MR Sonuçlarımın Açıklaması hakkında

Mr sonucum çıktı ama ne demek istediğini anlamadım boynumda ve belimde ağrı vardı tam olarak neyim ver

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, sonuçlarınızı inceledim. Sırasıya açıklıyorum. Manyetik rezonans görüntüleme( MRG) yani MR tahlilinde bazı anormallikler var. Bunları aşağıda belirtiyorum.

1.Belde, L5-S1 intervertebral diskinde (omurga segmentinde) santralde anular-diskal protrüzyon görülmüş.Yani anlayacağınız dilde, sizde bel fıtığı başlangıcı görülmüş.

2. Boyunda da disklerde dejenerasyon yani zedelenme oluşmuş. Öncelikle diskin ne anlama geldiğini izah edelim.
Omurların arasında disk (intervertebral disk) adı verilen ve omurganın esnemesini, bükülmesini ve şok darbelerini emmesini sağlayan kıkırdağımsı bir yapı bulunur.Bu diskler bir nevi amortisör görevi üstlenir omurlar arasında.Boyun omurlarınızda da C 3 ten C 7 ye kadar, yani 3. boyun omurundan 7 boyun omuruna kadar olan bölgede de bulging görülmüş.
Bu da protrüzyonun daha hafif şekli olup diskin yaygın bir şekilde omur kenarlarından taşmasıdır. Bu durumu da boyun fıtığı başlangıcı olarak tanımlayabiliriz.

3.Akromioklaviküler eklemde hipertrofi gözlemlenmiş. Bu durum ise, omuz bölgesindeki köprücük kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklemin kireçlenmesine bağlı oluşan bir hastalıktır.

Sonuç olarak şu aşamada sırasıyla fizik tedavi, beyin cerrahisi ve ortopedi doktorlarınca değerlendirilmeniz ve buna göre tedavinizin planlanması gerekiyor.

Tedavinin planlanmasında muayene bulgularınız belirleyici olacaktır.

Geçmiş olsun diliyorum.