Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

31.01.2019 01:49 | Güncelleme: 26.05.2020 04:47 | Yazar: İrem Yücel
Arkadan ilişki (anal ilişki, ters ilişki) özellikle gençlerin ve bakire kadınların oldukça fazla tercih ettiği bir cinsel ilişki türüdür Fantezi amacıyla veya cinsel yaşamın renklenmesi amacıyla arkadan ilişkiye giren çiftler de vardır. Tahlil.com olarak “Arkadan ilişkiye girdim, hamilelik riski var mı?” gibi çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıda tüm bu sorulara genel bir cevap verip okurlarımızı bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Arkadan ilişkide hamile kalınır mı konusunda merak ettiğiniz bilgilei aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?
A

Arkadan İlişki Nedir?

Arkadan ilişki; erkek cinsel organı olan penisin, kadının vajinası değil de anüsüyle birleşmesi sonucu oluşan ve doğal olmayan bir ilişki türüdür. Anüs her insanda bulunan ve kalın barsak ve rektumdan boşaltım yapmaya yarayan bir açıklıktır. Sinirler ve damar uçları bakımından zengindir, hassas ve duyarlı bir bölge olduğu için cinsel ilişki sırasında da tercih edilebilir.

Çiftler tarafından arkadan (anal) ilişkinin tercih edilmesinin çeşitli sebepleri vardır.Bu sebepler iki başlıkta değerlendirilebilir.

1.Erkekler anal ilişkiden daha çok zevk alındığına inanır. Anal kanal ve anüsün dar olması sebebiyle erkeklerde bu ilişki türünden daha çok zevk alındığına dair bir inanış vardır.Bazı kadınlar da bu ilişki türünden zevk aldıklarını belirtip kimi zaman anal ilişki isteyebilir.Ancak şurası bir gerçektir ki, kadınların önemli bir bölümü anal ilişkinin ağrılı olması sebebiyle bu ilişkiyi tercih etmek istemez.

2.Kadının bekaretinin bozulmasınını istememesi.Evlilik öncesi cinsel yakınlık kurmak isteyen çiftler bakireliğe zarar gelmemesi için anal ilişkiyi tercih etmek zorunda kalabilir.

Genellikle genç yaşlarda arkadan ilişkiye giren kadınlarda, erkeğin anal kanala veya anüs çevresine boşalması sonrası bir  hamilelik korkusu oluşuyor. Bunun sebeplerinden biri de bilgi eksikliğidir. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini anlatan yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Son derece ağrılı ve sağlığa zararlı olan bu ilişki türünü tercih eden çiftlerde ilişki sonrası hamilelik korkusu oluşuyor. Öncelikle hamilelik olması için erkeğin sperm hücrelerinin kadının vajina açıklığından içeri girmesi gerekir. Arkadan ilişkide vajinaya bir sperm teması olmadığı sürece hamilelikten söz edilemez. Anal ilişki sonrası hamile kalınma riski vajinal ilişkiye kıyasla çok daha düşüktür.Erkeğin boşalmasıyla açığa çıkan meninin vajina içine sızdığı durumlarda hamilelik riski ortaya çıkar.Bu da normal bir vajinal ilişkiye göre çok daha az bir hamilelik riski içermektedir.

Cinsel yönden tecrübesiz bazı çiftlerde arkadan ilişki esnasında erkeğin penisi anüs yerine yanlışlıkla vajinaya girebilir. Erkek anal kanal yerine vajina içine boşalabilir. Ayrıca yine anal kanal yerine vajinaya giren erkeğin zevk suyu olarak da bilinen prostat sıvısı da vajinayla temas edebilir.Bu durum da ister istemez hamilelik ihtimalini ortaya çıkmaktadır.
Bu gibi durumlarda az da olsa bir gebelik riski bulunmaktadır. Böyle bir şüphe durumunda adet tarihi beklenmelidir. Beklenen adet tarihinde gecikme olursa gebelik testi yaptırılmasını öneriyoruz.
Arkadan ilişki sırasında penisin kazara vajinaya girmesi durumunda ister istemez bekaretin bozulması gibi bir risk de ortaya çıkmaktadır.Bu durumda da vajinadan kan gelebilir. Bu tür bir gelişme olduğunda bekaretin bozulup bozulmadığı konusunda en doğru bilgiyi jinekolojik muayene sonrası kadın doğum doktoru vermelidir.

Arkadan İlişki Sakıncalı mıdır?

Genç çiftlerde arkadan ilişkinin tercih edilme durumu oldukça fazladır. Çiftler arkadan ilişkiye girerken genellikle zorlanır çünkü vajina, penisin girmesi için uygun bir açıklıktır fakat anüs buna uygun değildir. Arkadan ilişki, doğal olmayan ve önerilmeyen bir ilişki türüdür. Kuşkusuz sağlık yönünden bir çok sakıncaları vardır.
Arkadan ilişki, kadın için oldukça zor ve acılı da olabilir. Özellikle bir takım kayganlaştırıcı ürünler kullanılmadan ve sabırsızlıkla kuurlan anal ilişkiler kadın için son derece ağrılı olabilir.
Anal ilişki kadınlarda ayrıca hemoroid, anal fissür ve anal fistül gibi bazı hastalıkları da tetikleyebilir. Anal ilişki ayrıca HIV (AIDS), HPV (Human Papilloma Virüs), hepatit bibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkması için de riskli bir cinsel birlikteliktir.

Arkadan İlişkiye Girmenin Zararlarını Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız…

 

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir
Neden Herşey Dudakta Başlar?
Önsevişme deyince, akla ilk önce öpüşmek gelir
Penis Protezi Ameliyatı Nedir?
Penis protezi ameliyatları normal ameliyathane ortamında ve genellikle tam narkoz halinde yapılan bir operasyondur
Gece Boşalması(Rüyada Boşalma) Nedir?
Gece boşalması; tüm ergen erkeklerde olan cinsel rahatlama yollarıdır
Yaşlılıkta Cinsel Hayat Devam Eder mi?
Çiftler kişisel sağlıklarına dikkat ettikleri ve kendi aralarında ciddi problemler olmadığı müddetçe çok ileri yaşlara kadar tatminkar ve mutlu bir cinsel yaşam sürdürebilirler
Kondom, Orgazm Kalitesini Etkilermi?
Kondom; en sık kullanılan korunma yöntemidir
Değişik Pozisyon, Orgazmı Kolaylaştırıyor
Değişiklik; her zaman için merak uyandıran ve dikkat çeken bir durumdadır
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com