Cinsel İlişki Sonrası Adet Görülmesi Gebelik Olasılığını Kaldırır mı?

21.06.2018 07:16 | Güncelleme: 28.05.2020 03:06 | Yazar: Dr. Cem Argun
Cinsel ilişki sonrası hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar adet gördükten sonra da hamilelik ihtimalleri bulunup bulunmadığı merak ederler. Kadınlar tarafından son derece fazla merak edilip araştırılan bu sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Cinsel İlişki Sonrası Adet Görülmesi Gebelik Olasılığını Kaldırır mı?
A

Cinsel ilişki sonrası hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar adet gördükten sonra da hamilelik ihtimalleri bulunup bulunmadığı merak ederler.
Bu konuda kafası karışan ve merak duyan kadınları 2 grupta inceleyebiliriz.

1.Gebelik korkusu yaşayıp adet görmüş olsa bile görmüş olduğu adet kanamasıyla ikna olmayan veya gördüğü kanamayı yerleşme kanamasına diğer adlarıyla ise üstüne görme, üste görme veya implantasyon kanaması sanarak kafası karışan kadınlar.
2.Tam tersi olarak hamilelik ümidi olup adet gördüğü halde bunu kabullenmeyerek gördüğükanamanın yerleşme kanaması olduğunu umup hamilelik arzusu yaşayan kadınlar.

Gelelim ''Cinsel İlişki Sonrası Adet Görülmesi Gebelik Olasılığını Kaldırır mı?'' sorusunun cevabına:

Cinsel İlişki Sonrası Adet Görülmesi Gebelik Olasılığını Kaldırır mı?

Korunmasız cinsel ilişki sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansı bulunmadığını gösterir.
Bir kadın hamile kaldığında yumurtlamaya devam edemez ve bir adet dönemi dolayısıyla da adet kanaması olmaz. Menstrüasyon yani adet kanaması sadece bir kadın hamile olmadığında görülmektedir.
Kadınların hamilelik sırasında bazen kanama yaşayabilirler ancak bu kanamalar adet döngülerinden kaynaklanmayacaktır.

Kadında adet döngüsü hamileliği kolaylaştırmak için oluşur. Döngü, bir kişinin adet döneminin ilk gününde başlar ve bir sonraki dönemin ilk gününde sona erer. Kadında yumurtlama ise, normal şartlar altında adet döngüsünün ortasında gerçekleşir.
Yumurta, kadın yumurtladıktan sonra yaklaşık 12-24 saat yaşayabilir. Sperm hücreleri varsa ve yumurtayı dölleyebiliyorsa, yumurta rahim içine yerleşerek hamileliği başlatır.
Ancak kadında döllenme yoksa, adet kanaması meydana gelir. Buradan da anlaşılacağı üzere adet kanaması ancak kadında döllenme olmazsa görülen bir durumdur.

Gebelikte Kadınlarda Görülen Kanamalar:

Gebeliğin ilk üç ayında kanamalar daha sık görülmektedir.Bu kanamaları birlikte inceleyelim:

1.Üstüne Görme (Yerleşme Kanaması): Üstüne görme ile adet kanaması sıklıkla karıştırılan bir durumdur.
Üstüne görme her gebelikte görülen bir durum değildir.Kanama adet kanamasına göre çok daha az ve açık renklidir.Nazen kahverengi lekelenme şeklinde de olabilir.Kanama adet kanamasından çok daha az miktarda olup çok daha kısa sürmektedir.
Adet kanaması ile üstüne görme arasındaki farkları öğrenmek için tıklayınız...
Adet kanaması ve üstüne görme ile ilgili aradığınız tüm bilgiler....

2.Dış gebelik,

3.Düşükler 

YORUMLAR

alıkaran | 31.05.2020 03:54

Merhaba yazılarınızı okudum öncelikle burda yaptığınız iş gerçekten çok güzel okadar saçma şeyler yazıyor internette benim şu şekilde bir sorum 28 martta girdiğim ilişki sonrası sevgilim 2 kere adet oldu ill adet 1 hafta gecikmişti test yaptık ve kanaması anında geldi psikolojik diye düşündüm bu aylı kanaması 2 gün gecikti gene biraz korku varmış içinde oda normal bitti süreç boyunca 6 test yaptık ilk tesk gecikmeden 1 hafta sonra 2.si ilk testen 3 gün sonra yerleşme kanaması olur diye 3. Sü ilk testten 1 hafta sonra 4.sü ilişkiden 1 ay sonra 5.si 2.adetti kanamasından 1 hafta sonra ilk ilişkiden 46 gün sonra son testte tam 2 ay sonra ilişkiden bu süre çok başı ağrıyormuş ben evhamlıyım o sinüzittendir diyor adet gören biri ha ile kalamaz bunun farkındayım tıp öğrencisiyimde sadece içim rahatlasın diye soruyorum bedensiz arada geliyorlar bana ihtimal varmı hala

Tahlil.Com | 10.06.2020 09:26
Hamilelik olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz.Ancak arkadşınız şikayetleri nedeniye bir doktora başvurup muayene oalbilir.
Apobaba | 21.09.2018 03:32

Iyi gunle sevgilimin adetine bir hafta kala surtunme yoluyla iliskiye girdik bende baksir vardi onda yoktu adet gunleri tam oturmamis ama 5 6 sinda oluyo busefer 9 da oldu bi risk varmidir

Tahlil.Com | 24.09.2018 04:45

Üzerlerinde kıyafet veya çamaşır varken ilişkiye giren genç okurlarımızdan sıklıkla bu tür sorular geliyor. Bu soruların bir çoğu da cinsel konularda bilgisizlikten kaynaklanıyor.
Öncelikle merakınızı giderelim  bu tür ilişkilerde hamilelik şansı yoktur veya yok denecek kadar azdır..Bu konuya dair çok daha detaylı bilgiyi, sorulmuş benzer soru ve Tahlil.com uzmanlarınca verilmiş cevapları  aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Giysiler varken ilişkide hamile kalınır mı?

