Ancak Hepatit B için,  HBsAg bakılmasını ve o da negatif ise hepatit B aşısı yapılmasını öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.