Şişkinlik Sebebi Besin mi? Yöntem mi?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 22.05.2021 07:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Şişkinlik, beslenme sonrası karında hissedilen, ağırlıktır
Şişkinlik Sebebi Besin mi? Yöntem mi?
A

Şişkinlik, beslenme sonrası karında hissedilen ağırlıktır. Genelde yağlı yemekler ve aşırı yemek yemek şişkinliğe sebep olur.

Bunun dışında bazı besinlerdeki maddeler de şişkinliğe sebep olabilir. Bu besinler; yoğurt, süt, tahıllar, brokoli, lahana, kuru fasulye, soğan, karpuz, tatlandırıcılardır.

Besin Neden Şişkinlik Yapar?

Bazı besinlerin şişkinlik yapma sebebi, içinde bulunan moleküllerin, pişirme esnasında açığa çıkması ve bu moleküllerin insanlar tarafından sindirilememesi veya sindirilmekte zorlanması neticesidir. Ancak bazı pişirme yöntemleri ile, bu moleküllerin henüz pişmeden açığa çıkarılması ve vücuttan uzaklaştırılması mümkündür. Doğru pişirilme yönteminin uygulanması yeterli olacaktır.

Şişkinliklerin en büyük sebebi ise besinler değil, onların yanlış tüketimidir. Örneğin yemekte su tüketimi en çok yapılan tüketim hatalarından biridir. Yemek yedikten sonra sindirim işini yapan yapılara enzim denir. Bu enzimler, gelen besinin ayrışmasını ve en faydalı hale gelmesini sağlar ki; bu işin adı sindirimdir. Ancak yemekle beraber içilen su, besinlerin su ile şişmesini sağlar ve enzimlerin yemeğin özünü bulmasını zorlaştırır. Bu durumda belli zaman aralığında midede kalan besin, sindirilemeden bağırsaklara geçmiş olur. Sindirilemediğinden bağırsaklarda da aşırı yüklü bir madde olur ve gaz, hazımsızlık gibi sorunların da ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebeple tamamen bozulmuş bir sindirim sistemi açığa çıkar. 

Besinleri az çiğnemek, devamlı katı beslenmek, az su içmek de benzer etkileri ortaya koyar. Bunların hepsinin özüne baktığınızda, enzimlerin çalışmasını inhibe eden unsurlar olduğunu ve bu sebeple şişkinlik yaptığını görürüz. 

Enzimler % 15 suyun altında çalışmazlar. Haliyle enzimlerin çalışabilmesi için, öğün aralarında yeterince su içilmelidir. 

Besin ne kadar küçük parçalara ayrılırsa, enzim o kadar aktif olarak besini sindirme yüzeyine ulaşmış olur.

Enzimleri doğru tanımamız ve onlar için aktive edici unsurları sağlamamız, daha rahat bir sindirim sistemine sahip olmamızı sağlayacaktır.

 

Greyfurt Suyu Bazı İlaçlarla Birlikte İçilmemelidir
Yapılan araştırmalara göre greyfurt suyu  ilaç zehirlenmelerine yol açabilir.
E Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?
E vitamini bir çok gıdada bulunmaktadır.
Böyle Virus Görmedim
Yaklaşık 20 yıllık hekimim. Üstelik iç hastalıkları - endokrinoloji ve metabolizma hatalıkları uzmanıyım. Maalesef biz doktorlar dahil hiç kimse böyle bir salgın, böyle bir…
Spor ve Sağlık Bölümümüz Hizmetinize Girdi
Spor ve sağlık ile ilgili yazılarımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Ev İşi Yaparken Gözünüzden Olmayın
Göz işlevsel olarak çok önemli bir duyu organımızdır.Ancak ev işi yaparken gözlerimizi de çeşitli kazalara karşı korumalıyız.
Ağız Kuruluğu Nedir? Ağız Kuruluğuna Bağlı Hastalıklar
Ağız kuruluğu, oral bölgenin ekolojik dengesinin bozulması ile birlikte diş ve diş eti hastalılarının ortaya çıkmasına neden olur.
Saç Dökülmesi ve Genetik Miras
Günümüzde ortalama her 4 kişiden birisinde kellik boyutunda saç dökülme sorunu görülmektedir.
Göz Seyirmesi Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Sıkça yaşadığımız göz seyirmesi ;göz kapağının kendi kendine istemsiz bir haldir. Göz seyirmesinin çeşitli sebepleri vardır.
İlginç Bir Olgu: Başında Boynuz Olan Kadın
Baş kısmında boynuz benzeri çıkıntı çıkan kişiler tarihte oldukça ender rastlanmış durumlardır.
Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?
Son zamanlarda özellikle de erkek çocuklarının saatlerce bilgisayar başından kalkmadığı gerçeğiyle baş başayız.
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com