Soğuk Duş Dahaçok Terletir

Yayın Tarihi : 2017/06/22 22:43 • Güncelleme Tarihi : 2024/04/17 09:05 •

Duşun amacı, öncelikle vücudu kirden ve yağdan arındırmak, sonrasında ise, vücudu dinginleştirmek ve rahatlatmakdır. Ancak duş unsurları doğru ölçülerde değilse, vücut istenen etkileri ortaya koymayacaktır.

Soğuk Duş Dahaçok Terletir

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için, günlük soğuk duşlar tercih edilmektedir. Soğuk duş yapıldığında; vücut aşırı soğuğa, kendini ısıtmaya çalışarak tepki verir ve metabolizma hızlanır. Neticede; vücut daha çok ısınır. Duş, serinletmekten ziyade terletir. Bu sebeple, duşunuzu ılık suyla almanızı tavsiye ederiz.

Homeostazi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Homeostazi, vücudun kararlı iç dengesi demektir. Yani vücut; kendini belli pH, belli sıcaklık, belli su seviyesinde tutması gibi bakılabilir. Mesela; çok su içerseniz, vücut su açısından bir stres yaşamaz ve açık renkli bir idrara sahip olursunuz. Ancak çok su içmiyorsanız ve vücudunuz su stresi yaşıyorsa, işte o zaman idrarla çok su kaybetmek istemez. Daha az idrara çıkar ve daha yoğun bir idrar yaparsınız ki bu da istenen bir durum değildir.

Aynı şekilde, kan damarları da vücut sıcaklığından sorumludur. Eğer sıcak bir ortamdaysanız; vücutta kan damarları genişler ve yüzeye yaklaşır. Bu durum kanın hem daha yavaş akmasını sağlar, hem de yüzeyden serinlemesini sağlar. Ancak soğuk bir ortamdaysanız damarlar daralır, birim damardan daha fazla, basınçlı ve sıcak kan akması sağlanır ki, vücut kendi sıcaklığını koruyabilsin.

İşte soğuk su ile yıkandığınızda da tam olarak bu olur. Eğer siz soğuk suyla duş alır, yani vücudu soğuk ortama maruz bırakırsanız, vücut kendini ısıtabilmek için kan damarlarını daraltacak ve daha sıcak kan akışını sağlayacaktır. Bu da duştan sonra daha fazla terlemenize sebep olacaktır.

Duş Suyu Nasıl Olmalıdır?

Duşun amacı, öncelikle vücudu kirden ve yağdan arındırmak, sonrasında ise, vücudu dinginleştirmek ve rahatlatmakdır. Ancak duş unsurları doğru ölçülerde değilse, vücut istenen etkileri ortaya koymayacaktır.

Örneğin; sabun şampuan kullanmıyor, vücudunuzu keselemiyorsanız o zaman tam olarak gözeneklerin açılmasını bekleyemezsiziniz. Aynı şekilde su da doğru sıcaklıkta değilse, yine rahatlama etkisini göremezsiniz.

Duş suyu ılık olmalı, yani insan vücut sıcaklığına yakın olmalıdır. Bu da yaklaşık olarak 35 ila 40 derece arası bir sıcaklığa tekabül etmektedir. Ayrıca duştan sonra bacakların altı ve ayakları soğuk su ile yıkamak, vücudunuzun dinginliğini artıracaktır.

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?