a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w y z

BOS KÜLTÜRÜ Hakkında Bilgi

Beyin omurilik sıvısından lomber ponksiyon ile alınan sıvı örneğinin bakteriyolojik yönden mikrobiyoloji laboratuvarında incelenmesi esasına dayanır.
Menenjit etkeninin izolasyonu ve identifikasyonu amacıyla kullanılır.
Üreme olduğu takdirde antibiyogram testi ile enfeksiyonun tedavisine göre de çalışmalar yapılır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

dakkabir | 15.01.2012 11:20

Benim kızıma geçen yıl yapılan lomber ponksiyon sonucunu yorumlamanızı istiyorum
Periferik yayılmasında %72 PNL saptandı ???
LP'de ; direkt bakıda 40*11 hücre saptandı?
10*11 PNL saptandı?
30*10 Lenfosit saptandı?
Bos Glukozu 70 Mg/DL
Kan Glukozu 80 Mg/DL
Pandy pozitif saptandı.
Decort 0,15 mg/kg/doz ve seftriakson 100mg/kg gün uygulandı.
Menenjit tanısı kondu. fakat ben hangi tür menenjit olduğunu hastaneden hiç öğrenemedim. Bana bilgi verilmedi. viral mi? bakteriyel mi? bilmiyorum. Benim esas sorum ise şu; kızım 4,5 yaşında bu hastalğa yakalandı , şimdi 6 yaşında, hiçbir sorunu yok, sık sık boğaz enfeksiyonu oluyor, kaygım, yendien yakalanma riski. Acaba menenjitin genetik yatkınlıkla ilgisi var mı? babası da 10 yaşındayken yakalanmış, acaba tekrarı olur mu. Ve içimi kemiren diğer soru ise; kızımda sinirsel veya fiziksel hiçbir sorun (hasar) gözlemlemedim, hiçbir gerileme yok. fakat yıllar sonra bu hastalığın eserleri ortaya çıkar mı? LÜTFEN BANA CEVAP VERİN, kıızmın menenjitten dolayı bir iz taşyıp taşımayacağını bilmek istiyorum. mesela ön dişleri sarı küçük lekeli çıktı ve diş hekimi ateşli hastalık geçirdiği için böyle olmuş dedi. acaba bu kadarla mı kaldı? yoksa ne bileyim ilerde içine kapanık, ya da aşırı asabi, dengesiz bir insan olabilir mi? İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. bu arada 9 günde taburcu oldu.

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Viral veya bakteriyel olup olmadığı konusunda belirleyici testlerden biri BOS kültürüdür.Bu testle ilgili bilgi vermemişsiniz.Kızınız taburcu olduğuna göre gerekli tanı epikirizin de belirtilmiştir