Romatizma geçmişim var hamileyken atak geçirmiştim ve eklemlerim tutulmuştu kortizon serumlarıyla düzeltilmişti ama kan testlerinde crp esh yüksekliği c3 c4 düşüklüğü dışında net bilgi yoktu.

Merhaba benim romatizma geçmişim var hamileyken atak geçirmiştim ve eklemlerim tutulmuştu kortizon serumlarıyla düzeltilmişti ama kan testlerinde crp esh yüksekliği c3 c4 düşüklüğü dışında net bilgi yoktu. Şimdi aradan 4 sene geçti kan tahlili yaptırdım (şu an atak yok) Yine ANA negatif çıkıyor 4 sene önceki gibi ama bu sefer anti ds dna pozitif çıktı. Lupus muyum

Tahlil.com Cevabı :

Anti DNA testi otoimmün hastalıkların tanı ve takibinde kullanılan değerli bir tahlil yöntemidir.

Anti DNA özellikle SLE hastalığı tanısında kullanılır.Pozitif çıktığında akla bu hastalık gelir ancak tek başına bu tahlile bakarak da hastalık tanısı koyulamaz.