Pku Hastalığı

Merhabalar bebeğim 17 günlük pku için aradılar 1. Test 3.00 2 ci test ,3.08 3 test ise 5.9 çıktı Sizce nasıl bı yol izlenmeli çocuğuma ilaç tedavisi mi yoksa diyet mi uygulanır yada değerlerin düşme şansı varmıdır? Sezeryan ile doğum olmuştu .

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun bebeğinize acil şifalar dilerim. Bu aşamada 5.9 çıkan değer kendiliğinden düşmez hatta daha da yükselebilir. Bebeğinize tedavi başlanmalı öncelikli olarak.Doktorunuz gerek görür ise diyeti de düşünebilir sonraki süreçte. Bunun için çocuk hastalıkları metabolizma bölümüne başvurmalısınız.
Bu konuda özellikle eğitim araştırma hastaneleri ve/veya üniversite hastanesi çocuk hastalıkları metabolizma bölümünde deneyimli bir doktora başvurmalısınız.
Bu konuda bir kaç merkez önerebilirim.  Ankara Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Metabolizma Bölümü, İstanbul'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi veya Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İzmir'de de Ege Tıp Fakltesi Çocuk hastalıkları metabolizma bölümü uygun olabilir.
Bulunduğunuz ile göre siz de bu yönde bir araştırma yapabilirsiniz.
Sonuç olarak şu aşamada bebeğiniz tedavi almalı ve bir çocuk hastalıkları metabolizma bölümünden bu konuda destek almalısınız.

Bebeğinize ve size sağlıklı günler dilerim.