Yorgunluk hiç geçmiyor, ekte yollayacağım tahlillere genel olarak bir yorum yaparsanız çok sevinirim.

Hocam merhabalar, ben AFAD personeliyim. Son yaşanan büyük deprem ve sel gibi doğal afetlerde görev aldım, genel olarak onların vermiş olduğu bir yorgunluk var fakat ne yaparsam yapayım bu yorgunluk hiç geçmiyor, ekte yollayacağım tahlillere genel olarak bir yorum yaparsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle hayırlı hizmetleriniz için sizi tebrik ederim. Son derece kutsal bir göreviniz var. Görevinizde başarılar dilerim.
Yorgunluk şikayetiniz olduğıu belirtiyorsunuz. Tahlillerinizi inceledim. Önem sırasına göre yorumlarımı belirteyim. Üstünden baya zaman geçmiş. 2017 de yaptırdığınız tahlillerde ciddi enfeksiyon bulguları varmış.
WBC ve NEU değerleri yüksek çıkmış muhtemelen bu süreçte ciddi bir enfeksiyon geçirmişsiniz. Bu tür durumlarda bu değerler yüksek çıkar. Beraberinde de CK ve CK MB değerleriniz yüksek çıkmış 2017 de.
Kas yıkımı olan durumlarda bu değerler yüksek çıkar. Kalbi ilgilendiren myocardit olarak bilinen kalp kası iltihabı gibi bir durum da akla geliyor o süreçte.  Neyseki üzerinden 6 yıl geçmiş ve bu süreçi atlatmışsınız.
Şimdi de son yaptırdığınız tahlili inceleyelim. 08.06.2023 yani bugün yapılan tahlilde açıkçası kayda değer bir sorun yok tahlil sonucunuzda. Ancak bu tahlilde yorgunluk nedenleri üzerine önem taşıyan tahliller yer almıyor.
Önce tahlilinizi yorumlayalım ondan sonra da size geçmeyen yorgunluk şikayetiniz için yaptırmanızı önereceğim tahlilleri belirtelim.
08.06.2023 tarihinde yapılan tahlilinizde, biyokimya testlerinizin tamamı normal çıkmış. Hematoloji tahlillerinizde bir kaç ufak tefek normal olmayan sonuçlar var ama bunlar hem kayda değer sapma olarak kabul edilmez hem de yorgunluğunuzu açıklamaz.
BASO olarak da bilinen bazofil sayımı testiniz her ne kadar çok hafif yüksek çıksa da referans değerlere göre kesinlikle kayda değer bir yükseklik değil zaten hemen altında yer alan bazofil yüzde testi de zaten 0.1 ile 1.7 arasında 1.68 ile normal değerler aralığında çıkmış. Sonuç olarak BASO test sonucunuzdaki çok hafif yüksekliği dikkate almıyoruz. Normal olarak kabul edebiliriz.
PDW değeriniz de çok hafif düşük çıkmış.14.5 alt sınırken 13.7 çıkmış.PDW, kan pulcuğu olarak da bilinen ve bir kan hücresi olan trombositlerin dağılım aralığına denir.
Tek başına PDW değerindeki bu düşüklük de tek başına bir anlam ifade etmediği gibi yorgunluğunuzun sebebini da açıklamaz.Ancak bazı vitamin eksikliklerinde bu değer düşük çıkabilir.
Zaten ben de yorgunluğunuzun sebeplerinin araştırılması adına bazı vitamin testleri ile birlikte bir kaç test daha yaptırmanızı önereceğim. Muhtemelen bu testleri yaptırdıktan sonra yorgunluğunuzun nedeni konusunda fikir sahibi olabiliriz zira mevcut testler önceden de belirttiğim üzere yorgunluk nedenleri konusunda fikir vermiyor..

Benim yorgunluk araştırması için yaptırmanızı mutlaka önerdiğim testler ise:

D vitamini testi  (25-hidroksi-Vitamin D )
Folik asit; Vitamin B12 vitaminleri;
Ferritin ve demir testi ( demir eksikliği yönünden)
Tiroid fonksiyon testleri ( TSH, ST3 ve ST4)

Ayrıca özellikle yorgunluk şikayetleri olanların ilave magnezyum içeren ilaç veya tozları kullanması da önerilmektedir.Kronik yorgunluğun en önemli nedenelrinden biri de magnezyum eksikliğiidir.

Sağlıklı günler dilerim.