Arkadan İlişki İle (Ters İlişki) Hamile Kalınır mı?

16.09.2018 11:31 | Güncelleme: 26.05.2020 10:10 | Yazar: Dr. Cem Argun
Arkadan ilişki ile hamile kalınıp kalınmayacağı konusu özellikle genç çiftler tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur.Peki arkadan ilişki ile hamile kalınır mı? Bu çok merak edilen soruyu sizler için Tahlil.com uzmanları aşağıdaki yazımızda yanıtlıyor.
Arkadan İlişki İle (Ters İlişki) Hamile Kalınır mı?
A

Arkadan ilişki değişik isimlerde de bilinmektedir.Halk arasında ters ilişki ve/veya anal ilişki olarak da adlandırılır. Ülkemizde özellikle evlilik öncesi dönemde bakireliğe zarar gelmesin diye genç çiftler arasında sıklıkla baş vurulan bir cinsel ilişki türüdür. Arkadan ilişki ile hamile kalınıp kalınmayacağı veya hamile kalma şansı da son derece fazla merak edilen bir konudur.Arkadan ilişkinin tanımlanması, hamile kalınıp kalınmayacağı ve hangi durumlarda hamile kalınma riskinin yüksek olcağına dair aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.Özellikle bu tür ilişkiler sonrası gebelik testi yaptırmadan önce bu yazımızı okumanız konu hakkında bilgi sahibi olmanız yönünden son derece önemlidir.

Arkadan İlişki Nedir?

Arkadan ilişki, erkeğin cinsel organının anüse ve anal kanala girmesi ile gerçekleşen bir cinsel ilişki türüdür.Arkadan ilişki (ters ilişki)  evlilik öncesi cinsellik yaşayan genç çiftler tarafından özellikle de bakirelik bozulmasın diye başvurulan bir ilişki yöntemidir.Fantezi ve cinsel hayata renk getirmesi için de tercih edilmektedir. Arkadan ilişki sonrası erkek anal kanal içine de anal kanalın dışına da boşalabilir.
Arkadan ilişki eşcinsel erkeklerin de tercih ettiği bir ilişki türüdür

Arkadan İlişki İle (Ters İlişki) Hamile Kalınır mı?

Tahlil.com'a en sık sorulan sorulardan biri de, arkadan ilişki yani anal seks ile hamile kalınıp kalınmayacağı konusudur. Arkadan ilişki de hamilelik ihtimali yok denecek kadar azdır.İlişki sonrası erkeğin anüse boşalmasını takiben  anüsten akan meninin vajina ile temas etmesi ve buradan da vajinaya  sızması durumunda çok düşük de olsa bu tür bir olasılıktan söz edebiliriz.

Arkadan ilişki ile hamile kalınır mı

Arkadan İlişki Sonrası Gebelik Testine Gerek Var mıdır?

Arkadan ilişki sonrası gebelik ihtimalinin yok denecek kadar az olduğunu belirtmiştik.Ancak ilişki sonrası erkeğin menisi ve sperm hücrelerinin anal bölgeden çıkıp vajinaya temas etmesi halinde düşük de olsa bir hamilelik olasılığından söz edebiliriz.
Böyle bir durumun olması veya şüphe halinde, beklenen adet tarihinde de en az 1 haftalık bir gecikme olduğunda tedbiren de olsa gebelik testi yapılabilir.

Arkadan İlişkinin Hamilelik Yönünden Riski Nedir?

Arkadan ilişkiler ile kimi zaman kazara da olsa erkeğin cinsel organı anüs yerine vajinaya girmektedir.
Bunun en önemli nedeni ise erkeğin cinsel organının anatomik olarak anüs deliğine kıyasla vajinaya çok daha kolay girebilmesidir. Bu tür durumlarda istemeyerek de olsa penis vajinaya girdiğinde kızlık zarının zedelenmesi veya yırtılmasına sebep olmaktadır.Bu da kuşkusuz ilişkiye maruz kalan genç kızda bakireliğin sonlanmasına anlamına gelmektedir.Bu tür durumlarda kızlık zarının yırtılmasına bağlı olarak kan da gelebilmektedir.

