Pku Test Sonucu 3.0 3.8 5.9

Merhabalar bebeğim 17 günlük pku içi. Aradılar 1. Test 3.00 2 ci test ,3.08 3 test ise 5.9 çıktı sizce nasıl bı yol izlenmeli çocuğuma ilaç tevasimi diyet mi uygulanır yada değerlerin düşme şansı varmıdır sezeryan ile doğum olmuştu akraba evliliğimizde yok bu arada ben farklı şehirli eşim farklı şehirli birde medikal tedavi uygulanırsa ileride ilacı ve diyeti bırakıp sadece takip dönemi varmıdır

Tahlil.com Cevabı :

Tekrar merhabalar. Son çıkan test sonucu yüksek ve  bebeğinizine ilk fırsatta takip ve  tedavi uygulanmalı. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanacağı görüşündeyim değerleri düşürmek için ancak tabii ki bu konuda son sözü bebeğinizi klinik olarak takip edecek çocuk hastalıkları metabolizma uzmanı verecektir.
Sezeryan uygulanmasının fenilketonüri ile direkt bir ilişkisi yoktur.
Güncel tedavi metodları ve seçenekleri ile PKU tedavisinde başarı artmıştır.Tedavi sonrası değerlerde düşme olacaktır. Ancak bu konuda bebeğinizin klinik durumu ve tedavi yöntemlerine göre verdiği yanıt da etkili olacaktır.  Uygun tedavi ve gerekirse diyet ile orta ve uzun vadede tedavi şekillenebilir. Ancak diyet konusu uzun soluklu olup bu konuda doktorunuz size detaylı bilgi verecektir.Farklı illerde olmanız sizi zorlayabilir ama en azından ilk tedavi sürecinde izin alıp birlikte olmanız uygun gözüküyor.
İlk fırsatta tercihen büyük illerden birinde çocuk hastalıkları metabolizma bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Bu aşamadan sonra  çocuğunuzun klinik durumu ve tedavi süreçleri ile ilgili olarak bir çocuk metabolizma uzmanı ile iletişime geçip tedavinizin planlanması için ilerlemelisiniz.

Geçmiş olsun diliyorum. Sağlıcakla kalın.