Üstüne Görme Beklenen Adet Tarihinden Önce mi Sonra mı Görülür?

Mrb lar ben son 4 yıl içinde 2022 temmuz ayında adet gördüm 18 mayıs 2024 tarihinde eşimle korunmasız bir kez ilişki yaşadık 12 saat içinde yasmin hapı kullandım ve 26 mayıs 2024 de adet gördüm 14 haziran 2024 tarihinde adet gördüm 5 temmuz 2024 de birgün adet oldum yani adet gördüğüm tarihler temmuz 2022 / 26 mayıs 2024 arası hiç adet olmadım ilişki sonrası 12 saat içinde yasmin hapı kullanımı sonrası 26 mayıs 2024 / 14 haziran 2024 / 5 temmuz 2024 ( birgün) hamile miyim acaba bu adet tarihleri arasında üstüne mi görmüş oluyorum acaba

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle sorunuzu doğrudan cevaplayalım. Üstüne görmenin döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması sonucu meydana geldiği düşünülmektedir.
Üstüne görme  sıklıkla adet kanamasıyla karıştırılır. Üstüne görme adetinizin gelmesinin  gerektiği veya adet görmeyi beklediğiniz dönemde meydana gelir. Kesin süre değişiklik gösterir ancak üstüne görme kanamalarının  çoğu yumurtanın döllenmesinden yaklaşık 6 ila 12 gün sonra meydana gelir. Yerleşme kanaması genellikle adet görmeyi beklediğiniz dönemde meydana gelir. Ancak üstüne görme kanaması adet kanamasına göre daha hafiftir.
Sonuç olarak üstüne görme beklenen adet tarihinden hemen önce veya adet döneminde görülür ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kanama adet kanamasına göre çok daha az kanamalı olur.
Bu arada şu bilgiyi verelim yasmin doğum kontrol hapıdır, içinden 21 hap çıkar kutunun  ve belirtilen şekilde düzenli kullanılmalıdır periyot boyunca ve ertesi gün hapı olarak ise bir koruyuculuğu yoktur. Ertesi gün hapları farklı isimlerdedir.

Gelelim sizin durumunuza, hamile olmadığınız anlaşılıyor.Zira 18 Mayıs tarihli ilişki sonrası 26 mayıs, 14 haziran ve 5 Temmuz tarihlerinde adet görmüşsünüz. Üstüne görme sadece 1 kere olur. Arka arkaya 3 kere üstüne görme olmaz, tam aksine 3 kere  adet görmüş olmanız hamile olmadığınızı kanıtlıyor.

Hamile değilsiniz.Üstüne görme gibi bir durum da yok.

Sağlıklı günler dilerim.