Bebeğinizle Konuşun!

04.09.2015 10:43 | Güncelleme: 08.02.2021 11:25
Konuşma, anlama ve anlaşılma ihtiyacı doğumdan itibaren başlar. Çünkü bebek, ileride konuşacağı dille ne kadar erken tanışırsa, o kadar erken öğrenir ve o kadar aktif kullanma yeteneğine sahip olur. 
Bebeğinizle Konuşun!
A

Her canlı kendi dilinde konuşarak, etkileşim sağlar. Konuşmanın en gelişmiş hali ise, insanlardadır. Diğer canlılara oranla birbirleri ile en etkileşim halinde olan ve gerek psikolojik, gerek fizyolojik olarak buna en çok ihtiyaç duyan tür de insanlardır. 

Konuşma, anlama ve anlaşılma ihtiyacı doğumdan itibaren başlar. Çünkü bebek, ileride konuşacağı dille ne kadar erken tanışırsa, o kadar erken öğrenir ve o kadar aktif kullanma yeteneğine sahip olur. 

Özellikle ilk defa ebeveyn olan kişiler, en çok bebeğini anlayamamaktan yakınır. Yeni doğan bebeğin her ihtiyacını ağlayarak belirtmesi bunun en önemli göstergesidir. Bir bebek ağlıyorsa; bir yeri ağrıyor, tuvaletini yapıyor, acıkmış hatta sıkılmış dahi olabilir. Yani sebep ne olursa olsun sonuç ağlamaktır ve ebeveyn sebebini bilmediği için herşeyi denemek zorundadır. Düşünün ki, hayat boyu bu sirkülasyon böyle olsa işler ne kadar zor olurdu. Bu sebeple dil gelişimi önemli bir meseledir. 

Sadece fiziksel ihtiyaçlar değil, psikolojik ihtiyaçlar için de konuşmak en güzel araçtır. Aile arası iletişimin sağlıklı olması bireylerin sağlıklı psikolojide yetişmesini sağlar. Aileye yeni katılan birey bebek olsa dahi bir kişiliğe sahiptir. O nedenle bebek veya çocuk yaşta bireylerle konuşulmalı, sohbet edilmelidir. Anlamıyor nasıl olsa diye bebeklerle konuşmamak oldukça hatalı bir davranıştır. 

Dil Öğrenme Süreci Nasıl İşler?

İnsanlar dil öğrenme sürecini ortak bir yolla ilerletir. Bebek de olsa, ileri yaşta yeni bir dil öğrenen insan da olsa, aynı süreçlerden geçer.

Sesler dinlenir,

taklit edilir,

anlamlandırılır ve nesnelerle ilişkisi kurulur,

kuralları öğrenilir,

telaffuz edilir

günlük olarak kullanılır ve etkisi tartılır. 

Bu sistemle bakıldığında, doğduğundan itibaren bebeğinizle konuşmanız, onun sesleri dinleme oranını artırır. Bu aşama ne kadar hızlı geçerse sesleri taklit etme ve bir sonraki unsurlar da sırasıyla daha hızlı aşılıır. Erkekler Dikkat: Sperm Sayınız Giderek Azalıyor
Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinin giderek düşmekte olduğu sıkça gündeme geliyor
Yaz Öncesi Estetik Yine Gündemde
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof
Sivilceli (akneli) Ciltler İçin Bitkisel Tonik
Sivilceler daima insanlar için görsellik yönü ağırlıkta olan bir sağlık sorunu olmuştur
Sperm Sayısındaki Düşüşü Önlemek İçin 5 Öneri
Erkeklerde sperm sayılarının giderek azalma eğilimine girmesi sperm sayısının düşmesine karşı alınacak önlemleri de gündeme getirdi
Romatizma Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Romatizma bayanlar özellikle olmak üzere belirli bir yaştan sonra bir çok kişiyi etkileyen bir hastalıktır
Kastamonu'da, Keneye Bağlı Kırım Kongo Hastalığı Görüldü
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi
Kan Şekerinin Yükselmemesi için Yapılması Gerekenler
Şeker hastalığınızı kontrol edebilmek için kan şekerinizin yükselmesini engellemeniz gerekir
Genç Yaşta Ortaya Çıkan Unutkanlık Hafife Alınmamalıdır
Unutkanlık sadece yaşlı insanları değil, günümüzde genç ve çalışan kesimini de ciddi biçimde etkilemektedir
İnsanlara Mutluluk Ve Sağlık Veren 10 Besin Nedir?
Uzmanlar mutluluk hormonu salgılanmasına etki eden 10 besin öneriyor
Suyun Vücut ve Cilt İçin Önemi Çok Büyüktür
Su,yaşamsal olarak büyük öneme sahiptir
Öksürük Farklı Nedenlere Bağlı Çeşitli Şekillerde Olabilir
Öksürük bir çok nedene bağlı olabilir
Seçtiğiniz Mama Anne Sütü Kadar Güvenilir mi?
Hastalıklara karşı doğal kalkan: Anne sütü Seçtiğiniz mama anne sütü kadar güvenilir mi? Yeni doğanlar için en ideal besin anne sütüdür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com