Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

31.01.2019 01:49 | Güncelleme: 26.05.2020 04:47 | Yazar: İrem Yücel
Arkadan ilişki (anal ilişki, ters ilişki) özellikle gençlerin ve bakire kadınların oldukça fazla tercih ettiği bir cinsel ilişki türüdür Fantezi amacıyla veya cinsel yaşamın renklenmesi amacıyla arkadan ilişkiye giren çiftler de vardır. Tahlil.com olarak “Arkadan ilişkiye girdim, hamilelik riski var mı?” gibi çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıda tüm bu sorulara genel bir cevap verip okurlarımızı bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Arkadan ilişkide hamile kalınır mı konusunda merak ettiğiniz bilgilei aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?
A

Arkadan İlişki Nedir?

Arkadan ilişki; erkek cinsel organı olan penisin, kadının vajinası değil de anüsüyle birleşmesi sonucu oluşan ve doğal olmayan bir ilişki türüdür. Anüs her insanda bulunan ve kalın barsak ve rektumdan boşaltım yapmaya yarayan bir açıklıktır. Sinirler ve damar uçları bakımından zengindir, hassas ve duyarlı bir bölge olduğu için cinsel ilişki sırasında da tercih edilebilir.

Çiftler tarafından arkadan (anal) ilişkinin tercih edilmesinin çeşitli sebepleri vardır.Bu sebepler iki başlıkta değerlendirilebilir.

1.Erkekler anal ilişkiden daha çok zevk alındığına inanır. Anal kanal ve anüsün dar olması sebebiyle erkeklerde bu ilişki türünden daha çok zevk alındığına dair bir inanış vardır.Bazı kadınlar da bu ilişki türünden zevk aldıklarını belirtip kimi zaman anal ilişki isteyebilir.Ancak şurası bir gerçektir ki, kadınların önemli bir bölümü anal ilişkinin ağrılı olması sebebiyle bu ilişkiyi tercih etmek istemez.

2.Kadının bekaretinin bozulmasınını istememesi.Evlilik öncesi cinsel yakınlık kurmak isteyen çiftler bakireliğe zarar gelmemesi için anal ilişkiyi tercih etmek zorunda kalabilir.

Genellikle genç yaşlarda arkadan ilişkiye giren kadınlarda, erkeğin anal kanala veya anüs çevresine boşalması sonrası bir  hamilelik korkusu oluşuyor. Bunun sebeplerinden biri de bilgi eksikliğidir. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini anlatan yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Son derece ağrılı ve sağlığa zararlı olan bu ilişki türünü tercih eden çiftlerde ilişki sonrası hamilelik korkusu oluşuyor. Öncelikle hamilelik olması için erkeğin sperm hücrelerinin kadının vajina açıklığından içeri girmesi gerekir. Arkadan ilişkide vajinaya bir sperm teması olmadığı sürece hamilelikten söz edilemez. Anal ilişki sonrası hamile kalınma riski vajinal ilişkiye kıyasla çok daha düşüktür.Erkeğin boşalmasıyla açığa çıkan meninin vajina içine sızdığı durumlarda hamilelik riski ortaya çıkar.Bu da normal bir vajinal ilişkiye göre çok daha az bir hamilelik riski içermektedir.

Cinsel yönden tecrübesiz bazı çiftlerde arkadan ilişki esnasında erkeğin penisi anüs yerine yanlışlıkla vajinaya girebilir. Erkek anal kanal yerine vajina içine boşalabilir. Ayrıca yine anal kanal yerine vajinaya giren erkeğin zevk suyu olarak da bilinen prostat sıvısı da vajinayla temas edebilir.Bu durum da ister istemez hamilelik ihtimalini ortaya çıkmaktadır.
Bu gibi durumlarda az da olsa bir gebelik riski bulunmaktadır. Böyle bir şüphe durumunda adet tarihi beklenmelidir. Beklenen adet tarihinde gecikme olursa gebelik testi yaptırılmasını öneriyoruz.
Arkadan ilişki sırasında penisin kazara vajinaya girmesi durumunda ister istemez bekaretin bozulması gibi bir risk de ortaya çıkmaktadır.Bu durumda da vajinadan kan gelebilir. Bu tür bir gelişme olduğunda bekaretin bozulup bozulmadığı konusunda en doğru bilgiyi jinekolojik muayene sonrası kadın doğum doktoru vermelidir.

