CK-MB Testi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 23.07.2020 12:26 | Yazar: Dr. Cem Argun
Göğüs ağrısı yaşayan kişilerde, ağrının kalp krizi kaynaklı olup olmadığını araştırmak için yapılan bir kan testidir.Biyokimya laboratuvarlarında analiz edilmektedir.
CK-MB Testi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?
A

CK-MB Testi Nedir? 

CK-MB kalp kasında yer alan  bir enzimdir. Kalp kası hücrelerinde özellikle kalp krizi olarak da bilinen myocard infarktüsü durumuna bağlı harabiyet olduğunda kanda değeri ve seviyesi yükselir.
Damardan alınan kan örneğinden elde edilen serumun analiz edilmesiyle çalışılan bir kan testidir. Aç karına veya tok karına alınan kandan çalışılabilir. Şiddetli göğüs ağrısı yaşayan kişilerde, ağrının kalp krizi ve myocard infarktüsü kaynaklı olup olmadığını araştırmak için yapılır.Kalp krizi tanısını koymaya yardımcıdır.Ancak günümüzde klinik olarak yerini daha duyarlı olduğu bildirilen Troponin testine bırakmıştır.Eskisi kadar çok tercih edilmemektedir.Bu test kalp ve diğer kasların hasarını ayırt etmeye yarar. Kalp hastalarının ağrısı başladıktan birkaç saat sonra bu değer yükselir. 72 saat sonra normale döner.Pıhtılaşma tedavisinde oral antikoagulan tedavisi uygulanan hastalarda tedavinin etkinliği yönünden de bu teste ihtiyaç duyulabilmektedir.

CK-MB Testi Nasıl Yorumlanır?

Ck testi yapılır ve yüksek çıkarsa bu test istenir. Ck değerinin altında rölatif indeks görülürse ağrı, iskelet kası kaynaklıdır.

Ck/ Ck-mb oranı %2.5-3 den fazlaysa kalpten kaynaklı hasar olduğu anlaşılır.

Babalık Testi Nedir? Babalık Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?
Babalık testi  DNA analizi yapılan genetik laboratuvarlarda yapılmaktadır.Bu yazımızda babalık testlerine dair merak edilenler, testin neden ve nasıl yapıldığı ve babalık testlerinin nerelerde yapıldığına…
Üreaz Testi Nedir? Üreaz Testi Pozitifliği Ne Anlama Gelir?
Helicobacter pylori, bulunduğu yerde kronik enflamasyona neden olan, midenin çeşitli yerlerine yerleşen, mikroerofilik bir bakteridir. Helicobacter pylorinin midede var olup olmadığını anlamak…
Bayan ve Erkekte Testesteron Testinin Normal Değeri
Testesteron gerek bayanlarda gerekse erkeklerde sık olarak istenen bir hormon tahlilidir. testestoron testinin bayanlarda ve erkeklerde normal değerlerinin bilinmesi tahlil sonucunun değerlendirilmesi…
Hormon Testleri Nedir?
Hormon testleri ile ilgili sitemize gelen sorular üzerine, bir bilgilendirme yazısı hazırladık.
Vitamin B 12 Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?
Kanda vitamin B 12 yüksekliği tek başına bir hastalık tanısı için yeterli değildir.
Histeroskopi Nedir?
Histeroskopi; genelde tanı amaçlı olduğu gibi, tedavi amaçlı da kullanılabilen cerrahi bir yöntemdir.Kadın doğum doktorları tarafından tatbik edilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com