Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

15.09.2018 11:39 | Güncelleme: 28.05.2020 02:04 | Yazar: Dr. Cem Argun
Adet gören biri hamile olabilir mi? sorusu özellikle genç kadınlar tarafından merak edilen bir konudur. Defalarca adet gördüğü halde hamile olabileceğini düşünen kadınlar bulunmaktadır.Adet gören birinin hamile olma ihtimalinin ne olduğu konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulacaksınız.
Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?
A

Özellikle Tahlil.com uzmanlarına, adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ve hamile iken adet görülüp görülmeyeceğine dair bir çok soru geliyor.

Bazı internet sitelerindeki yalan yanlış bilgiler nedeniyle bir çok okurumuzun da ister istemez bu konuda kafası karışıyor. Tahlil.com olarak bu çok merak edilen konuya açıklık getiriyoruz.Aşağıdaki konuyu dikkatle okursanız, bu çok merak edilen sorunun da cevabını bulacaksınız.

Adet Görmek Nedir?

Adet dönemi sürecinde kadınların vücudunda farklı olaylar ve hormonal değişiklikler ortaya çıkmaktadır.
Adet döngüsünün temel amacı kadınlarda üremenin temel çekirdeğini teşkil eden yumurtanın oluşmasıdır.
Kadınlarda beyinden salınan  hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlar.Bununla beraber adet gören kadında rahim yüzeyi muhtemel bir gebelik için hazırlanır.
Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer.Bununla beraber de gebelik için hazırlanmış olan  rahim iç tabakası da dışarı atılır.Bu süreçle birlikte de adet kanaması oluşur.
Kadında görülen adet kanaması gebeliğin olmadığının, bu nedenle de gebelik için hazırlanan rahmim tabakasının dışarı atıldığının da habercisidir.
Buradan da anlaşılacağı üzere ancak gebe olunmadığı takdirde adet kanaması olacaktır. 

Gebelik Olduğunda Adet Görülür mü?

Gebelik oluşmuş ise, doğal olarak kadında yeni bir adet döngüsüne gerek olmayacaktır.
Bu durumda da ister istemez yeni bir adet kanaması görülmeyecektir.
Buradan da anlaşılacağı üzere gebelik olduğunda adet görülmesi mümkün değildir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir Mi?

Adet kanamasını takiben ise, üreme çağındaki kadınlarda yeni bir adet döngüsü başlar. Bunda da amaç kadını yeni bir gebelik sürecine hazırlamaktır.
Sonuç olarak adet kanamasının görülmüş olması bir hamileliğin olmadığı yönünde çok açık bir bulgudur. Adet gören biri kesinlikle ve kesinlikle hamile olamaz. Bu mümkün değildir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

Adet Kanaması İle Üstüne Görme Arasında Ne Fark Vardır?

Adet kanaması ile üstüne görme diğer adlarıyla da üste görme veya yerleşme kanaması sıklıkla karıştırılmaktadır.
Normal bir adet kanamasını kimi zaman gebelik korkusu kimi zaman da gebelik hayali nedeniyle üstüne görme olarak değerlendirip hamile kalmış olabileceğini düşünen bir çok kadın vardır.
Adet kanamasından tamamen farklı bir durum olan ve adet kanamasının tersine gebelerde görülen üstüne görme veya yerleşme kanamasının da adet kanamasıyla ayrımının tam yapılamamaktadır.
Ancak adet kanaması ile üstüne görme tamamen farklı durumlardır.Ayrımları de aralarındaki farkın bilinmesiyle birlikte son derece basittir.

Yerleşme kanaması  (üstüne görme kanaması) gebeliklerde nadir görülen bir durum olup oluşan kanamanın miktarı adet kanamasından çok daha azdır ve düzensizdir.Yerleşme kanaması zaten her zaman farkına varılan bir kanama değildir.Döllenmeden 10 gün sonra ortaya çıkabilir.
Yerleşme kanamasındaki kanın rengi ve vasfı, kadının düzenli olarak gördüğü adet kanamalarından farklıdır.Adet kanaması çoğunlukla koyu kırmızı renkte iken yerleşme kanaması rengi açık pembe veya koyu kahverengidir. Adet kanamasında pıhtı görülürken yerleşme kanaması tipik olarak pıhtı içermez.
Adet kanaması en az 3 gün sürer hatta 7 güne kadar uzayabilir.Ancak yerleşme kanaması asla bu kadar uzun sürmez belki bir kaç saat veya en fazla 2-3 gün sürer.Adet kanaması pedi dolruracak kadar yoğun iken yerleşme kanaması çoğu zaman lekelenme tarzındadır.Günlük bir ped bile yerleşme kanamasının nüfuz etmesi için yeterli olabilir.

