Düzenli Egzersiz Meme Kanserini Önlüyor

10.06.2016 01:36
Düzenli egzersiz kadınlarda meme kanseri riskini azaltıyorFit bir vücuda sahip olmanın vazgeçilmezi olan egzersizin faydaları bağışıklık sistemini güçlendirmekten sağlıklı bir yaşama kadar uzanıyor
Düzenli Egzersiz Meme Kanserini Önlüyor
A

Düzenli egzersiz kadınlarda meme kanseri riskini azaltıyor
Fit bir vücuda sahip olmanın vazgeçilmezi olan egzersizin faydaları bağışıklık sistemini güçlendirmekten sağlıklı bir yaşama kadar uzanıyor. Hatta bazı egzersizler, kanserden korunmaya yönelik fayda sağlıyor.
Yapılan çalışmalar, düzenli olarak haftada 3-5 saat, orta veya yüksek düzeyde egzersiz yapmanın meme kanseri riskini düşürdüğünü gösteriyor.

Enerji dengesinin önemli bir öğesi olan egzersiz; kilo, diyet ve kanser riskini doğrudan etkiliyor. Egzersizin kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azalttığına dair ikna edici kanıtlar bulunduğuna dikkat çeken Neolife Tıp Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Derin; ayrıca rahim, akciğer ve prostat kanseri riskinin de egzersiz ile azaldığına dair bazı çalışma sonuçlarının yer aldığını belirtiyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, haftanın 5 veya daha çok günü orta-ağır seviyede en az 30 dakika egzersiz veya haftada 3 veya daha çok günü en az 20 dakika ağır egzersiz yapılmasını öneriyor.

ABD, Avrupa ve Asya’da gerçekleştirilen çalışmaların çoğu egzersiz yapan kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin yapmayan kadınlara göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Ulaşılan risk azalması egzersize göre değişiyor.
Verilerin çoğu egzersizin meme kanseri riskini hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda azalttığını gösteriyor. Özellikle ergenlik boyunca orta ve ağır egzersiz yapılması özellikle koruyucu oluyor.
Her ne kadar hayat boyu düzenli ve güçlü egzersizin en fazla yararı olduğu düşünülse de, menopozdan sonra dahi egzersizi arttıran kadınlarda egzersiz yapmayan kadınlara göre risk azalması oluyor.

Egzersiz, özellikle menopoz öncesi kadınlarda,  hormon seviyesini düşürerek tümör gelişiminin önüne geçiyor. Egzersiz kanda insülin ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) seviyelerini düşürüyor; bağışıklığı güçlendiriyor ve ideal kiloyu koruyarak fazla vücut yağı ve yüksek vücut kitlesini önlüyor.

Kürek çekme antrenmanı tedavi sonrası lenf ödem oluşma riskini azaltıyor

Uluslar arası Meme Kanseri Kürek Komitesi Temsilcisi Cengiz Unutmaz, “Günümüzde klinik araştırma ve çalışmalar; çeşitli formda egzersizlerin, özellikle kürek antrenmanları, hareket alanını genişleterek kas atrofisini (körelme) düzelttiğini ve iskelet-kas sistemini aktive ederek lenf pompalanmasına destek vererek korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.” diyor.

Kürek antrenmanları sporun kansere bağlı, endişe, kaygı ve yorgunluğun üstesinden gelmelerini sağlayarak, hayat kalitelerini arttırdığını gösteriyor.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Estetik Operasyonlar ve Estetik Operasyon Öncesi Hastanın Bilmesi Gerekenler
Bu yazımda bir Estetik Cerrah olarak ,estetik operasyonlar ve estetik operasyon öncesi hastalara genel yaklaşım konusuna değinmek istiyorum
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
Organ Kopmalarında Kopan Organ Nasıl Taşınmalıdır?
Kazalar veya yaralanmalar sonrası kopan organların hasar görmeden en doğru şekilde hastaneye taşınması çok önemlidir
Meyve Suyu Sağlığa Neden Faydalıdır?
Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor
Kanser Hastaları, Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli
Kanser tedavisi sonrasında duygusal olarak hastalığın etkilerinden kurtulmak ve yeni yaşama adapte olmak zaman alabiliyor
Grip Neden Gündemden Düştü ?
Sonbaharın sonuna geldiğimiz şu günlerde grip nedense gündemimize hiç girmedi
Şişmanlığa Neden Olabilen 7 Hatalı Davranış
Şişmanlık genel olarak kimsenin yaşamak istemediği bir problemdir
Ankara’da 100 TL indirimli York Test Fırsat Kuponu Tahlil.com’da
Besin İntoleransı testleri arasında en popüler olan testlerden biri olan Pinner Testi  Ankara'da bulunan Tahlil
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com