Karaciğer enzim değerleri.

Hocam öncelikle merhaba. İsmim Oğuzhan 23 yaşındayım. Bu yaşıma kadar neredeyse hiçbir sağlıksal problem yaşamadım. Sigara ve alkol kullanmıyorum düzenli olarak spor yapıyorum(futbol ve fıtness) Ailemde kalıtsal bir hastalık vsde yok. Fakat bundan yaklaşık 2.5 ay önce önce boğazımda bir iltihaplanma oluştu. Senede bir veya iki kere üst solunum yollarımdan hastalık geçiriyordum ama çoğuz kez ilaçsız atlattım. Ama bu seferki enfeksiyon boğazımdan gitti ve dizimde inanılmaz hareketlerimi kısıtlayacak derecede yüksek bir ağrı başladı. Daha sonrasında hem ortopedi doktoruna hem de enfeksiyon hastalıkları uzmanına göründüm. İkisi de boğazımdaki enfeksiyonun dizime inmiş olabileceğini ve antibiyotik tedavisi almam gerektiğini söylediler ve augmentin ile cyprasid antibiyotiklerini kombine bir şekilde verdiler. Neyse ben bu ilaçları kullandıktan sonra kendimi gün gün daha iyi hissetmeye başladım ve hastalık tamamen vücudumdan çıktı zannettim. Antibiyotikleri kullandıktan 2 ay sonra yani şu tarihten yaklaşık 2 hafta önce boğazımda beyaz iltihaplar gördüm sayısı da hayli fazlaydı. Daha sonrasında psikolojik de olabilir ama dizimde ağrıya benzer bir kaç durum hissettim. Bir daha bu durum beni kısıtlamasın diye herhangi bir doktora danışmadan 3 tane stafine 500mg ile 4 tane cyprasid 500mg kullandım. Daha sonra her ihtimale karşı bir ortopedi doktoruna görünmek ve varsa bir sıkıntı önlem almak istedim. Problemi anlattım ve doktor benden kan tahlili istedi. Sonuçlarıma baktığında ortopedik bir problem olmadığını fakat karaciğer enzim değerlerimin yaşıma göre inanılmaz yüksek çıktığını söyledi. Alt değerim 914 ast değerim ise 283 çıkmıştı. Doktor alkol veya ilaç alıp almadığımı sordu ben de son zamanda antibiyotik aldığımı söyledim. Bunlar seni zehirlemiş olabilir dedi. Daha sonra beni direkt acile yönlendirdi ve burada da bir takım testlere girdim. Yeniden kan verdim, karaciğerimden ultrason çekindim ve idrar tahlili yaptırdım. Bu tahliller sonucunda acil doktoru alt ve ast değerlerinin düşmediğini bu yüzden beni gözlem odasına alacaklarını söylediler. Gözlem odasında bir takım serum işlemleri uygulandı sabaha karşı tekrar kan alındı ve değerlerin az düştüğü söylendi ve hastaneye gostroentoloji bölümüne yatışım sağlandı. Tabi benim psikolojim alt üst oldu. Bu zamana kadar nerdeyse hastaneye gelmemiş ben şimdi hastanede kalacaktım. Neyse geçer ciddi bir şey olmasın diye kendimi teselli ettim. Daha donra burada 3 günlük bir tedavi aldım ve doktorlar toksik hepatit tanısı koydular ve bir çok tetkik yaptılar.Bu süreç içinde hiç bir ağrı sızı şikayet hissetmedim. Bu tahlillerin hepsini sizinle paylaşıyorum. Hepatit bden tutun antiümmün sistemine kadar yapılmayan test kalmadı. Pazartesi günü ortopediye gitmemle başlayan süreç cuma günü doktorların değerlerinde büyük bir düşüş oldu seni taburcu edeceğiz ama kontrollere bayramdan sonra geleceksin demeleriyle son buldu. Detaylı bilgi istememe rağmen maalesef verilmedi. İyisin bir durumun yok rahat ol dediler ve yolladılar beni. Sizinle taburcu kaydımı da paylaşıyorum.yapılan testlerde bazı anti antikorlar negatif çıkması gerekirken pozitif çıkmış. Bunlar hakkında bana herhangi bir şey söylenmedi. Şu anda sağlık durumum iyi herhangi bir ağrım sizim yok ama yine enfeksiyon geçirdiğim sol dizimde çok hafif bir huzursuzluk hissiyatı var. Bu durumda beni endişelendiriyor. Ben genel olarak sağlık durumumu merak ediyorum. Sizden öğrenmek istedğim şeyler; bağışıklık sistemimde bir problem olup olmadığı varsa ne yapmam gerektiği, karaciğer enzimlerinin bu kadar yükselmesinin sebebi sadece antibiyotik mi yoksa tespit edilemeyen bir durum olabilir mi? Alt ve ast değerlerim ilaç ve alkol kullanmadığım müddetçe yeniden 900 gibi değerlere çıkar mı merak ediyorum. Aynı zamanda lhd, amilaz gibi değerlerim de sıkıntılı. Yani bu tahliller sonucunda beni aydınlatırsanız ve tavsiye verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden emeğiniz için teşekkür ederim. Umarım sağlıklıyımdır.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun, yaşadığınız süreci okudum, tetkiklerinizi inceledim.