Hala yerleşme kanaması ile adet kanaması hakkınd ayırım yapamadıysanız ve kafanız halen karmaşık ise hemen kanda bir gebelik testi yaptırın veya idrarda gebelik testinizi kendiniz yapın.Yerleşme kanaması bir gebelik bileşeni olduğundan gebelik testi pozitif çıkacaktır.
Adet kanamasında ise asla gebelik testi pozitif çıkmaz.

Yerleşme kanaması (Üstüne görme) hakkında çok daha detaylı bilgi ve adet kanamasından farkını öğrenmek isterseniz  bu konudaki ayrıntılı yazımızı okumak için lütfen tıklayınız....

Adet kanamanız olduğu halde hala gebelikten şüphe ediyor iseniz aşağıdaki yorum bölümüne sorunuzu sorabilirsiniz.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde yani adet kanaması gören bir kadın adetliyken korunmasız bir cinsel ilişki sonrası hamile kalabilir mi ? sorusu da sıklıkla merak edilen bir konudur.Bu sorunun cevabını öğrenmek için ise konuya dair aşağıdaki bağlantıda yer alan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Adet döneminde (adetliyken) hamile kalınıp kalınmayacağını öğrenmek için tıklayınız.....

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

Merak123 | 08.06.2020 12:31

iyi günler 9.03.2020 tarihinde kız ark sürtünme yolu ile birliktelik yaşadık ardından 19.03.2020 tarihinde kanda yapılan beta hcg testi negatif çıktı 20.03.2020 de adet oldu 1 hafta sürdü sonra 21.04.2020 ve 21.05.2020 de tekrar adet oldu ve yine bu adetler de 1 hafta sürdü hamilelik söz konusu olabilir mi içimiz hiç rahat değil yardım eder misiniz teşekkür ederim şimdiden.

Tahlil.Com | 10.06.2020 09:12

Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.Bu konuda kafa karışıklığınız var ise size yardımcı olacağını umuyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
Belinay2612 | 03.05.2020 01:44

10 Mart’ta ki ilk başta prezervetif ile ilerleyen dakikarda korunmasız ve dışarı boşalma ilişkim sonrasında Mart ayında 2gün geçilmeli adet oldum daha sonra Nisa’nda da zamanında iki güm geçikmeli adet oldum karnımdaki şişlik ve aldığım 3-4 kilo sebebiyle ilişkiden 32-33 gün sonra bir gün arayla 2 tane idrar testi yaptım negatif ama karnımdaki şişlik ve gerginlik beni çok korkutuyor düşündürüyor sizce nedir hamile olma ihtimalim var mıdır?

Tahlil.Com | 04.05.2020 09:24

Gebelik testi negatif çıktığı halde hala hamile olabileceklerine inanan bir çok Tahlil.com okuru var.Adet kanaması gördükleri halde, hala hamilelik yönünden test yaptırıp, test negatif çıksa bile hamilelik korkusundan kurtulamıyorlar.

Hamile olmadığınızı söyleyebiliriz.,
Buna rağmen hala hamilelik korkusundan kurtulamıyorsanız öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurunuz.Bu konuda takıntınız var ise psikojik destek almanız da gerekebilir.

 

Belinay2612 | 03.05.2020 01:42

10 Mart’ta ki korunmasız ve dışarı boşalma ilişkim sonrasında 2gün geçilmeli adet oldum daha sonra Nisa’nda da oldum ilişkiden 32-33 gün sonra idrar testi yaptım negatif ama karnımdaki şişlik beni çok düşündürüyor?

Tahlil.Com | 28.05.2020 11:26

Korunmasız cinsel birliktelik  sonrası adet görülmüş olması gebelik ihtimalinin bulunmadığı konusunda bilgi verir.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif.Gebelikten söz edemeyiz bu durumda.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve benzer sorular ve verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....

 

merak | 28.04.2020 08:51

merhabalar, erkek arkadasım ile sürtünme yolu ıle denedık fakat zevk suyu gelmıs olabılır emın degılız . bosalma olmadı. reglm normal gelmesı gereken zamandan 16 gun gecıktıkten sonra normal bir sekılde geldı ve 1 dönem sonra tekrardan regl oldum. acaba hamılelık sansı var mıdır. yazılarınızı okudum emın olmak ıcın soruyorum, üstüne görme ya da regl olabılıyorken hamıle kalma sansı var mıdır? test gerekıyor mu ? tesekkurler

Tahlil.Com | 01.05.2020 08:04

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

 

Lunaaaaa | 18.02.2020 01:12

Merhabalar, erkek arkadaşımla prezervatif ile ilişkiye girdik. Fakat bi ara çıkardı. Doğurganlık dönemine denk gelmişti ve bu olayın üstünden 1 kere adet gördüm, fakat kilomda bi miktar artış olduğu için şüphelenmeye başladım 2.aydayım sizce idrar testi gerekiyor mu veya herhangi bir sorun çıkar mı

Tahlil.Com | 19.02.2020 09:23

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.

