Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?

10.05.2018 09:24 | Güncelleme: 05.01.2019 09:57 | Yazar: Dr. Cem Argun
Cinseliği yaşamakta çiftler nasıl hamile kalındığı, hangi ilişkilerde hamile kalma olasılığının yüksek ve hangi tür ilişkilerde hamile kalınmayacağını merak etmektedir. Bu konuda Tahlil.com'a bir çok soru geliyor.Tahlil.com uzmanları Hamile miyim? bölümümüze gelen soruları cevaplıyor. Hamileliğin hangi ilişkilerde düşük ihtimal olduğu, gebelik testi ve hamilelik olasılıklarına dair en  sık merak edilen konuları, sitemize sorulmuş soru ve cevapları okumanız bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.
Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?
A

Nasıl Hamile Kalınır?

Öncelikle hamilelik oluşması için korunmasız bir cinsel ilişki gereklidir.
Erkekte üreme işlevinin son ürünü olan sperm hücresi erkeğin boşalması sonrası kadının vajinasına ulaşarak kadının yumurtası ile birleşir ve döllenme olur. Bu şekilde de hamile kalınmış olur.
Cinsel beraberlik sırasında çiftler farklı tür cinsel ilişkileri tercih edebilir.
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler korunmaksızın vajinal ilişkide bulunur. Erkek ilişki sonrası kadının vajinasına boşalır. Doğal olarak çiftlerin birinde veya her ikisinde herhangi bir sağlık sorunu ve kısırlık yoksa bu ilişkide hamile kalma olasılığı yüksektir.

Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler, erken yaşlarda evlilik öncesi cinselliği yaşamak isteyen çiftler ise doğum kontrolü amacıyla farklı cinsel ilişki türleri tercih edebilmektedir.

Hangi tür ilişkilerde hamilelik olasılığı düşüktür?

1.Sürtünerek ilişki olarak da bilinen ve erkeğin kadının cinsel organına girmeden boşalması ile sonuçlanan iişkilerde hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır.Bu ilişkide vajina içine boşalma olmamaktadır.

2.Çiftlerden birinde veya her ikisinde çamaşır, eşofman ve giysi olması durumunda erkeğinde bu şekide giysi veya çamaşıra boşalması ile sonuçlanan ilişkiler. Bu ilişkiler özellikle erken yaşlarda cinselliği yaşayan çiftler arasında sıklıkla tercih edilmektedir.Bu ilişkilerde de hamilelik olasılığı yoktur.

3.Halk arasında ters ilişki olarak da bilinen anal yoldan arkadan girilen ilişkiler.Bu tür ilişkilerde erkek anüse boşalmaktadır. Bu ilişki çoğunlukla kızlık zarına zarar gelmesin diye genç çiftler arsında tercih edilmektedir.Ancak fantezi amacıyla da bakire olmayan kadınlar da bu ilişkiye girebilmektedir. Anüse olan boşalmalarda erkeğin menisinin vajina içine geçmesi pek mümkün değildir.

4.Vajinal ilişki sonrası erkeğin vajina dışına boşalması ile sonuçlanan ilişkiler. Dışarı boşalma ile sonuçlanan ilişkilerde meninin vajinaya kaçması ve/veya erkeğin prostat salgısı olan ve halk arasında da zevk suyu olarak bilinen sıvının vajinaya temas etmesi riski olacağından yukarıda belirttiğimiz  3 ilişki türüne göre hamilelik riski daha yüksektir.
Ancak tabii ki içeri boşalma ile sonuçlanan normal bir vajinal ilişkiye göre da hamilelik riski çok daha düşüktür.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi deyince en sık akla kan örneğiyle yapılan Beta HCG testi gelir.Bu tetsin tercihen beklenen adet tarihinde birkaç günlük gecikme sonrası yapılması önerilmektedir.Ayrıca idrar örneğinden yapılan gebelik testleri de vardır. İdrar gebelik testleri de mutlak suretle beklenen adet tarihinde gecikme olması durumunda yapılmalıdır. Bu testler de idrarda Beta HCG hormonunun tespit edilmesi esasına dayanmaktadır.