Arkadan İlişki Sakıncalı mıdır?

Genç çiftlerde arkadan ilişkinin tercih edilme durumu oldukça fazladır. Çiftler arkadan ilişkiye girerken genellikle zorlanır çünkü vajina, penisin girmesi için uygun bir açıklıktır fakat anüs buna uygun değildir. Arkadan ilişki, doğal olmayan ve önerilmeyen bir ilişki türüdür. Kuşkusuz sağlık yönünden bir çok sakıncaları vardır.
Arkadan ilişki, kadın için oldukça zor ve acılı da olabilir. Özellikle bir takım kayganlaştırıcı ürünler kullanılmadan ve sabırsızlıkla kuurlan anal ilişkiler kadın için son derece ağrılı olabilir.
Anal ilişki kadınlarda ayrıca hemoroid, anal fissür ve anal fistül gibi bazı hastalıkları da tetikleyebilir. Anal ilişki ayrıca HIV (AIDS), HPV (Human Papilloma Virüs), hepatit bibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkması için de riskli bir cinsel birlikteliktir.

Arkadan İlişkiye Girmenin Zararlarını Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız…

 

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Cinsel İlişkide Penise Zarar Verebilecek Hareketler
Cinsel birleşmede meydana gelebilecek en basit sorun penis cildi hassas olan erkeklerde vajinanın içinde uzun süre git-gel hareketi yapması sonucu tahriş olma, soyulma, su toplama gibi rahatsızlıklardır
Takvim yöntemi ile doğum kontrolü
Takvim yöntemi kadınların yumurtlama gününü tahmin etmesi için kullandıkları yöntemdir
Nişanlılık ve Cinsellik
Evlilik öncesi hazırlıktır nişanlılık dönemi
Peniste Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?
Peniste kaşıntıya sebep olarak akla ilk gelen şey hijyen eksikliğidir
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?
Hamileliğin oluşması için bedensel temasa, spermlerin boşalma yoluyla vajinadan içeri girmesine ve o esnada hazırda bulunan bir yumurta hücresiyle karşılaşmasına ihtiyaç vardır
Frengi (Sifiliz) Nasıl Bir Hastalıktır?
Frengi veya diğer ismi ile Sifiliz, çoğunlukla cinsel ilişki sırasında bulaşan ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır
Peniste Sıklıkla Görülen Hastalıklar Nelerdir?
Penis, erkek üreme hücresi spermin kadın vücuduna ulaşabilmesi için gelişmiş erkek cinsel organıdır
Sağlıklı Yaşayın..Testesteron Oranını Artırın!
Testesteron, ikincil erkeklik özelliklerini geliştiren hormon olarak bilinmektedir
Erkekler Cinsellikten Neden Korkar?
Cinsellik, her yetişkinin yaşadığı, her insan için yeri ve tarzı değişiklik gösteren bir aktivitedir
Sağlıklı Cinsellik İçin Erkeklere Bazı Öneriler
Aktif bir cinsel hayatı olan hemen her erkek sağlıklı bir cinsellik yaşamak ister
Ağrılı Cinselliğin Psikolojik Sebepleri Nelerdir ?
Ağrılı  cinsel birliktelik,öncelikle kadını etkilemekle birlikte  her iki taraf için de cinsel ilişkinin sorunlu olmasına yol açabilir
Doğum Sonrası Cinsel Hayat Ne Zaman Başlamalıdır?
Bazı çiftler doğumdan sonraki cinsel ilişkinin anneye zarar verebileceği veya cinsel ilişki için sezaryen doğumunun daha sağlıklı olması gibi yanlış düşünceleri vardır
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com