Hıv Rna Kantitatif

Hocam, Az önce gönderdiğim sonuçlara göre cevabınızı okudum ancak bana Anti Hıv testi hiç yapılmadı. Yapılan Anti-hbs(elisa) 75.81 ve ıgg 18.1 sonucuma dayanarak hıv pozitif olduğum söylendi. Daha sonra nişanlımdan da kan alınması gerektiği söylendi. Üstüne de benden doğrulama kanı alındı. Ek olarak Vdrl-rpr, sifilis sonuçlarımıza bakıldı. Bana sadece söylediğim test sonuçlarından yola çıkılarak hıv dendi ve üstüne hıv rna kantitatif testi yapıldı. Daha önce hıv tedavisi olmadım, öyle bir tanı da koyulmadı ve daha önceden hiç hıv rna kantitatif değerime bakılmadı. Benim sadece alerji bölümünün istediği testler arasından anti-hbs (elisa) sonucuma bakılarak hastaneye gelip enfeksiyon bölümüne giderek doğrulama kanı vermem söylendi ve enfeksiyon bölümü doktoru da bu sonucuma göre bana hıv pozitif olduğumu söyleyerek vdrl-rpr ve sifilis bakılmasını bir de hıv-rna kantitatif sonucuna da bakalım dedi. Başka geçmişe dayalı bu konuda hiç bir test sonucum yok hocam.

Tahlil.com Cevabı :

Yeniden merhaba;

Sadece AntiHBs ve IGg sonuçlarınıza bakılarak HIV pozitif tanısı konulması imkansızdır, doğrulama testi yapılabilmesi için öncelikle Antı HIV elisa testinizin pozitif çıkması gerekir, sonrasında doğrulama testi istenmesi yapılır. Doğrulama testinin de pozitif çıkması durumunda da, HIV RNA testi bakılarak vücudunuzdaki virüs yüküne(yani sayısına) bakılır, ayrıca CD4, CD8 sayısı gibi ek testler de istenerek tedavi alıp almayacağınıza karar verilmelidir.

Enfeksiyon bölümü ile yeniden görüşmenizi öneririm, AntiHIV testinizin mutlaka yapılmış ve pozitif bulunmuş olması gereklidir, AntiHBs ve VDRL/RPR sffiliz testinizin bununla bir ilgisi yoktur. Sadece cinsel yolla geçen hastalıklar içinde oldukları için  bu testler istenmiştir, sizin bu testleriniz negatif görünmektedir. Size gerekli bilgilendirme yapılmamış gibi duruyor. Anti HBs testinizin pozitifliği hepatit  B virüsüne karşı bağışık,  yani korunuyor olduğunuzu gösteriyor. Enfeksiyon doktoru sadece bu sonuca bakarak HIV pozitif olduğunuzu söyleyemez, mutlaka size AntiHIV elisa testi de yapılmış ve pozitif bulunmuştur. Bunun üzerine de doğrulama testi istenmiştir. Bize yolladığınız sonuca göre de HIV pozitif sonuç görünmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.