Kanda Beta HCG Testi sonucuna göre 6 mıu/ml ve üstü olan değerler gebelik lehine değerlendirilmektedir.Ancak 6 mıu/ml ile 24 mıu/ml arası değerler ise GRİ ZON olarak değerlendirilmektedir. Bu değerler arasında çıkan sonuçlar ara değer olarak kabul edildiğinden 2 gün sonra yapılacak ikinci bir Beta HCG testi sonrası Beta HCG değerlerinde yükselme görülürse gebelik tanısı çok daha değerli hale gelecektir.

Gebelik testi idrar örneğinden de yapılabilmektedir.İdrardan yapılan gebelik testlerinde sabah ilk idrar örneğinin kullanılması çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.
İdrarda Gebelik Testi değerlendirilmesinde ise çift çizgi görülmesi gebelik tanısı koydurmaktadır.

Beta HCG değerinizi yazarak kan tahlil sonucunuza göre hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sadece Tahlil.com'da olan GEBEMATİK uygulamasını kullanarak gebe olup olmadığınızı öğrenmek için hemen tıklayınız....

Tahlil.com'un Hamile miyim? bölümüne Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? başta olmak üzere onbinlerce soru gelmekte ve gelen sorular uzmanlarımız tarafından cevaplanmaktadır.
Hamile miyim?  bölümümüze gelen sorular ve uzmanlarımızca verilen cevapları okumak için tıklayınız....

Aşağıdaki bağlantılarda da hangi durumlarda ve nasıl hamile kalınabileceği ve hangi durumlarda da hamile kalınmasının mümkün olmadığı konularında uzmanlarımızca yazılan yazıları okuyabilir. Hamilelik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelik Hakkında Diğer Yazılarımız

YORUMLAR

betul-yildiz | 23.05.2020 11:10

Merhaba ben sevgilimle 11martta sürtündüm reglken ondan önce boşalmıştı fakat sürtünme idrar deliğinin yukarısına kanatların oraya oldu sprem yoktu diye hatırlıyoruz nisanda regl oldum bu ay da 3gün erken oldum sizce hamile miyimdir karnımda şişlik var

Tahlil.Com | 27.05.2020 11:26

 

Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.
İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.
 
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

 

Pişkiş | 12.04.2020 12:55

MerhabanSevgilimle 6 Mart günü berabedik, boşaldıktan(her hangi bir yerine temas etmedi sperm) 30-45dk sonra kadar birleşmeyi denedik ancak tam bir birleşme olmadı penisim vajinasına 5-6 cm kadar girdi sonrasinda biraktik ve ne olur ne olmaz diye ertesi gun hapı kullandi. 15 Mart gunu regl oldu. 11 Nisanda tekrar regl oldu ancak normal regllerinden farkli oldugunu soyledi ve mide bulantisi kusma halsizlik gibi belirtiler oldugunu belirtti. Acaba gebe kalma durumu var mıdır?

Tahlil.Com | 17.04.2020 03:43

 Korunmalı veya korunmasız bir cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olması mümkün değildir.

Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık  yüzlerce yazı yayınladık.
Umarız bu konularda kafa karışıklıklarının önüne geçebiliyoruzdur.
Sizin durumunuzda da ilişki sonrası adet görüldüğü için gebelik ihtimalinden söz edemeyiz.
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....
 

 

İzmirli | 27.07.2018 11:12

Bende iç çamaşırımı sevgilim de hiçbir şey yoktu. İç camasirima boşaldı sonra ben üstüne iki defa regl oldum. Regl ikisi de az kanamali ancak sancılıydı.Üç defada idrar testi yaptım negatif çıktı.ama göbek deligimin Sol tarafında hafif şişlik Var. Hamile miyim

Tahlil.Com | 27.07.2018 12:35
Bu duurmda hamilleikten söz edilemez.
gizem_kmc | 06.02.2016 08:31

Iyi günler verdiginiz cvb icin tsk ederm sadce sunu sormak istiorum size meni dediginiz sperm demi boşalma sonrasi ortaya cikan sey deil mi o gelmedi evet yani surtunme sirasinda sadce ben bosaldm sevglm ise on dkka sonra boşaldı ve peceteye yani ..

emel39631 | 29.01.2015 05:39

erkek arkadasımla ayın 20de sürtünerek ilişkiye girdik cıplaktık ve bian üstüme boşaldı bacak arama aktı hemen sildm eve geldim ve benden kan gelmişti meğer adet olmuşum sabah doktora gittim kızlık zarına birsey olmadıgını söyledi doktor gebelik riskı yok dedi yinede korkuyorum sizce hamilemıyım?