Arkadan ilişki girişimlerinde kazara da olsa vajinaya giren erkeğin cinsel organı olası bir içe  boşalma durumunda doğal olarak hamileliğe de sebep verecektir.Anüse boşaldığını düşünen erkek aslında vajinaya boşalmaktadır bu durumda.

Sonuç olarak arkadan ilişkilerde anüse boşalma durumunda hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır.
Anüsten sızan meninin vajinaya temas etmesi veya anüs yerine vajinaya boşalma gibi durumlarda ise hamilelik ihtimali söz konusudur.
Bu nedenle bu tür bir şüphe durumunda özellikle de beklenen adet tarihinde bir gecikme var ise gebelik testi yaptırılması uygun olacaktır.

Arkadan İlişkide Hamilelik Riskini Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapılabilir?

Arkadan ilişki de sperm hücrelerinin vajinaya sızması veya ilişki sırasında erkeğin cinsel organının vajinaya girmesi gibi durumlarda hamilleik riski olacağından bu tür ilişkilerde tedbiren de olsa prezervatif kullanılması hem enfeksiyonlardan korunmak hem de hamilelik olasılığını ortadan kaldırmak için en güvenilir çözümdür.

Uyarı:Arkadan ilişkinin insan sağlığına zararları vardır.Bu konuda Tahlil.com doktorlarının sizler için hazırladığı bilgilendirici yazıyı okumak için tıklayınız....

YORUMLAR

ÖDÜN | 25.02.2021 11:11

Erkek arkadaşımla ilk kez ilişkiye girdik. Analdan acıdığı için yapmadık ama vajinama sürtündü ve sonrasında yaklaşık bir santimlik bir kısmı içeri girdi. Fakat erken boşaldığı için saniyelik yaşandı bu ve boşalma dışarı gerçekleşti. Herhangi bir şekilde benimle temas etmedi o sıvı. Yaşadığım bu ilişkinin bir riski var mı? Bir daha böyle bir şey yaşasam sorun olur mu sizce?

Tahlil.Com | 26.02.2021 09:27
Hamilleikle ilgili bir çok soru geliyor sitemize, bunlardan en çok merak edileni ise ilişki sonrası hamilelik riski.
Ancak, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.
ekinaz44 | 05.11.2016 10:43

İyi günler.
Sevgilim arkadan ilişki sonrası prezervatife boşaldı, herhangi bir yırtılma söz konusu olmadığını idrar ve yıkanmayla meniyi tamamen dışarı attığını söyledi.Bundan sonra çıplak bir şekilde organların teması oldu, gebelik söz konusu mudur

Tahlil.Com | 18.01.2017 05:36

Erken yaşlarda belirtiğiniz şekilde yaşanan cinsel beraberlikler sonrası kimi zaman bu tür çok da anlamlı olmayan sorular geliyor.
Cinsellik ve hamilelik oluşumu gibi konularda bilgi eksikliği de buna benzer  soruların gelmesine yol açıyor.
Elimizden geldiğince okurlarımızı bu konuda bilgilendirmek için uyarıcı yazılar yayınlıyor ve soru cevaplıyoruz.
Belirtiğiniz şekilde bir ilişki ile  hamilelik mümkün görünmüyor.Muhtemelen yaşınız küçük ve cinsel konularda da bilgi sahibi değilsiniz.
Hamileliğin hangi durumlarda olabileceği, hangi durumlarda hamilelik olmayacağı ve bu konularda sorulmuş benzer  binlerce soru ve Tahlil.com uzmanlarınca verilmiş cevapları aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.
Biraz vakit ayırıp dikkatle okumanızı öneririz.Dicle Oguzkaya | 13.06.2016 02:05

Ters iliski yasadim  ve o zaman adetimin son gunuydu bosalma fln olmadi ve benim adetim duzensiz 3 aydan fazla oluyo dogum kontrol hapini birakali normalde bu ayin 9 da adet olmam lazimdi olmadim sizce hamile kalma riski var mi ?

