U.PARVUM PCR (Pozitif) ?

Merhaba,Kız arkadaşım için genel bir tetkik yaptırdık. Ve "Ön İdrar" testinde U.PARVUM PCR Pozitif çıktı. (Sonuçlar ekte yer alıyor)Kendisinde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Korunmasız bir cinsel ilişki ile bu bana da bulaşır mı ve bende (erkekte) bir sıkıntıya yol açar mı ?Kız arkadaşım için tedavi gerekir mi ? Ne önerirsiniz ?Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Sorunuzu inceledim, üreoplazma genellikle vücutta yaşayan bakterilerin bir tanesidir ve genellikle herhangi bir sorun olşturmayan bir bakteridir. Ancak bazı durumlarda gereğinden fazla çoğalarak hastalığa neden olabilir. Bu durumlarda cinsel yolla bulaşabilir, hem kadında hem erkekte enfeksiyona ve bazı bulgulara yol açabilir.Normal bakteri florasında az da olsa bulunabilen bu bakteri stres yönetilememesi, ek enfeksiyonlar veya antibiyotik kullanımı, vb gibi nedenlerle sayısal olarak artabilir ve hastalığa neden olur, tedavi gerektirir.

Bu bakteriyel enfeksiyon genellikle her iki cinste de üretrit dediğimiz idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılsa dahi bulaşma ihtimali vardır.Korunmasız cinsel ilişki var ise tedavisi her iki cinse de aynı anda verilmelidir. Ayrıca tedavinin ilk 5-7 gününde cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

Tedavi başlanacak ise mutlaka bakteriye antibiyogram yapılarak uygun antibiyotiğin seçilmesi önerilir. Nadiren dirençli enfeksiyonlarda tedavi süresini uzatmak veya antibiyotik değişikliği yapmak gerekebilir. Bu durumda size önerim bir Enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmanız ve uygun tedaviyi birlikte almanızdır.

Sağlıklı günler dilerim.