Boğaz Kültürü Neden Yapılır?

25.08.2018 11:35 | Güncelleme: 06.01.2021 03:21 | Yazar: Dr. Cem Argun
Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonlarının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
Boğaz Kültürü Neden Yapılır?
A

Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz iltihabının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
Ekseriyetle çocuklar olmak üzere her yaş grubu kişiye yapılabilen kolay ve pratik bir tanı yöntemi olan tahlildir.Boğaz kültürü tahlili mikrobiyoloji laboratuvarlarında mikrobiyoloji uzmanlarınca analiz edilmektedir.

Boğaz Kültürü Neden Yapılır? 

Boğaz ağrısı, boğazda şişme, yutkunmada güçlük, ateş, boğazda yanma gibi şikayeti olanlarda tanı ve gerekirse tedavi uygulanması amacıyla yapılmaktadır.
Boğaz kültürünün doktorlarca istenmesinin temel nedeni ise hastada bulunan boğaz ağrısı ve enfeksiyon sebebiyle antibiyotik tedavisi uygulanıp uygulanmayacağı konusunda nihai kararın verilmesidir.
Boğaz kültüründe Beta Hemolitik Streptokok ürediğinde doktorlar tedavide antibiyotiğe başvurur ancak bu bakteri üremez ise boğaz enfeksiyonunun virüs kaynaklı olacağından şüphelenilir ve antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz.

Boğaz Kültürü Nasıl Yapılır? 

Boğaz kültürünün en doğru sonuç verebilmesi için boğazdan pamuklu çubukla alınan sürüntü örneğinin uygun besiyerine ekilmesi önemlidir.
Bu tahlil için en uygun besiyeri koyun kanı kullanılarak üretilen koyun kanlı besiyeridir .Koyun kanlı besiyerine ekilen örneklerde beta hemolitik Streptokok bakterisi bulunduğunda besiyerinde beta hemoliz yapan bakteriler kolaylıkla tespit edilebilmektedir.Boğaz kültürü için boğazdan pamuklu steril eküvyonla alınan kültür örneği uygun besiyerine ekildikten sonra 18 saat ile 24 saat arası bir süre 37 derece santigrat olan etüvde inkübe edilir.Bu süre sonrası etüvden çıkarılan besiyeri mikrobiyoloji uzmanınca değerlendirilerek sonuç analiz edilir.

Boğaz Kültürü Nasıl Yorumlanır?

Ekimin yapıldığı ve etüvd euygun süre kuluçkaya yatırılan besiyeri mikrobiyoloji uzmanı doktor tarafından değerlendirilir. Beta hemoliz yapan Streptokok bakterilerinin bulunup bulunmadığı incelenir.Uzman gerek görür ise streptokok lateks testi, basitrasin ve swab testi gibi ilave testler ile sonucu yorumlar. Normal çıkan sonuçlar NBF ( NORMAL BOĞAZ FLORASI) olarak değerlendirilir ve rapor edilir. Pozitif çıkan yani Beta Hemolitik Streptokok çıkan sonuçlar ise BETA HEMOLİTİK STREPTOKOK üredi şeklinde rapor edilir.
Bu tahlilin sonucuna göre hastalığı takip eden doktor kişiye antibiyotik tedavisi verebilir.
Bu tahlil yapılmadan boğaz enfeksiyonu şüphesi olan kişilere ezbere antibiyotik verilmesi tıbbi yönden uygun bir yaklaşım değildir.

VZV IgG Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
VZV IG G, suçiçeği ve zona hastalıklarının tanısı için yapılan bir testtir.
Amonyak Yüksekliği
Amonyak testi, çeşitli karaciğer hastalıklarının neden olduğu Reye sendromu tanısında, asit-baz bozukluğu, şuur bulanıklığı, kusma, davranış ve bilinç değişikliği gibi durumlarda ve yenidoğanda…
Demir Bağlama Kapasitesi Nedir?
Toplam demir bağlama kapasitesi kısa adı ile TDBK serumdaki demir bağlayan bölgelerin ne dereceye kadar,demirle doyurulabildiğini ölçen bir tahlildir.
Tükürük Testi İle 15 Dakikada Kalp Krizi Teşhisi Koyulabiliyor
Tükürük testleri son yıllarda giderek popüler oluyor.
10 Soru ve Cevapta Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri (ST3,ST4,TSH) ve Tiroid Testlerinin Yorumlanması
Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hastalıkları tanısında kullanılan testler hakkında Tahlil.com’a sıkça sorular geliyor.Tahlil.com olarak başka hiçbir sitede bulamayacağınız ve tiroid…
Özefagus Manometri Nedir?
Özefagus; yediğimiz besinleri mideye götüren içi boş, boru şeklinde organımızdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com