Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

03.01.2019 09:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Okulların açılmasıyla birlikte, pek çok sağlık konuları da gündeme gelmeye başlamıştır. Yaz döneminde daha esnek olan yemek saatleri, uyku saatleri, sosyal etkinlik saatleri, okulların açılması ve tatilin bitmesiyle birlikte, yerini yeni uyku, beslenme ve etkinlik saatlerine bırakmıştır.
Beslenme Çantasında Neler Olmalı?
A

Okulların açılmasıyla birlikte, pek çok sağlık konuları da gündeme gelmeye başlamıştır. Yaz döneminde daha esnek olan yemek saatleri, uyku saatleri, sosyal etkinlik saatleri, okulların açılması ve tatilin bitmesiyle birlikte, yerini yeni uyku, beslenme ve etkinlik saatlerine bırakmıştır.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bunun için sağlıklı beslenme ön koşuldur. Gün içinde sadece sağlıklı bir akşam yemeği yemek, çocuğa istenilen vitaminleri sağlamakta yetersiz kalır. Bu sebeple sabah kahvaltısız çocuklar okula gönderilmemeli ve muhakkak beslenme konmalıdır.

Beslenme konusu, şüphesiz okula giden çocuklarda büyük öneme sahiptir. Çünkü, çocuk ailenin gözetiminden çıkmış, kendi iradesiyle beslenmeye başlamıştır. Özellikle evden beslenme götürmüyor ve hazır gıdalar tüketiyorsa, ciddi sağlık tehditleri çocukları bekliyor demektir.

Bu sebeple aileler, besin seçimi insiyatifini çocuklara bırakmamalı ve muhakkak beslenme çantası hazırlamalıdır. Peki beslenme çantasının olmazsa olmazları nelerdir?

Kalsiyum; gelişim çağında olan herkesin, her gün kalsiyum almaya ihtiyacı vardır. sağlıklı kemik gelişimi için kalsiyum olmalıdır. Ayrıca gün içinde çok fazla hareket eden çocuklarda, düşme ve yaralanma durumlarında da sağlam kemik yapısı, çocukları olası kemik kırıklarına karşı korumakta da kalsiyum önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple okulda süt dağıtımı olmayan günlerde, çocuğun beslenmesine süt, yoğurt veya ayran koyarak günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak gerekir.

Meyve, özellikle C vitamini açısından çok önemlidir. Hastalıkların en çok bulaştığı okul ortamlarında, çocuğun bağışıklığını kuvvetlendirir ve hasta olmasını, ayrıca çeşitli vitaminleri de almasını sağlar. Bu sebeple her gün mutlaka farklı bir çeşit meyve çocukların beslenmesinde olmalıdır. Çocuk meyve yemekten hoşlanmıyorsa taze sıkılmış meyve suları da aynı şekilde kullanılabilir.

Su, günlük hayatın vazgeçilmezlerindendir. Günün büyük kısmını okulda geçiren çocuklar, genelde suyu görmediği sürece su ihtiyaçlarının farkına varmazlar. Bu sebeple her gün mutlaka çocuğun beslenmesine su koyulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, hiçbir içecek su yerine geçmez. Beslenmesinde ayran, meyve suyu olsa dahi, su mutlaka bulunmalıdır.

Kuruyemiş, içinde bulundurduğu sağlıklı yağlarla çocuğun beyin gelişimini olumlu etkiler ve algısını kuvvetlendirir. Yani fiziksel sağlığının yanında, çocuğun okul başarısını da artıran önemli yiyeceklerdendir. Her gün az miktarda dahi olsa kuruyemiş verilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Asabiyetiin Sebebi Açlık Olabilir mi?
Stresi kontrol edememe ve asabiyet, kişinin psikolojik ve fiziksel sağlık bütünlüğünü bozmanın yanı sıra sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor
Fazla Kilolardan Kurtulayım Derken Böbreklerinizden Olmayın!
Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hızla kilo verdiren şok diyetler tekrar gündeme gelmeye başladı
Doğum Kontrol Hapları Adet Düzensizliğine Neden Olabilir.
Kadın vücudunda, yumurtalıklarda gelişen yumurta hücresinin olgunlaşmasını baskılayan doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanılıp bırakılması sonrasında kişide adet düzensizliğinin yaşanması oldukça…
Ciltteki Sivilceler ve Doğum Kontrol Hapı
Ergenlik gibi vücudun hormonel olarak yoğun değişim altında olduğu dönemler başta olmak üzere hayatın pek çok döneminde cilt üzerinde oluşan sivilceler kişilerin sürekli olarak mücadele ettiği sorunlar…
Depresyondayken Sosyal Hayattan Kopmayın!
Depresyon, kendi içerisinde çeşitli dönemlere sahip psikolojik kökenli bir hastalıktır
Sigara İçen Babalar Çocuklarına Zarar Verebilir
İngiltere’de bazı araştırmacılar, sigara içen babaların hasarlanmış DNA’larını çocuklarına aktardığını ve çocuklarında kanser riskinin yükseldiğini saptamışlardır
Çürükler Ve Morarmalar Nasıl Oluşur ?
Çürükler günlük hayatta sıkça karşılaştığımız oluşumlardır
Durmuş Kalp Nakilden Sonra Tekrar Atmaya Başladı!
Kalp nakillerinde kalbin atım işlevi sonlanmadan başka bir hastaya nakledilme zorunluluğu tarihe karışıyor olabilir
Kozmetik Kullanımı ve Dudak Çatlakları
Dudağı nemlendirmek ve renklendirmek için kullanılan bazı kozmetik ürünleri işlevlerinin aksi yönde, ince derili dudakları çatlatabilir
Sigara Cildi Erken Yaşlandırır
A vitaminin ana görevi cildimizi zararlı faktörlerden korumaktır
Kanser Çocuk ve Ergen Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?
Kanser, yetişkinler kadar çocuk ve ergenlerin de psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor
Organik Gıdalar Daha Besleyici midir?
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre; organik yöntemlerle üretilen domateste daha çok C vitamini bulundu, bir diğer araştırmada ise, organik mısır ve çileklerde kanserle mücadele eden etken…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com