Arkadan İlişki: Nedir ? Zararları Nelerdir ? Neden Tercih Edilir ?

16.09.2018 11:57 | Güncelleme: 16.03.2019 12:15 | Yazar: Dr. Cem Argun
Arkadan ilişki her ne kadar erkekler için  çok zevkli bir ilişki olarak nitelendirilse de kadınlar için de bir o kadar ağrılı ve sağlığa zararlı bir cinsel ilişki türüdür. Arkadan ilişki diğer adıyla da ters ilişkinin zararalrı konusunda Tahlil.com uzmanlarının sizler için hazırladığı yazının ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Arkadan İlişki: Nedir ? Zararları Nelerdir ? Neden Tercih Edilir ?
A

Tahlil.com’a özellikle arkadan ilişki (ters ilişki) diğer adlarıyla makattan veya anal ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmayacağı konusunda bir çok soru geliyor. Tahlil.com uzmanları bu konuda gelen soruları cevaplıyor. Okurlarımızı olabildiğince bilgilendirmeye çalışıyor.

Bu yazımızda ise bu tür doğal olmayan ilişkilerin hamilelik boyutu dışında insan sağlığına zararları konusunda okurlarımızı  bilgilendirmeyi hedefledik.

Tahlil.com uzmanlarının  arkadan ilişkinin sağlığa zararları konusunda yazdığı yazıyı tüm kadınların özellikle de bakireliğine zarar gelmesin diye bu tür ilişkileri kimi zaman zorla da olsa seçen genç kızlarımızın okumasını özellikle öneriyoruz.

Arkadan İlişki

Arkadan ilişki ( ters ilişki)  penisin vajinaya değil,  makata (anüse) sokulmasıdır. Makatta çok sayıda sinir ucu bulunmaktadır  ve çok hassas, duyarlı bir bölgedir, bu özelliğinden dolayı  cinsel ilişki sırasında kullanılması mümkündür.

Arkadan İlişkinin Gerçekleştiği Anüs Nedir?

Anüs  (makat)  içerdiği halka şeklindeki kas yapıları  ve sinirler açısından çok duyarlı bir bölgedir. Halka şeklindeki bu kaslar normalde sıkıca büzülmüş   yani kasılmış  halde bulunurlar. Gerekli olduğunda 6-7 cm. çapa kadar genişleyebilirler.

Arkadan İlişki Sonrası Anüs ve Anal Bölgede Oluşan Hastalıklar Nelerdir?

Anüs bölgesi  anatomik yapı olarak çok narindir.  Uygun olmayan koşullarda, sabırsız ve hoyratça anal ilişki kurulması halinde bu bölgedeki dokularda yırtılmalar  ve kanamalar ortaya çıkabilir,
Bu yırtılmaların ortaya çıkması sadece acı vermesi açısından tehlikeli değildir. Kimi zaman  ancak cerrahi operasyonla tedavi edilen yırtılmalar  ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Anal fissür ve anal fistül gibi genel cerrahi uzmanlarınca ancak ameliyat ,le tedavi edilebilen sağlık sorunları bu tür ilişkileri yaşayan kadınlar için gündeme gelecektir.
Bu şekilde  doğal olmayan ilişkiler aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara  ve  bu bölge bulunan bakterilerin hastalık oluşturmalarına uygun ortam oluşturmaktadır. 

Arkadan İlişki Neden Tercih Edilmektedir?

Özellikle evlilik öncesinde bekaretlerini kaybetmek istemeyen genç kızlar ve psikolojik olarak kendisini kadın hisseden kişiler, kimi zaman bu yolla  cinselliği tercih ederler. Arkadan ilişkinin tercih edilmesinin bir başka önemli nedeni ise, özellikle pornografik filmlere özenerek bu hiç de doğal olmayan ilişkiye özenilmesidir. Cinsel hayatlarına renk getirmek isteyen çiftler ve özellikle de erkekler bu ilişkiyi denemek istemektedir.

Arkadan İlişki Neden Kadınlar İçin Ağrılı ve Acı Vericidir?

Anüs (makat) kalın bağırsağın dışa açılan ucu olup, bağırsaklarda emilen besinlerin artıklarının boşaltılmasına en uygun anotomik yapıya sahiptir. Vücudun bu bölgesi, cinsel ilişki için gerekli olan özelliklere sahip değildir. Makat bölgesinde, kayganlaşmayı sağlayıcı salgı bezleri olmadığı gibi, dışarıdan içeri girişi sağlayacak şekilde değil, aksine içerideki dışkıyı dışarı atacak şekilde anatomik yapı bulunmaktadır. İşte bu yüzden arkadan ilişki özellikle kadınlar  için zor, travmatik ve  oldukça acı vericidir. 