 
Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 

 

Esra1426 | 20.10.2019 10:03

Merhabalar, benim durumum bira karışık. Ayaktan sürtünmeli sevisme sonrası erkek arkadaşım kilodum ve zibinim varken kilodumun üzerine boşaldı. O anki heyecanla bende o şekilde üzerime çekmiştim kıyafetlerimi ve temizlenen kadar 2 saat o şekilde kaldım.nSorum şu, bu ilişkiyi yasayali 6 ay olacak ve 5 kere adet oldum. 6.yi olacağım. Ama karnım büyüyor gibi geliyor. Hamile miyim? Yani böyle düzenli adet gören biri hamile olabilir mi

Tahlil.Com | 03.02.2020 01:23

Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.Bu konuda kafa karışıklığınız var ise size yardımcı olacağını umuyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
Garga | 07.11.2018 01:01

Merhabalar ben kiz arkadasimla iliskiye girdim iliskiden 5 gun sonra adet oldu sonra ki ayda adet oldu 24 icinde ella hapida aldi aceba hamilelik soz konusu olabilir mi ?

Tahlil.Com | 07.11.2018 03:18

 Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.

İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.
 
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

 

Özlem | 06.11.2018 04:04

Ters ilişkiye girdim erkek arkadaşım içime boşaldı 2 gün sonra âdet oldum hamile kalır mıyım ?

Tahlil.Com | 06.11.2018 10:14

Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.Bu konuda kafa karışıklığınız var ise size yardımcı olacağını umuyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
Kadın | 06.10.2018 11:56

Size sormuştum daha önce. İç çamaşırlı sürtünmeden 2 hafta sonra 7 gün süren adet olmuştum. Bu ay adetimi yine tam zamanınsa gördüm. İlk 2 gün kanamam normaldi. Bugün 4.gün ve çok koyu siyaha yakın bi kan vardı. Hamilelik ihtimalim var mı test yapmalı mıyım?

Tahlil.Com | 07.10.2018 04:48
Adet görmüş olduğunuz için hamilelik ihtimali de ortadan kalkıyor.Herhangi bir gebelik testine gerek bulunmuyor bu durumda
Türk | 21.09.2018 06:27

Merhaba. Ben 18 ağustosta erkek arkadaşımla sürtünmeyle ilişki yaşadım. Bende iç çamaşırı onda da şort vardı. Adet tarihimde adetimi oldum 1 hafta önce bitti. 7 gün sürdü her zamanki gibi ve kanama yine fazla oldu. Bu adet midir? Hamile olma ihtimalim var mı?

Tahlil.Com | 24.09.2018 04:49

 Korunmalı veya korunmasız bir cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olması mümkün değildir.

Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık  yüzlerce yazı yayınladık.
Umarız bu konularda kafa karışıklıklarının önüne geçebiliyoruzdur.
Sizin durumunuzda da ilişki sonrası adet görüldüğü için gebelik ihtimalinden söz edemeyiz.
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....
 

 

DAHA FAZLA GÖSTER
Cinsel İlişki Adet Dönemi Kanamasının Miktarı ve Zamanını Etkiler Mi?
Cinsel ilişki sürecinde kadınlarda  orgazm anında  rahimin kaslarının fazla miktarda kasılması erken adet kanamalarına neden olabilir.
Düzenli Bir Cinsel Hayatın Çiftlere 10 Faydası
Düzenli bir cinsel hayat, evli çiftler için çok önemlidir.
Baba Olmanın Yaşı Olur mu?
Sağlıklı gebelikte genelde ilk akla gelen; annenin doğurganlık, yaş, işlev durumudur. Ancak unutulmamalı ki, çocuk sahibi olmak için babanın da fonksiyonları çok önemlidir. Sağlıklı…
Menapoz ve Cinsel Yaşam
Kadınlar menopoz ile birlikte vücut imajının kaybolacağına, kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygısını yaşarlar.
Masaj Kadınlarda Sağlıklı Cinsellik İçin Etkilidir
Masaj sağlık açıdan faydalıdır.Kadınların cinsel olarak uyarılması için de mükemmeldir.
Nemfomani Nedir?
Nemfomani; cinsel açlık manasına gelen bir rahatsızlıktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com