Tahlil.Com | 13.06.2016 10:25

Arkadan ilişki özellikle bakire kızların bakireliğine zarar vermemek için genç çiftler tarafından sıkça denenen bir ilişki türü.
Ancak bu ilişki kolay bir yöntem olmayıp, kaza ile de vajinal bir ilişkiye dönüşüp kızlık zarının da yırtılmasına yol açabilir.
Anüse boşalma sonrası ise hamilelik mümkün değildir.
Çok çok düşük bir olasılık da olsa, anüsten sızan spermlerin vajinaya temas etmesi durumunda bir gebelik ihtimali olabilir.Bu durum da pek olası değildir.

Yine de böyle bir ihtimalden şüphe duyulur ise, tedbiren beklenen adet tarihinde en az 1 hafta gecikme olması halinde gebelik testi yapılabilir.

Turan | 05.01.2016 09:50

Hocam arkadasimla ters iliskiye girdim ve arkama bosaldi vajinamdan iceri girmis olmasindan korkuyom 3gun sonra zamaninda adet oldum zaten iliskiden 1 saat sonra ertesi gun hapi aldim . Hamile kalmam soz konusu olabilir mi. Bu ayi beklemem mi gerek

Tahlil.Com | 06.01.2016 09:21
Her ihtimale karşı bu ay ki regl dönemini takip etmenizde fayda var ancak yaşadığınız ilişkide hamileliğin oluşması beklenmez. 
ppvpp | 30.10.2015 08:19

Kız arkadaşımla analdan ilişkiye girdik.ilişki sırasında prezervatif patlamış ve içine boşalmış oldum. sonrasında hiç bir akıntı olmadı spermler geri çıkmadı.geri akmaması bir sıkıntı oluşturur mu ? spermlerin anüsünden geri çıkması gerekmez mi ?

Tahlil.Com | 31.10.2015 10:25
Vajina bölgesine sperm teması olmadıysa anal ilişki ile hamilelik söz konusu değildir. 
burakaydin35 | 16.04.2015 05:09

Bir ay önce kız arkadaşımla ters ilişkiye girdik fakat adeti olması gereken günden yaklaşık 9 gün geçti ama içine boşalmadım, sizce bir aksilik olmuş olama ihitimali yüzde kaç

Tahlil.Com | 17.04.2015 11:35

Arkadan ilişki özellikle bakire kızların bakireliğine zarar vermemek için genç çiftler tarafından sıkça denenen bir ilişki türü.
Ancak bu ilişki kolay bir yöntem olmayıp, kaza ile de vajinal bir ilişkiye dönüşüp kızlık zarının da yırtılmasına yol açabilir.
Anüse boşalma sonrası ise hamilelik mümkün değildir.
Çok çok düşük bir olasılık da olsa, anüsten sızan spermlerin vajinaya temas etmesi durumunda bir gebelik ihtimali olabilir.Bu durum da pek olası değildir.

Yine de böyle bir ihtimalden şüphe duyulur ise, tedbiren beklenen adet tarihinde en az 1 hafta gecikme olması halinde gebelik testi yapılabilir.

ceydasu41 | 12.04.2015 07:35

Erkek arkadasımla analdan ilişki yasadık adetimin 1. Günüydü ve arkama bosaldı olay bıttıkten sonra peçeteyle hemen temizledim adetim devam etti normal bi sekilde hamile kalırmıyım acaba yoksa tamamen kafaya taktıgım icin psikolojik bişey yada stresmi?

Tahlil.Com | 13.04.2015 07:35
Anal ilişkide vajina bölgesine sperm teması olmadığı sürece hamilelikten söz edilemez. Böyle bir şüpheniz varsa önerimiz sakince bir sonraki adet döngünüzü beklemeniz, gecikme yaşarsanız gebelik testi yaptırmanızdır. 
Selma Akcan | 31.03.2015 09:39

Bundan yaklaşık 2 ay önce erkek arkadaşım ile ters ilişkiye girdik.Fakat bu tam anlamıyla olmadı,penis içeri giremedi artı olarak boşalma olmadı.Fakat zevk suyu vajinaya aktı mı bilmiyorum.Karnımda şişkinlik olduğunu düşünüyorum ve adet süremde geçti.Acaba hamile miyim?

Tahlil.Com | 01.04.2015 10:43
Zevk suyu ile hamileliğin oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır ancak adet gecikmesini bir haftadan fazla yaşıyorsanız gebelik testi yaptırmanızda yarar var. 
dddd | 29.03.2015 05:08

Yumurtlama günümde erkek arkadaşımla ters ilişkiye girdik . Boşalma olmadı , hatta içeri de girmedi . Ama zevk suyu vajinama bulaştımı bilmiyorum . Hamiile kalır mıyım ?