Hamilelik nasıl anlaşılır? Hangi tür ilişkilerde hamilelik ihtimali bulunmaktadır?

 

esra_aktas | 07.08.2014 04:13

Korunmasız ılıskıye gırdım ama bosalma falan olmadı. ama temmuz ayının basında adet olmustum. ilişkıye gırdıkten 2 gun sonrada 2. adetımı gordum. bu normalmı yada ben hamılemıyım anlamadım. yardımcı olurmusunuz. sımdıden tskkurler

Tahlil.Com | 07.08.2014 05:36
Bu durumda hamilelik olmaz.
| 19.09.2013 06:18

Öncelikle herkese verdiğiniz kopyala-yapıştır cevapları vermemenizi rica ederekten soruyorum açıklamalı bi cevap olursa sevinirim , ilişkiden 2 gün sonra 6 gün kadar erken adet oldum , 5 gün sürerdi hep , 3 gün sürdü , benim merak ettiğim bu hamilelik ile ilgili olabilir mi ?

Tahlil.Com | 19.09.2013 07:16

Ne yazıkki sizin gibi sitemizi okumadan ve hiç bir bilgi sahibi olmadan soru soranlara başka yapacağımız bir şey yok.
Aşağıdaki yazımızı okuyun veya bir daha bize soru sormayın.

 İlişki sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını gösteriyor. Adet sonrası korunmasız bir ilişki olur ise tekrar, bundan sonraki süreçte yine bir hamilelik ihtimalinden söz edebiliriz.
 Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

   http://tahlil.com/adet-gormek-nedir-adet-goren-biri-hamile-olabilir-mi


nilduru-35 | 15.09.2013 02:39

Az önce yazmissinizda yasiniz küçük sanirim diye yasim 23 ilk defa boyle bir durum yaşadığım icin cok korkuyorum ve sanki karnim sis gibi geliyor pskolojik olarakmidir bu durum yoksa test yapmam gerekiyormu?

Tahlil.Com | 16.09.2013 11:03
Test yapın. içiniz rahat olsun.
nilduru-35 | 15.09.2013 01:26

Merhabalar ben 17 ağustosta erkek arkadasim ile birlikte oldum ama kesinlikle bosalma ve kizligimin bozulmasi durumu olmadi zevk suyu gelmis olabilir.30 agustosta normal gunumden 3 gun once adet oldum adet agrilarim oldu adetten sonra gitti bu ay cok korkuyorum olmazsam diye sizce durum nedir?

Tahlil.Com | 15.09.2013 01:28

Hamile kalmaktan bu kadar korkuyorsanız bu işlere bir daha hiç girişmeyin. Bu şekilde hamile filan kalınmaz.Muhtemelen yaşınız da küçük. Biraz vakit ayırıp hamileliğin oluşumu ve gebelik testlerine dair aşağıdaki yazılarımızı dikkatle okuyunalican.ayca | 08.09.2013 07:47

merhaba ben nısanlımla ilişkiye girdım yalnız korunmasz bı sekılde içeri boşalma olmadı dışarı boşaldı kendısı bu ay adetimin üstünden 3 gün geçti ve mide bulantısı baş dönmesi war sizce hamılememiyim çok korkuyorum

Tahlil.Com | 09.09.2013 03:25
İki üç gün daha bekleyin gebelik testi yaptırın.
Cinsellikle İlgili 9 Önemli Sır
Cinsellik kuşkusuz insan hayatında büyük yer kaplıyor
Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Sorunu
Cinsel isteksizlik hamile bayanlar arasında sık olarak rastlanan bir cinsel sorundur
Kontrol Edilmeyen Diyabet ve Erkeklerin Cinsel Hayatına Etkileri
Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı)  sinir ve  damarları olumsuz yönde etkileyerek   erkeklerde sertleşme fonksiyonlarını bozuyor
Kadınlarda Zayıflık Veya Aşırı Kilo Kısırlığa Yol Açabiliyor
Aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık kadınlarda kısırlığa yol açabiliyor Kadınlar son yıllarda, kilo vermek amaçlı olarak diyet ve ağır sporlar uygulayabiliyorlar
Cinsel İsteği Arttırmak ve Canlandırmak İçin 5 Öneri
Cinsel istekleri azalmış çiftlere  veya bireylere,sağlıklı bir cinsellik ve cinsel isteği arttırmak için 5 önemli öneride bulunuluyor
Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir ?
Doğum kontrolü ve doğum kontrol yöntemleri aktif cinsel hayatları olan çiftlerin daima gündemindedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com