;

Evlilikte Cinsel Uyum Nedir? Mutlu Cinsellik İçin Ne Gerekir?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/22 21:00 •
Evlilikte cinsel uyum çok önemlidir

Evlilikte cinsel uyum çok önemlidir.Evliliklerin sağlıklı bir şekilde sürmesinde önemli rol oynamaktadır. Evlilik kadın ve erkek olmak üzere iki farklı cinsin ilişkisidir ve uyum için iki tarafın da kişilik ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Cinsel ilişki evli çiftler arasında duyguların sadece sözle değil bedenle de ifade edildiği en yakın ve en yalın ilişki biçimidir. Evlilikte cinsellik, fizyolojik yanıtlar temelinde gelişen, psikolojik ve iletişimsel yanı da olan çok boyutlu karmaşık bir süreçtir.
Evlilikte eşler arasında cinsel uyum zaman alır ve çaba gerektirir.Cinsel uyum için her iki tarafın da hoşgörüsü ve birbirlerine gösterdiği sevgi ve saygı da önemli bir koşuldur.Cinsel işlev bozuklukları ile evlilik sorunları çoğunlukla bir arada görülebilmektedir. Evlilikte ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan sorunlar cinsel uyumu etkileyebilir. Ayrıca iletişimsel çatışmalar da cinsel ilgi ve isteğin azalmasına neden olabilir. Bazı durumlarda ise bizzat cinsellikteki sorunlar evlilik uyumunu bozabiliyor.
Evlilikte ve cinsellikte mutluluk çiftlerin iletişim becerileri ile ilişkilidir. Eşler arasındaki ilişki uyumluysa cinsel sorunlar çözülebilir ve cinsel uyum sağlanabilir.Sonuç olarak; evlilikte cinsel uyum süreci birlikte öğrenme sürecidir ve iletişim gerektirir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için eşlerin sorunlarını konuşabilmeleri, bundan çekinmemeleri, cinsel konularda bilgilenerek hem cinselliği hem de birbirlerini tanımaya çalışmaları gerekmektedir.
Cinsel bilgi eksikliği veya yanlış bilgilenmeler insanın zihninde cinsellikle ilgili hatalı düşünce şemalarının oluşmasına neden olur. Bu düşünce şemaları da aşırı kaygıya, suçluluk duygularına, gerçekçi olmayan beklentilere ve başarma-başaramama korkusu gibi sonuçlara yol açarak çeşitli cinsel işlev bozukluklarına zemin yaratır.Cinsel sorunların tedavisinde; eşlerin cinsel bilgi eksikliklerinin giderilmesi çok önemlidir .Eşler arasında uyumun sağlanması için cinsel iletişimin zenginleştirilmesi, hatalı düşünme biçimleri ve davranışlarının fark edilmesi ve bunların yerine doğru, olumlu düşüncelerin, davranışların geliştirilmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar

Yorum
; ;