Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

15.09.2018 11:39 | Güncelleme: 28.05.2020 02:04 | Yazar: Dr. Cem Argun
Adet gören biri hamile olabilir mi? sorusu özellikle genç kadınlar tarafından merak edilen bir konudur. Defalarca adet gördüğü halde hamile olabileceğini düşünen kadınlar bulunmaktadır.Adet gören birinin hamile olma ihtimalinin ne olduğu konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler bulacaksınız.
Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?
A

Özellikle Tahlil.com uzmanlarına, adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ve hamile iken adet görülüp görülmeyeceğine dair bir çok soru geliyor.

Bazı internet sitelerindeki yalan yanlış bilgiler nedeniyle bir çok okurumuzun da ister istemez bu konuda kafası karışıyor. Tahlil.com olarak bu çok merak edilen konuya açıklık getiriyoruz.Aşağıdaki konuyu dikkatle okursanız, bu çok merak edilen sorunun da cevabını bulacaksınız.

Adet Görmek Nedir?

Adet dönemi sürecinde kadınların vücudunda farklı olaylar ve hormonal değişiklikler ortaya çıkmaktadır.
Adet döngüsünün temel amacı kadınlarda üremenin temel çekirdeğini teşkil eden yumurtanın oluşmasıdır.
Kadınlarda beyinden salınan  hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlar.Bununla beraber adet gören kadında rahim yüzeyi muhtemel bir gebelik için hazırlanır.
Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer.Bununla beraber de gebelik için hazırlanmış olan  rahim iç tabakası da dışarı atılır.Bu süreçle birlikte de adet kanaması oluşur.
Kadında görülen adet kanaması gebeliğin olmadığının, bu nedenle de gebelik için hazırlanan rahmim tabakasının dışarı atıldığının da habercisidir.
Buradan da anlaşılacağı üzere ancak gebe olunmadığı takdirde adet kanaması olacaktır. 

Gebelik Olduğunda Adet Görülür mü?

Gebelik oluşmuş ise, doğal olarak kadında yeni bir adet döngüsüne gerek olmayacaktır.
Bu durumda da ister istemez yeni bir adet kanaması görülmeyecektir.
Buradan da anlaşılacağı üzere gebelik olduğunda adet görülmesi mümkün değildir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir Mi?

Adet kanamasını takiben ise, üreme çağındaki kadınlarda yeni bir adet döngüsü başlar. Bunda da amaç kadını yeni bir gebelik sürecine hazırlamaktır.
Sonuç olarak adet kanamasının görülmüş olması bir hamileliğin olmadığı yönünde çok açık bir bulgudur. Adet gören biri kesinlikle ve kesinlikle hamile olamaz. Bu mümkün değildir.

Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

Adet Kanaması İle Üstüne Görme Arasında Ne Fark Vardır?

Adet kanaması ile üstüne görme diğer adlarıyla da üste görme veya yerleşme kanaması sıklıkla karıştırılmaktadır.
Normal bir adet kanamasını kimi zaman gebelik korkusu kimi zaman da gebelik hayali nedeniyle üstüne görme olarak değerlendirip hamile kalmış olabileceğini düşünen bir çok kadın vardır.
Adet kanamasından tamamen farklı bir durum olan ve adet kanamasının tersine gebelerde görülen üstüne görme veya yerleşme kanamasının da adet kanamasıyla ayrımının tam yapılamamaktadır.
Ancak adet kanaması ile üstüne görme tamamen farklı durumlardır.Ayrımları de aralarındaki farkın bilinmesiyle birlikte son derece basittir.

Yerleşme kanaması  (üstüne görme kanaması) gebeliklerde nadir görülen bir durum olup oluşan kanamanın miktarı adet kanamasından çok daha azdır ve düzensizdir.Yerleşme kanaması zaten her zaman farkına varılan bir kanama değildir.Döllenmeden 10 gün sonra ortaya çıkabilir.
Yerleşme kanamasındaki kanın rengi ve vasfı, kadının düzenli olarak gördüğü adet kanamalarından farklıdır.Adet kanaması çoğunlukla koyu kırmızı renkte iken yerleşme kanaması rengi açık pembe veya koyu kahverengidir. Adet kanamasında pıhtı görülürken yerleşme kanaması tipik olarak pıhtı içermez.
Adet kanaması en az 3 gün sürer hatta 7 güne kadar uzayabilir.Ancak yerleşme kanaması asla bu kadar uzun sürmez belki bir kaç saat veya en fazla 2-3 gün sürer.Adet kanaması pedi dolruracak kadar yoğun iken yerleşme kanaması çoğu zaman lekelenme tarzındadır.Günlük bir ped bile yerleşme kanamasının nüfuz etmesi için yeterli olabilir.

Hala yerleşme kanaması ile adet kanaması hakkınd ayırım yapamadıysanız ve kafanız halen karmaşık ise hemen kanda bir gebelik testi yaptırın veya idrarda gebelik testinizi kendiniz yapın.Yerleşme kanaması bir gebelik bileşeni olduğundan gebelik testi pozitif çıkacaktır.
Adet kanamasında ise asla gebelik testi pozitif çıkmaz.

