Çalışan Annelere Emzirme Tavsiyeleri

12.01.2016 02:00 | Güncelleme: 28.10.2020 04:32 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Çalışan anneler bebekleri henüz emmeye devam edersen günün belirli saatlerinde iş yerine dönmek zorundadır
Çalışan Annelere Emzirme Tavsiyeleri
A

Çalışan anneler bebekleri henüz emmeye devam ederken günün belirli saatlerinde iş yerine dönmek zorundadır. Ancak bu durum bebeklerini anne sütü ile beslemeye engel olmaz. Bunun için bazı kullanışlı öneriler vardır.

Çalışan anneler işe giderken ve işten döndüklerinde ilk iş bebeklerini emzirmelidir. Böyle hem bebeklerini besler hem de aralarındaki bağı güçlendirirler. Ayrıca uzun süre memede biriken süt, zamanla süt kanalı tıkanması şikayetlerine yol açar. Bu sebeple birikmiş sütün çocuğa en yakın sürede verilmesi son derece önemlidir.

Diğer tavsiye işe giderken süt sağım cihazı ile tane anne sütü sağılarak dolapta saklanmalıdır. Sağılmış anne sütü; oda sıcaklığında 3 saat, normal soğutucu dolap rafında 3 gün, dondurucuda ise 3 ay taze kalmaktadır. Bu sayede annenin işte olması gereken sürelerde, bebeğin bakımı ile ilgilenen kişi bebeğin yine anne sütü ile beslenmesini sağlayabilir. Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğinden, bu süreçte anne çalışsa dahi bebek anne sütünden mahrum kalmamış olur.

Süt, tüketimi devam ettikçe üretilen bir besindir. Yani anne memesinden süt eksilmesi, yeni süt üretiminin sağlanması demektir. Bu sebeple en fazla 3 saatte bir, anne memedeki mevcut sütü çıkarmalı ve yeni süt üretimine devam etmelidir. Annenin sütünün azalmaması için bu durum son derece önemlidir. Eğer annenin 3 saatte bir çocuğunu görme durumu söz konusu değilse, iş yerinde anne süt sağma cihazıyla göğüslerini boşaltmalı ve sütünü muhafaza etmelidir.

Anne evde olduğu vakitlerde önceden sağdığı sütü değil, memeden süt vermeyi tercih etmelidir. Bebek için en iyi süt, annesi ile ten teması yaparken içtiği süttür. Bu sebeple anne, evde olduğu vakitleri bebeğine dokunarak, hissederek ve aynı hisleri bebeğine vererek göğsünden bebeğini emzirmelidir.

 

Kese Sağlığınızı Koruyor
Özellikle yaz aylarında hemen hemen her gün duş alınır. Ancak bu duşlar temizlikten ziyade, ferahlamak amaçlıdır ve tam bir temizlikten bahsedilemez. Oysa ki, tam bir banyo yapmak, vücuttaki her türlü…
Kimler Botoks Yaptırmadan Önce Doktora Danışmalıdır?
Botoks en hızlı ve etkili kırışık giderici yöntemlerden biridir
Kaç Tür Stres Vardır?
Stresli bir kişiye; çevresindeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma ve seçim yapma fırsatını veren stresin, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade edilmektedir
Sağlıklı Anne Adayının Beslenme Reçetesi
Hamile kadınlar  doğacak bebeklerinin sağlıkları için beslenmelerine büyük önem göstermelidir
Erken Boşalma (Pre-matur Ejakulasyon)
Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur. 
Gonore (Bel Soğukluğu)
Gonore halk arasındaki adıyla da bel soğukluğu önemli bir cinsel yolla bulaşan hastalık türüdür.
Spermiyogram (Sperm testi)
Spermiyogram, erkek infertilitesini (kısırlık) belirlemek amacıyla yapılan bir testtir. Bu test inferitilite araştırmasında çiftler değerlendirilirken öncelikle uygulanması gereken spermiyogram testidir.
Vajinismus muyum?
Vajinismus cinselliği yaşayan kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur.Vajinismus olup olmadığını merak eden kadınlar kendilerine Vajinismus muyum sorusunu sıklıkla sorarlar.
Sarımsağın Faydalarını Biliyor musunuz?
Çiğ haldeki sarımsağın veya sarımsak yağının bir çok faydası vardır
Badem Hem Zayıflatıyor Hem de Gençleştiriyor
Badem lezzetli ve kolaylıkla bulunabilen bir kuruyemiş türüdür
Kanserojen Maddelerin Yol Açtığı Tehlikeler ve Sağlık Riskleri
Çevremizde buluna çeşitli kanserojen maddeler  sağlığımız için tehdit oluşturabilmektedir. Gerek iş hayatımızda gerekse gündelik hayatta bir takım mesleki ve çevresel etmenler kanserojen etkileri nedeniyle…
Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı
Güneş; insan sağlığı için çok önemli bir D vitamini kaynağı ve iyi bir kemik güçlendiricidir. Ancak bunun yanında, bulundurduğu ultraviyole ışınlarıyla göze ve cilde zarar verebilen ışıktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com