TSH, ferritin ve demir düşüklüğü

53 yaşındayım, kadınım, yaklaşık 3 yıl önce menopoza girdim. spor ve diyetle fazla kilolarımı verdim 59 kiloyum. ciddi saç dökülmesi, kabızlık, arada bir ses kısıklığı, sık sık terleme yaşıyorum, peptik ülserim var, çok sık mide ağrısı çekiyorum. Ekteki tahlil sonuçlarımla ilgili bilgilendirirseniz memnun olurum. teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Problemli olanları sıralayalım.

Bir tiroid bezi tahlili olan TSH hormonu değeri düşük çıkmış. TSH değeriniz < 0.005. TSH düşüklüğü normal değildir. Tiroid bezi fazla çalışıyor olabilir.İleri tetkik ve muayene amaçlı olarak Endokrinoloji bölümüne başvurunuz. Genelde tirotoksikoz yani hipertiroidi bulgusudur. Bun ayönelik doktorunuz ilave muayene ve tahliller isteyebilir.

İlave olarak demir ve ferritin değerleriniz düşük. Demir 44, ferritin ise 7,6 çıkmış. Ferritin değerinizdeki düşüklük vücudunuzda yeterli demir depolanmadığını gösterir. Doktorunuz bu yönde demir eksikliğini giderecek bir tedavi planlayacaktır.

Alkalen fosfataz değeriniz de 143 olarak yüksek çıkmış. Bunun bir çok nedeni vardır. Ancak ilk akla gelenler ise safra yollarındaki tıkanma, D vitamini eksikliğidir. Safra kesesi ile ilgili bir şikayetiniz var mı? D vitamini eksikliğini  araştırmak için de bir test yapılabilir. Ancak ilaç kullanımı sonrası ve bir çok nedene bağlı olarak da bu değer yükselebilir.

Son olarak glukoz yani açlık kan şekeri değeriniz 107 çıkmış. Biz 100'ün üstünde kan şekeri değeri pek istemeyiz. Spor ve diyetle bu değeri düşürmeniz ve 100 lerin altına indirmeniz uygun olacaktır. Bu şekilde şeker hastalığı riskinden de uzaklaşmış olursunuz. Bu değerler dışındaki diğer sonuçlarda ise kayda değer bir sorun görülmüyor.