Yerleşme kanaması (Üstüne görme) hakkında çok daha detaylı bilgi ve adet kanamasından farkını öğrenmek isterseniz  bu konudaki ayrıntılı yazımızı okumak için lütfen tıklayınız....

Adet kanamanız olduğu halde hala gebelikten şüphe ediyor iseniz aşağıdaki yorum bölümüne sorunuzu sorabilirsiniz.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde yani adet kanaması gören bir kadın adetliyken korunmasız bir cinsel ilişki sonrası hamile kalabilir mi ? sorusu da sıklıkla merak edilen bir konudur.Bu sorunun cevabını öğrenmek için ise konuya dair aşağıdaki bağlantıda yer alan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Adet döneminde (adetliyken) hamile kalınıp kalınmayacağını öğrenmek için tıklayınız.....

YORUMLAR

SEDAT | 30.04.2021 02:21

Merhaba Hocam Çok korkuyorum mart 6 da kız arkadaşım ile sürtünme yoluyla ilişki yaşadım ve kız arkadaşım bakire herhangi bir şekilde vajina etrafina veya yakın bir yere boşalma falan olmadı. Kız arkadaşım mart 26 da adet oldu ve her zaman ki gibi normal adeti oldugunu soyledi. Fakat bu ay adeti 1 haftadır gecikiyor bugün idrar testi yaptı kendisi negatif çıktı. Çok korkuyoruz hocam iliskiden sonra adet oldu ama 2. adeti gecikiyor hamilelik riski olabilir mi yalvarıyorum acilen cevap verin.. ????

Tahlil.Com | 30.04.2021 06:41
Merhaba, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.
| 12.02.2021 03:57

erkek arkadaşımla korunmasız bir birliktelik geçirdikten sonra reglim 5 gün önceden -bir önceki adetimden 18 gün sonra- başladı. Sürekli hamile olabilir miyim diye düşünüyorum. Bilgilendirirseniz .ok sevinirim.

Tahlil.Com | 15.02.2021 01:50
Korunmasız ilişkilerde hamilelik endişesi son derece önemlidir.
Ancak, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.
merak09 | 11.06.2020 05:13

Kız arkadaşımla 21 bir sürtünme yaşadım fakat boşlmadım zevk suyu geldi kız arkadaşım bakire yinede ihtimal verip ertesi gün hapı aldık ve 3 aydır adet görüyor ama hala korkumuz var herhangi bir şişlikde yok yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

Tahlil.Com | 22.12.2020 01:41

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.

 
Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 

 

Merak123 | 08.06.2020 12:31

iyi günler 9.03.2020 tarihinde kız ark sürtünme yolu ile birliktelik yaşadık ardından 19.03.2020 tarihinde kanda yapılan beta hcg testi negatif çıktı 20.03.2020 de adet oldu 1 hafta sürdü sonra 21.04.2020 ve 21.05.2020 de tekrar adet oldu ve yine bu adetler de 1 hafta sürdü hamilelik söz konusu olabilir mi içimiz hiç rahat değil yardım eder misiniz teşekkür ederim şimdiden.

Tahlil.Com | 10.06.2020 09:12

Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.Bu konuda kafa karışıklığınız var ise size yardımcı olacağını umuyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
Belinay2612 | 03.05.2020 01:44

10 Mart’ta ki ilk başta prezervetif ile ilerleyen dakikarda korunmasız ve dışarı boşalma ilişkim sonrasında Mart ayında 2gün geçilmeli adet oldum daha sonra Nisa’nda da zamanında iki güm geçikmeli adet oldum karnımdaki şişlik ve aldığım 3-4 kilo sebebiyle ilişkiden 32-33 gün sonra bir gün arayla 2 tane idrar testi yaptım negatif ama karnımdaki şişlik ve gerginlik beni çok korkutuyor düşündürüyor sizce nedir hamile olma ihtimalim var mıdır?

Tahlil.Com | 04.05.2020 09:24

Gebelik testi negatif çıktığı halde hala hamile olabileceklerine inanan bir çok Tahlil.com okuru var.Adet kanaması gördükleri halde, hala hamilelik yönünden test yaptırıp, test negatif çıksa bile hamilelik korkusundan kurtulamıyorlar.

Hamile olmadığınızı söyleyebiliriz.,
Buna rağmen hala hamilelik korkusundan kurtulamıyorsanız öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurunuz.Bu konuda takıntınız var ise psikojik destek almanız da gerekebilir.

 

Belinay2612 | 03.05.2020 01:42

10 Mart’ta ki korunmasız ve dışarı boşalma ilişkim sonrasında 2gün geçilmeli adet oldum daha sonra Nisa’nda da oldum ilişkiden 32-33 gün sonra idrar testi yaptım negatif ama karnımdaki şişlik beni çok düşündürüyor?

Tahlil.Com | 28.05.2020 11:26

Korunmasız cinsel birliktelik  sonrası adet görülmüş olması gebelik ihtimalinin bulunmadığı konusunda bilgi verir.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif.Gebelikten söz edemeyiz bu durumda.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve benzer sorular ve verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....