Tahlil.Com | 30.03.2015 05:18

Arkadan ilişki, ters ilişki gibi   normal olmayan ilişkilerde hamilelik şansı mümkün değildir.
Hamilelik için çok düşük de olsa sadece bir olasılık bulunmaktadır.
Boşalma sonrası menininanüsten çıkıp vajinaya sızması ve bulaşmasıdır.Bu durumda vajinaya giren sperm hücreleri gebeliğe sebep olabilir.
Bu da oldukça zayıf bir olasılıktır.Ancak tamamen de imkansız değildir.Bu tür bir ihtimal söz konusu ise beklenen adet tarihinde en az 7 günlük bir gecikme olduğunda gebelik testi yapılabilir.
Arkadan ilişkinin bir diğer riskli yanı ise, anal ilişki hedeflenmesine rağmen yanlışlıkla vajinaya giriş ihtimalidir.
Bu durumda da kaçınılmaz olarak gebelik riski de olacaktır.

Konuya dair ve hamilelik olasılıkları ile ilgili aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilir ve konuya dair benzer sorulara uzmanlarımızca verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

mahmutaygun94 | 17.03.2015 12:37

sevgilimle bir buçuk ay önce tersten ilişki yasadık ondan sonra bi adet gördüm sonrakı adetımde acık pembe bi akıntı geldi karnım şiş kilo aldım adet olmadım hamile olabilirmiyim

Tahlil.Com | 17.03.2015 04:55

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

DAHA FAZLA GÖSTER
Ertesi Gün Hapları Nedir? Ertesi Gün Haplarına Dair Bilgiler
Ertesi gün hapları özellikle evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayan genç kadınlarda hamilelik korkusuyla sıklıkla kullanılan ilaçlardır.
Cinselliğin Evreleri Nelerdir?
Cinselliğin her iki cins için çeşitli evreleri vardır.
Düzensiz Adet Gören Kadınların Gebe Kalma Olasılığı Düşük müdür?
Genelde kadınlar bir yılda 12 kez adet görürler ama kimisi daha az ve kimisi ise  hiç görmez.
Kama Sutra Cinsel Tedavide Kullanılabilirmi?
Kama sutra pozisyonlarının cinsel hastalıkların tedavisinde etkili bir kullanımı vardır.
Cinsel İlişki Adet Dönemi Kanamasının Miktarı ve Zamanını Etkiler Mi?
Cinsel ilişki sürecinde kadınlarda  orgazm anında  rahimin kaslarının fazla miktarda kasılması erken adet kanamalarına neden olabilir.
Düzenli Bir Cinsel Hayatın Çiftlere 10 Faydası
Düzenli bir cinsel hayat, evli çiftler için çok önemlidir.
Baba Olmanın Yaşı Olur mu?
Sağlıklı gebelikte genelde ilk akla gelen; annenin doğurganlık, yaş, işlev durumudur. Ancak unutulmamalı ki, çocuk sahibi olmak için babanın da fonksiyonları çok önemlidir. Sağlıklı…
Menapoz ve Cinsel Yaşam
Kadınlar menopoz ile birlikte vücut imajının kaybolacağına, kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygısını yaşarlar.
Masaj Kadınlarda Sağlıklı Cinsellik İçin Etkilidir
Masaj sağlık açıdan faydalıdır.Kadınların cinsel olarak uyarılması için de mükemmeldir.
Nemfomani Nedir?
Nemfomani; cinsel açlık manasına gelen bir rahatsızlıktır.
Şap Cinsel İstek ve Dürtüyü Azaltır mı?
Şap; çift tuz grubu bileşenlerindendir. Potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfat tuzlarından oluşan (çift tuz grubu) bileşenlerindendir. Kimyasal bir madde olan…
Cinsel IQ'nuzu Hesapladınız mı?
Cinsel IQ'nuzu aşağıda paylaştığımız teste göre hesaplayıp cinsellikle ilgili yetilerinizi desorgulayabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com