Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) ve Bilirübin Yüksekliği

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 22.09.2020 10:03 | Yazar: Dr. Cem Argun
Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) indirekt bilirubin yüksekliği ile seyreden doğumsal ve ailesel bir hastalık olup nadiren görülmektedir. Kanda indirekt bilirübin yüksekliği ile seyreden bir hastalıktır.
Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) ve Bilirübin Yüksekliği
A

Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) Nedir?

Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) indirekt bilirubin yüksekliği ile seyreden doğumsal ve ailesel bir hastalık olup nadiren görülmektedir.Belirtileri çoğu zaman hafif olduğundan yıllarca fark edilmeyebilir.Kan tahlilinde indirekt bilirübin testinin yüksek çıkması durumunda hastalıktan şüphe duyulur.
Hafif seyreden vakaların farkına varmak kolay değildir.Karaciğer hücreleri kandaki bilirubini alamayınca karaciğer içerisine giren bilirubinin ancak bir kısmı konjüge hale çevrilebilir..
Doğuştan olmakla birlikte, 15-45 yaşlarında ve erkeklerde sık olarak görülür. Zararsız bir sarılık türüdür.

Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) Tanısı 

Gilbert Sendromunda hafif derecede bilirubin artışı olur.Gözlerde hafif sarılık görülebilir. Serumda indirekt bilirubin değeri yüksek çıkar. Toplam bilirubin düzeyi 2-5 mg civarlarında seyretmektedir.
Karaciğer ve dalakta büyüme olmaz. ALT, AST gibi karaciğer testleri normaldir. Hemolitik anemi hastalığı ile karışabilir, ancak kan sayımı ile kolayca ayırt edilebilir.

Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) Belirtileri

Hastalarda bilirubinin arttığı dönemlerde hafif bir halsizlik, bulantı ve karın üst kısmında ağrılar meydana gelebilir.
Gilbert hastalığında  kansızlık bulguları genellikle yoktur. Gilbert Sendromu şiddetlenme ve hafifleme şeklinde seyreder. Yorgunluk, açlık, heyacan ve üzüntüler,metdana gelen sarılığı arttırabilir..
Çoğunlukla tedavi edilmesine gerek yoktur.
Meydana gelen sarılık bir kaç günde kendiliğinden kaybolur. Gilbert sendromu olan çoğu insan bunu, kan testinde indirekt bilirubin düzeylerindeki artış görüldüğü zaman, tesadüfi olarak fark etmektedir.
Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Gilbert sendromu varlığında, bazı faktörler bilirubin düzeyini artırabilir. Bu faktörlerin başlıcaları aşağıda belirtilmiştir:

1.Soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlar,
2. Bayanlarda adet dönemleri,
3.Aç ve susuz kalma veya öğün atlama, 
4.Aşırı yorgunluklar.

Gilbert Sendromu (Gilbert Hastalığı) Tanı ve Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Gilbert hastalığı tanı ve tedavisi için dahiliye ve tercihen gastroenteroloji bölümlerindeki doktorlara baş vurulmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

hg joe | 21.01.2017 10:27

Hocam 2 yıl önce gilbert olduğum tahlil ile kesinleşti.daha çok gencim saçlarım dökülüyor araştırdığım yerlerde hep karaciğer hastalıklarının sebeb olduğu yazıyor. Gilbert sendromu saç dökülmesine sebeb olur mu ?

Tahlil.Com | 23.01.2017 01:01

Gilbert sendromu direkt olarak saç dökülmesi ile ilgili değildir.

Capgras Sendromu Nedir?
Capgras sendromu ilk kez 1923 senesinde Fransız doktor Joseph Capgras tarafından tanımlanmıştır
Agnozi Nedir?
Agnozi;  spesifik duyu sakat değilken veya anlamlı herhangi bir hafıza kaybı mevcut değilken  nesneleri, kişileri, sesleri, şekilleri veya kokuları tanıma yeteneğinin kaybıdır
Rahim İçi Fibrom Nedir?
Rahimdeki düz kasın iyi huylu tümörlerine fibrom denilir
Yaşlılıkta Katarakt Sıklıkla Görülür
Yaşlılık döneminin en yaygın göz hastalığı kataraktır
Dil İltihabı ( Glossit) Nedir?
Glossit veya dil eti iltihabi dilin şişme ve kızarması, dil kenarında kırmızı yaralar, bazen dil yüzeyinin tüy tüy ve siyah olmasi veya dilin uç ve kenarlarında  kızarıklıklar  oluşmaıdır
Yaşlanmaya Bağlı Görme Bozukluğu Presbiyopi Nedir?
Yaşlanmaya bağlı görme bozukluğu olan presbiyopi; özellikle yakın görüşün ilerleyen yaşla birlikte normal bir şekilde kötüleşmesidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com