 

merak | 28.04.2020 08:51

merhabalar, erkek arkadasım ile sürtünme yolu ıle denedık fakat zevk suyu gelmıs olabılır emın degılız . bosalma olmadı. reglm normal gelmesı gereken zamandan 16 gun gecıktıkten sonra normal bir sekılde geldı ve 1 dönem sonra tekrardan regl oldum. acaba hamılelık sansı var mıdır. yazılarınızı okudum emın olmak ıcın soruyorum, üstüne görme ya da regl olabılıyorken hamıle kalma sansı var mıdır? test gerekıyor mu ? tesekkurler

Tahlil.Com | 01.05.2020 08:04

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

 

Lunaaaaa | 18.02.2020 01:12

Merhabalar, erkek arkadaşımla prezervatif ile ilişkiye girdik. Fakat bi ara çıkardı. Doğurganlık dönemine denk gelmişti ve bu olayın üstünden 1 kere adet gördüm, fakat kilomda bi miktar artış olduğu için şüphelenmeye başladım 2.aydayım sizce idrar testi gerekiyor mu veya herhangi bir sorun çıkar mı

Tahlil.Com | 19.02.2020 09:23

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.

 
Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 

 

Esra1426 | 20.10.2019 10:03

Merhabalar, benim durumum bira karışık. Ayaktan sürtünmeli sevisme sonrası erkek arkadaşım kilodum ve zibinim varken kilodumun üzerine boşaldı. O anki heyecanla bende o şekilde üzerime çekmiştim kıyafetlerimi ve temizlenen kadar 2 saat o şekilde kaldım.nSorum şu, bu ilişkiyi yasayali 6 ay olacak ve 5 kere adet oldum. 6.yi olacağım. Ama karnım büyüyor gibi geliyor. Hamile miyim? Yani böyle düzenli adet gören biri hamile olabilir mi

Tahlil.Com | 03.02.2020 01:23

Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.Bu konuda kafa karışıklığınız var ise size yardımcı olacağını umuyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
Garga | 07.11.2018 01:01

Merhabalar ben kiz arkadasimla iliskiye girdim iliskiden 5 gun sonra adet oldu sonra ki ayda adet oldu 24 icinde ella hapida aldi aceba hamilelik soz konusu olabilir mi ?

Tahlil.Com | 07.11.2018 03:18

 Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.

İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.
 
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

 

DAHA FAZLA GÖSTER
Cinsel Gücü Artıran Besinler ve Faydaları
Cinsel gücün artmasında,   kan dolaşım sisteminin sağlıklı olması önemli bir faktördür
Cinsellikte Kadınların Duyarlı Bölgeleri Nerelerdir?
Cinsellikte,kadınların çoğunda genital bölgenin en duyarlı kısmı klitoristir ve en güçlü orgazmlar bu bölgenin uyarılmasıyla ortaya çıkar
Evlilik Sonrası Cinsel Yaşam Sorunlu Olmasın
Evlilik sonrası,bir çok çift normal bir cinsel yaşam sürmekteyse de cinsel sorunlar yaşayan çiftler de azımsanmayacak sayıdadır
Kadınlarda Cinsel İlişkide Görülen Orgazm Bozuklukları
Kadınlarda orgazm bozuklukları; cinsel ilişkiye hazırlık evresinin uygun olmaması ve buna bağlı da vajinanın ıslanmaması ve kuruluğu gibi etkenlerle ortaya çıkması ile oluşmaktadır
Erkeklerde Ereksiyon (Sertleşme) Bozukluğu
Erkeklerde tıbbi olarak erektil disfonksiyon olarak da bilinen sertleşme(ereksiyon) bozukluğu veya iktidarsızlık konusu sıkça merak edilmektedir
Penis Büyütmek Mümkün mü? Penis Büyütme Cerrahisi
Penis büyütmek mümkün mü? sorusunun cevabı erkekler arasında sıkça merak edilmektedir
Erken Boşalma (Pre-matur Ejakulasyon)
Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur
Kadınları Cinsellikten Çeşitli Faktörler Soğutur
Günümüzde kadınlarda cinsel soğukluk çiftler arasında en sık görülen cinsel sorunlar arasındadır
Maçtan Önceki Gece Cinsel İlişkiye Girmek Performansı Azaltır Mı?
Spor yapanların,özellikle de futbol oynayanların maç öncesi gece cinsel ilişkiye girmelerinin maçtaki performanslarının azaltıp azaltmayacağı yıllardır tartışılan bir konudur
HPV Prezervatif Kullanımına Rağmen de Bulaşabiliyor!
Prezervatif kullanımı bir çok cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı işe yarayan bir önlem
Cinsel İktidarsızlık ve Ereksiyon Bozukluğunun 10 Nedeni
Cinsel iktidarsızlık (impotans) erkeğin normal bir cinsel ilişki için yeterli bir penis ereksiyonu gerçekleştirememesi durumudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com