Düzenli Egzersiz Meme Kanserini Önlüyor

10.06.2016 01:36
Düzenli egzersiz kadınlarda meme kanseri riskini azaltıyorFit bir vücuda sahip olmanın vazgeçilmezi olan egzersizin faydaları bağışıklık sistemini güçlendirmekten sağlıklı bir yaşama kadar uzanıyor
Düzenli Egzersiz Meme Kanserini Önlüyor
A

Düzenli egzersiz kadınlarda meme kanseri riskini azaltıyor
Fit bir vücuda sahip olmanın vazgeçilmezi olan egzersizin faydaları bağışıklık sistemini güçlendirmekten sağlıklı bir yaşama kadar uzanıyor. Hatta bazı egzersizler, kanserden korunmaya yönelik fayda sağlıyor.
Yapılan çalışmalar, düzenli olarak haftada 3-5 saat, orta veya yüksek düzeyde egzersiz yapmanın meme kanseri riskini düşürdüğünü gösteriyor.

Enerji dengesinin önemli bir öğesi olan egzersiz; kilo, diyet ve kanser riskini doğrudan etkiliyor. Egzersizin kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azalttığına dair ikna edici kanıtlar bulunduğuna dikkat çeken Neolife Tıp Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Derin; ayrıca rahim, akciğer ve prostat kanseri riskinin de egzersiz ile azaldığına dair bazı çalışma sonuçlarının yer aldığını belirtiyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, haftanın 5 veya daha çok günü orta-ağır seviyede en az 30 dakika egzersiz veya haftada 3 veya daha çok günü en az 20 dakika ağır egzersiz yapılmasını öneriyor.

ABD, Avrupa ve Asya’da gerçekleştirilen çalışmaların çoğu egzersiz yapan kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin yapmayan kadınlara göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Ulaşılan risk azalması egzersize göre değişiyor.
Verilerin çoğu egzersizin meme kanseri riskini hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda azalttığını gösteriyor. Özellikle ergenlik boyunca orta ve ağır egzersiz yapılması özellikle koruyucu oluyor.
Her ne kadar hayat boyu düzenli ve güçlü egzersizin en fazla yararı olduğu düşünülse de, menopozdan sonra dahi egzersizi arttıran kadınlarda egzersiz yapmayan kadınlara göre risk azalması oluyor.

Egzersiz, özellikle menopoz öncesi kadınlarda,  hormon seviyesini düşürerek tümör gelişiminin önüne geçiyor. Egzersiz kanda insülin ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) seviyelerini düşürüyor; bağışıklığı güçlendiriyor ve ideal kiloyu koruyarak fazla vücut yağı ve yüksek vücut kitlesini önlüyor.

Kürek çekme antrenmanı tedavi sonrası lenf ödem oluşma riskini azaltıyor

Uluslar arası Meme Kanseri Kürek Komitesi Temsilcisi Cengiz Unutmaz, “Günümüzde klinik araştırma ve çalışmalar; çeşitli formda egzersizlerin, özellikle kürek antrenmanları, hareket alanını genişleterek kas atrofisini (körelme) düzelttiğini ve iskelet-kas sistemini aktive ederek lenf pompalanmasına destek vererek korunmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.” diyor.

Kürek antrenmanları sporun kansere bağlı, endişe, kaygı ve yorgunluğun üstesinden gelmelerini sağlayarak, hayat kalitelerini arttırdığını gösteriyor.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Soğuk Bir Duş İle Hatırlatma: ALS Hastalığı
Son haftalarda kısa ismi ile ALS (Amyotropik lateral skleroz) olarak bilinen hastalığa dikkat çekmek ve bağış toplamak için ünlülerinde destek verdiği ilgi çekici bir kampanya hızla dünya geneline yayılıyor
Gonore (Bel Soğukluğu)
Sevgili okurlar bu yazımda sizlere cinsel yolla bulaşan hastalıklardan halk arasında bel soğukluğu olarak adlandırılan gonore hastalığından bahsetmek istiyorum
Küçük Yaşta Takılan Küpeye Dikkat Edin
Kız çocuklarına erken yaşta küpe takılması tatlı bir aksesuar olarak görülse de kulağa verebileceği zarar göz önünde bulundurulmuyor
Uyku Neden Önemlidir?
Uyku eksikliği hepimiz için büyük bir sorun haline gelmiştir
Anne Karnındaki Bebeğin En Çok Etkilendiği Ses Nedir?
Bebek anne karnında şeklini almaya gebeliğin 24
BEBEKLERDE EK GIDAYA NE ZAMAN BAŞLANMALI?
6 aya kadar anne sütü ile beslenen bebeklerde 6
'Kızlık Zarı' mı? Hymen mi?
‘Kızlık zarı’ tanımı ülkemizde hemen herkesin aşina olduğu bir kavramdır
Katarakt Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Katarakt ameliyatı iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir
KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?
Belli aralıklarla kadınların memelerini kontrol etmeleri,meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan farl etmelenin ve tedaviye başlamanın ilk adımını oluşturur
Üç Yaş Altı Bebeklerde Islak Mendil Kullanımı Zararlı Olabilir
Fransız ilaç ve sağlık ürünleri ulusal güvenlik ajansı kozmetik ürünler ve ıslak mendillerin yapımında kullanılan fenoksietanolun üç yaş altındaki bebekler için tehlikeli olduğunu uyardı
Hamilelikte Göbek Deliğinde Hissedilen Ağrı ve Nedeni
Hamilelik sürecinde gelişen bebek anne karnında gerilmeye neden olur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com