Hocam 11 sene evvel şüpheli bir ilişkim olmuştu.

Hocam 11 sene evvel şüpheli bir ilişkim olmuştu ondan sonra hiç olmadı tahlillerin tarihlerinde yazıyor gerçi biri 2012 de özel hastanede 2 side bu yıl biri özel biri devlet hastanesinde olmak üzere iki tane test yaptırdım ama üzerinden uzun zaman geçmiş olduğu için şüphelerim var uzun zaman geçmiş olduğu için yanlış sonuç çıkabilir mi birde ben bu zaman zarfında kan bağışında bulundum 2018 ve 2019 da olumsuz geri dönüş olmadı çok şükür evlenmeyi düşünüyorum yardımcı olabilirmisiniz

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, gönderdiğiniz 3 tahlil sonucunu da inceledim. 3 ü de normal. En son 13 Ocak tarihinde yaptırdığınız tahlil sonuçları bizim için en önemli, çünkü güncel durumunuzu  gösteriyor. Son tahlilinizi incelediğimizde,  AİDS yönünden HIV tahlili negatif çıkmış yani tamamen normal. Hastalık ve enfeksiyon yok.
Aynı şekilde Hepatit C yönünden Anti HCV de negatif yani normal .Hepatit C enfeksiyonu yok. Bir enfeksiyona yakalanmamış gözüküyorsunuz. Evlenmenizde hiç bir engel yok tamamen normal.
Zaten kan bağışında da tüm tahlilleriniz normal çıkmış yoksa sizi mutlaka bilgilendirirlerdi.

Pozitif çıkan tek test sonucunuz Anti HBS. Bu da çok iyi bir sonuç. Vücudunuzda Hepatit B virüsüne karşı bir bağışıklık olduğunu gösteriyor ve kesinlikle hastalık veya enfeksiyon bulgusu değil..
Bu sonuç iki nedene bağlı gelişebilir.
Aşağıda olası iki nedeni görebilirsiniz.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak bağışıklık gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış.

2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Her iki durumda da şu anda  bir hastalığınız bulunmadığını gösterir sonucunuz, korkulacak bir durum yok.
Sonuç olarak cinsel yolla bulaşan gerek HIV gerekse de HCV enfeksiyonları sizde kesinlikle yok. Üstelik Hepatit B virüsüne  karşı da koruyuculuk var. Bu sonuçlar tam olması gerektiği gibi.

Sağlıklı günler dilerim.