DİGOKSİN TESTİ

14.08.2017 09:15 | Güncelleme: 17.02.2020 07:38
Bu test kalp hastalarında kullanılan digoksin ilacının kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
DİGOKSİN TESTİ
A

Bu test ilacın kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Doktor tarafından verilen digoksin   dozunun takibi için düzenli aralıklarda istenen  bir testtir.

İlacın kanda ve hedef organ kalpte, kararlı duruma ulaşması yaklaşık bir veya iki haftayı alabilmektedir. Bu sırada yapılan bir test, hastanın doğru dozda digoksin almakta olup olmadığını daha doğru biçimde yansıtacaktır. Kişideki fizyolojik değişiklikler kandaki digoksin düzeyinin etkileyebilmektedir. Bu yüzden doz ayarlamalarında bu test istenmektedir.

İlaç kullanıldığı sırada meydana gelen bitkinlik, nefes darlığı, ödem gibi şikayetler kişide ilaç düzeyinin düşüklüğünü gösterebilir.

 

Referans Aralığı :

Kalp yetmezliği tedavisi görenler için tedavi edici düzeyi 0,5–2,0 ng/ml olduğu belirlenmiştir. Kalp atım düzensizlikleri olan kişiler için 1, 5 ng/ml ila 2, 0 ng/ml arası dozlar önerilmektedir.

İlaçların kişilere etkilerinin farklı olabildiği unutulmamalıdır. Ayrıca diğer ilaçlarla birlikte alınması ilacın emilimi etkileyen faktörlerdendir.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kortizol Testi Nedir? Kortizol Düzeyi Düşüklüğü ve Yüksekliği
Kortizol testi günün belirli saatlerinde düşüklük veya yükseklik gösterebilir. Bu nedenle kortizol testi için kanın alındığı saat ve zamanlama önem taşımaktadır.
PSA testi nedir?
Bu test prostat kanserinin teşhisinde kullanılan doğrulayıcı ve tamamlayıcı bir laboratuvar tahlilidir.
Çocuklarda Persantil Değeri Nedir? Nasıl Değerlendirilir?
Persantil değer; bebeklikten itibaren, çocuğun büyümesinin takipte tutulmasını sağlayan değerlerdir.
Nikotin Testi Nedir? Kanda Nikotin Testi Yapılır mı?
Sigara içenlerde nikotin araştırılması sıkça merak edilen bir konudur.Özellikle genç yaşta sigara içenler sigara içip içmediklerinin yapılacak testlerde…
Gaitada (dışkıda) nişasta ne zaman görülür?
Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Gaita tahlilinde nişasta görülmesi normal bir durum değildir.
HIV Testi Nedir? HIV Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?
HIV testi, bir kişinin HIV kapıp kapmadığını gösterir. HIV insan immün yetmezlik virüsü anlamına gelir. HIV, AIDS'e (edinilmiş immün yetmezlik sendromu) neden olan virüstür.…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com