Ca19-9 Tahlil Sonucum Yüksek

Ekte tahlil sonuçlarımı yolluyorum. Tahlilimde özellikle CA19-9 yüksek ,bu beni çok endişelendirdi. Senin yorumun nedir? Ne yapmalıyım

Tahlil.com Cevabı :

Evet Ca 19 9 değerleriniz oldukça yüksek. Normalin üst sınırının 3 katı kadar çıkmış. Her ne kadar tek başına CA 19-9 yüksekliği bir hastalık tanısı koydurmasa , bu ileri yüksekliğin muhtemel sebeplerinin araştırılmasında fayda var.

Ca 19-9 yüksekliğinde pankreas iltihabı, safra kesesi taşları, safra yollarında tıkanma veya enfeksiyon dahil safra kanalı hastalığı, bazı karaciğer hastalıkları akla gelir. Her ne kadar bu tahlil kanser ön tanısı ile özdeşleştiyse de kanser olmayan hastalıklarda da yüksek çıkabilmektedir.

Şu aşamada ideal olarak bir gasroenteroloji uzmanına başvurunuz. Öncelikle olarak tüm abdomen ultrason muayenesi, endoskopi ve kolonoskopi tahlillerinizin ve muayenenizin yapılması uygun olacaktır.

Doktorunuz gerek görürse ilave olarak karın organlarını görüntüleyen MR tahlili de isteyebilecek ve muayene bulgularınız ve varsa  şikayetlerinize göre bir yol haritası izleyecektir.

Sevgilerimle,