Sperm tahlil sonucum normal mi?

34 yaşındayım 1 yıllık evliyim eşim bir defa düşük yaptı.çocuk olmadı sonra.eşimin tüm testleri normal çıktı. Ben de Sperm testi yaptırdım. Sonuçlarım normal mi? Çocuk olma. Şansı var mı

Tahlil.com Cevabı :

Sperm tahlil sonuçlarınızı değerledirrdik. Her ne kadar sperm tahlilinizde renk, PH, miktar, likefaksiyon süresi ve viskosite normal olsa da, normalde  sperm hücrelerinin %32'sinin ilerici hareket kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.Sizde bu oran % 25 yani biraz düşük. Ama bu düşüklük ümirsiz bir durumu gösterecek kadar düşük de değil.Hareketli sperm sayısı azaldıkça çocuk olma şansı daha da düşer ancak bunun nedenini araştırmadan, bir tedavi almadan hemen umutsuzluğa kapılmanız da gerekmez.
Ayrıca sperm tahlilinde önemli noktalardan biri ise,  normal spermlerin oranıdır. Bunların en az yüzde dört olması gerekir. Eğer bu değer yüzde 4’ün altındaysa o zaman spermlerde  morfoloji düşüklüğü olduğu değerlendirilmelidir.
Ancak sizde bu oran yüzde 18 çıkmış ki bu da kabul edilebilir bir oran.Sperm sayınız da normal.
Sonuç olarak bu sperm tahlili ile ümitsiz olmanızı gerektiren bir durum yok. Çocuk sahibi olabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi umutsuz olmanızı gerekttiren bir sonuç çıkmamış.

Sonuç olarak bu değerler ile çocuk olma şansı olduğunu söyleyebiliriz.