Tahlil.Com | 29.01.2015 07:13

Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.
İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.

Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

mrvasln18 | 09.01.2015 07:51

normalde adetlerim düzenli.bir hafta erken adet oldu.sol alt kasığım bastırınca acıyor.hamilelik olabilir mi?

Tahlil.Com | 09.01.2015 09:50

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

sanat_44_44 | 08.01.2015 06:11

Erkek arkadasmla ilikiye girdik ve ilişkiden oatalama bir hafta sonra adet oldm hamile kalma ihtimali var mı sizce

Tahlil.Com | 08.01.2015 07:03

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

pinarolmez | 20.11.2014 12:55

merhaba ben 29 yaşındayım renglimin 1. günü hormon değerim TSH 1,54 FSH 9,34 PROLAKTİN 15,8 ESTRADİOL 165,94 LH 28,83 çıktı. renglimin 3. günü FSH 8,54 ESTRADİOL 162,48 LH 24,34 çıktı. 11 yıllık evliyim düzensiz olduğum için doktora gittim. sonuçlar yüksek dediler.ve bana Progestan 100 mg ilaç verdi

Tahlil.Com | 20.11.2014 11:34

Kadın okurlarımızdan sıklıkla hormon tahlillerinin değerlendirilmesine dair Tahlil.com'a sorular geliyor.
Hormon tetkiklerinin yorumu ve değerlendirilmesinde, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar


sekreterlik | 20.11.2014 11:23

1,5 aylık evliyim rahmınde ağrı vardı doktora gıttm intihap var dedi ilaç yazdı intihap iacı ve kullandım adet gunum 8 gün geçti 5 gün geçtiğinde test yaptım çıkmadı nedenı nedır acaba doktor hiçbişeyin yok demısti

Tahlil.Com | 20.11.2014 03:27

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.
Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.N.n | 20.11.2014 12:13

merhabalar 24.10.2014 tarihinde tarlusal ile adet gördüm.adetten 2-3 hafta sonra cinsel birlikteliğim oldu bu ay adetim yine gecikti ve yine tarlusal ile adet gördüm hamilelik varmıdır? cvp verirseniz sevinirim cünkü çok tedirginim

Tahlil.Com | 20.11.2014 11:00
Adet söktürücü ilaçlar sizin kullandığınız gibi doktora danışılmadan ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar değildir.Sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.
Bu ilaçları kesinlikle doktor reçetesiyle yazılmadan kullanmayınız.
Bu ilaçların gebeliği önleyici bir etkisi de bulunmamaktadır.
DAHA FAZLA GÖSTER
Kadınlarda Cervical Smear Testi Nedir?
Cervical smear kadın yumurtalıklarının serolojik kontrolu veya yumurtalıklarda oluşan kanserin erken teşhisi için yapılır.Aktif cinsel yaşam süren kadınlara periyodik olarak doktor kontrolünde…
B12 Vitamini Tahlilinin Normal Değerleri
Vitamin B 12 tahlili, söz konusu vitaminin eksikliğin araştırılması yönünden istenen bir tahlildir.Normal değerlerinin bilinmesi eksiklik yönünden tedavi gerekip gerekmediği konusunda…
VDRL Testi Nedir?
VDRL testi,sifilis yani frengi hastalığı  tanısında kullanılan bir testtir.Mikrobiyoloji laboratuvarlarında kandan veya beyin omurilik sıvısından alınan numuneyle ELİSA veya latex yöntemiyle…
Burun Kültürü Nedir? Burun Kültürü Neden Yapılır?
Burun kültürü bir mikrobiyoloji tahlilidir.Burunda hastalık yapan veya hastalık yapma potansiyeli olan mikroorganizmaların tespit edilmesi için kullanılan bir kültür tahlilidir.…
Hamilelik Testi Nedir? Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?
Bu yazımızda hamilelik testlerinin nasıl yapıldığını, en doğru sonuçlar için ne zaman yapılması gerektiğini, doğru pozitif ve yanlış pozitif durumlarda ne yapmanız gerektiği ve fazlasını…
Alanin Aminotransferaz (ALT) Kan Testi Nedir? ALT Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
Karaciğer alanin aminotransferaz veya ALT dahil olmak üzere çeşitli enzimler üretir. Bu enzimler proteinleri parçalamaya yardımcı olur, böylece vücut onları sindirebilir. ALT kan…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com