1-2,5 ay önce boğazınızda oluşan rahatsızlık sonrası size antibiyotik tedavisi verilmiş. Bu verilen tedavide 2 çeşit antibiyotik kullanılmış, boğaz enfeksiyonunuzun viral veya bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığını bilmiyoruz, ancak boğaz enfeksiyonu sonrasında diz ekleminizde rahatsızlık oluşmuş. Bu durum viral veya bakteriyel enfeksiyonlar sonrası nadiren görülebilir. İkili antibiyotik kullanımı sonrasında muhtemelen vücut/ağız florası bozuldğu için muhtemelen ağızdan mantar enfeksiyonu olmuşsunuz. aslında bu durumda hemen antibiyotiği kesmek gerekirken, siz kendinize göre tekrar antibiyotik almışsınız.

2-Dizdeki problem nedeniyle sonrasında gittiğiniz ortopedi uzmanının yaptıdığı karaciğer testleri sonucu enzim yüksekliği saptanmış. Karaciğer enzim yüksekliği birçok nedenden olabilir, antibiyotikler, ağrı kesiciler, alkol, bazı romatolojik hastalıklar, vs... Sizin karaciğer enzim değerleriniz sıvı replasmanı ile hemen gerilemiş, bu durumda ilaçlara bağlı olma olasılığı yüksektir. Yapılan karaciğer usg sinde ciddi bir sorun yoktur.

3- Amilaz lipaz değerleriniz bir miktar yüksek görünmekle birlikte ciddi bir yüksekli değildir. Yapılan usg de pankreas gaz nedeni ile tam görüntülenememiş, bu nedenle pankreasa yeniden bakılmasını öneririm.

4-LDH ise vücudun hemen her dokusunda bulunan bir çeşit enzimdir, akciğer, karaciğer, kalp ve kaslarda yüksek miktarda bulunur, sizin de yeni geçirdiğiniz bir toxik hepatit geçirdiğiniz göz önüne alındığında  ortalama 1 ay sonra yeniden tekrarlanmasını öneririm.

5-Yapılan romatolojik testlerden bazılarında pozitiflikler mevcut. Bu testlerin tek başına genellikle bir anlamı yoktur, ancak hastanın kliniğinin takibi, bazı testlerin tekrarlanması ve titre takibi yapılması gereklidir. Romatolojik hastalıklarda tanı konulabilmesi için bazen aylar gerekebilir. Bu nedenle kesin olarak birşey söylenebilmesi için Romatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeniz ve gerekirse takibe alınmanızı öneririm.

Geçmiş olsun...