Arkadan İlişki Zararları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Anal ilişkilerde, bağırsaklarda normal olarak bulunan ve bulundukları yerde zararsız olan mikroplar, insan vücudunun başka yerlerine taşınarak, çeşitli hastalıklara  neden olabilir.
Bunun  yanında, arkadan birleşme sonrası kurulan vajinal birleşmede, bağırsaktaki mikropların vajinaya kolayca taşınabilmesi olasılığı gayet yüksektir. Bu durumda ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. 

Tekrarlayan ters ilişkiler, makatın kas yapısının bozulmasına ve bu kaslarının kasılıp gevşeme yeteneğinin bozulmasına neden olabileceğinden zamanla  gaz ve dışkı kaçırmalara yol açabilmektedir. Ayrıca yine bu bölgede hemoroid( basur) hastalığı olanlar, sık sık kabızlık yaşayanlarda makattan cinsel ilişki sonrasında hastalıklarında ilerleme olabilir.

Arkadan İlişkinin Zararları

Erkek arkadaşı, nişanlısı, eşi tarafından  çoğu zaman zorla arkadan ilişkiye  zorlanan ve  istemeden veya deneyimli olmadan bu tip  cinsel deneyimi yaşayan  kadınlarda ciddi psikolojik problemler ve depresyonlar görülebilmektedir. Bu durumda kimi zaman bu kişilerin psikoterapi alması da gerekmektedir.

Arkadan ilişkinin bir diğer ciddi sağlığa zararlı yani ise başta AİDS ile sonlanabilen HIV enfeksiyonu ve Hepatit B enfeksiyonu yönünden de son derece riskli olmasıdır.Bu tür ilişkide anal bölgede kanama riski ortaya çıkacağından özellikle kan ve cinsel yolla bulaşan bu tür enfeksiyonlar için de her 2 tarafa da enfeksiyon bulaşı yününden açık kapı bırakacak olmasıdır.

Sonuç olarak Tahlil.com uzmanları olarak özellikle genç kız ve kadınları bu tür ilişkiye girmemeleri konusunda özellikle uyarmak istiyoruz.

Arkadan ilişki ile hamile kalınır mı? Bu konuda bilgi sahibi olmak için tıklayınız...

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Maçtan Önceki Gece Cinsel İlişkiye Girmek Performansı Azaltır Mı?
Spor yapanların,özellikle de futbol oynayanların maç öncesi gece cinsel ilişkiye girmelerinin maçtaki performanslarının azaltıp azaltmayacağı yıllardır tartışılan bir konudur
HPV Prezervatif Kullanımına Rağmen de Bulaşabiliyor!
Prezervatif kullanımı bir çok cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı işe yarayan bir önlem
Cinsel İktidarsızlık ve Ereksiyon Bozukluğunun 10 Nedeni
Cinsel iktidarsızlık (impotans) erkeğin normal bir cinsel ilişki için yeterli bir penis ereksiyonu gerçekleştirememesi durumudur
Diyabet Kadınlarda da Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyebiliyor
Diyabet (Şeker Hastalığı) erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da cinsel hayatı olumsuz etkileyebiliyor
Şeker Hastası Erkeklerde Görülebilen Sertleşme Bozukluğu
Şeker hastası erkeklerde görülebilen sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon)  önemli bir cinsel sorundur
Düzenli Cinsel Hayatın Erkeklere 7 Faydası
Düzenli cinsel hayatı olan erkeklerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürdüklerine dair bir çok bilimsel çalışma vardır
Cinsellik Eğitimi İlk Önce Aile İçinde Başlamalı
Cinsellik konusunda bilgi sahibi olmayan çocuklara ilk cinsel bilgilerin anne ve babaları tarafından verilmesi ilerki süreçlerde çocukların cinsel gelişimi üzerinde olumlu etki sağlayacaktır
Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) Neden Olur?
Cinsel ilişki sırasında vajen girişinde ve vagina içinde ağrı olmasıdır
Erkeklerin Kabusu Geç Boşalma Sorunu ve Çözümü
Geç boşalma sorunu bulunan  erkeklerin genellikle sertleşme veya cinsel isteksizlik problemleri yoktur
Erkekler İlişki Sonrası Neden Uyumak İster?
Erkekler cinsel ilişki sonrası hemen uyumak ister
Normal Penis Boyu Nedir ?
Ergenliğe ulaşmış bir erkeğin penisinin ortalama uzunluğu gevşek halde 5 ile 9 cm arasında, sertleşme halindeyken ise  ortalama 14 cm dir
Adet Dönemi Premenstrüel Sendrom (Adet Öncesi Sendrom)
Normal adet döngüsü 28 ile 35 günde bir tekrarlanır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com