Progesteron düşmesi ve gebelik

MERHABA, SAT 17.05.2023 , OVULASYON DÖNEMİ İÇİNDE 29 MAYIS VE 1 HAZİRAN 'I DEGERLENDİRDİK. 06.06.2023 DE İDRAR BİTİMİ SONRASI AŞIRI YANMA OLDU. İDRAR TAHLİLİMDE ERİTROSİT YÜKSEK ÇIKTI VE CEC1000 MG ANTİBİYOTİK TEDAVİM BAŞLADI. 07.06.2023 TE PROGESTERON DEGERİM 26 ÇIKTI BETA HCG İSE 0,10 DU. 09.06.2023 TE PROGESTERON 14.,12 YE DÜŞTÜ BTA HCG YİNE 0,10 DU. DÜŞÜŞ SEBEBİ GEME KALAMADIĞIMDAN MI OLDU? YOKSA HALA GEBELİK ŞANSIM VAR MI? HALA ADET GÖRMEDİM VE ARALIKLI SOL KASIGIMDA BATMA VE UYKU HALİ DIŞINDA HAFİF AKINTIM VAR BAŞKA BİR BELİRTİM YOK.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Progesteron ve Beta HCG test sonuçlarınızı değerlendirdim.Progesteron hormonu hakkında sizi kısaca bilgilendireyim. Bu hormon yumurtlama döneminde yumurtalar çatladıktan sonra yükselmeye başlar. Progesteron hormonu doğurganlık döneminde  kadın vücudunu hamileliğe hazırlar. Gebelik olursa progesteron artacak olmazsa da zamanla düşecektir. Sizde de 26 çıkan progesteron değerinin 14.2 ye düşmesi Beta HCG test sonuçlarınızdan da anlaşılacağı üzere gebelik olmaması sebebiyledir. Bu durumda gebelik şansınız ancak bir sonraki adet dönemiyle birlikte başlayacaktır. Şu aşamada adet olmayı beklemeli ve ardından da ovulasyon ve yumurtlama dönemini beklemelisiniz.Şu aşamada gebelik şansınız bulunmamaktadır. Ancak belirttiğimiz üzere yeni adet dönemi ile birlikte gebelik şansınız tekrar ortaya çıkacaktır.
Bu dönemde  antibiyotik tedavisi sonrası idrar tahlilinizi de tekrarlatın enfeksiyon varlığı hamilelik şansınızı tehlikeye sokabilir. Doktorunuz tahliller sonrası idrar yollarınızda enfeksiyon veya taş gibi bir durum olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecektir.Akıntınız da devam ederse bir enfeksiyona bağlı olabilir. Bu yönde de tahliller ve muayeneye ihtiyacınız olabilir.Geçmiş olsun.

Sağlıklı günler dilerim.