DİGOKSİN TESTİ

14.08.2017 09:15 | Güncelleme: 13.04.2020 09:14
Bu test kalp hastalarında kullanılan digoksin ilacının kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
DİGOKSİN TESTİ
A

Digoksin Testi Nedir?

Bu test ilacın kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Doktor tarafından verilen digoksin   dozunun takibi için düzenli aralıklarda istenen  bir testtir.
İlacın kanda ve hedef organ kalpte, kararlı duruma ulaşması yaklaşık bir veya iki haftayı alabilmektedir. Bu sırada yapılan bir test, hastanın doğru dozda digoksin almakta olup olmadığını daha doğru biçimde yansıtacaktır.
Kişideki fizyolojik değişiklikler kandaki digoksin düzeyinin etkileyebilmektedir. Bu yüzden doz ayarlamalarında bu test istenmektedir.

Digoksin Testini Etkileyen Faktörler

İlaç kullanıldığı sırada meydana gelen bitkinlik, nefes darlığı, ödem gibi şikayetler kişide ilaç düzeyinin düşüklüğünü gösterebilir. 

Digoksin Testi Normal Değeri (Referans Aralığı) :

Kalp yetmezliği tedavisi görenler için tedavi edici düzeyi 0,5–2,0 ng/ml olduğu belirlenmiştir. Kalp atım düzensizlikleri olan kişiler için 1, 5 ng/ml ila 2, 0 ng/ml arası dozlar önerilmektedir.

İlaçların kişilere etkilerinin farklı olabildiği unutulmamalıdır. Ayrıca diğer ilaçlarla birlikte alınması ilacın emilimi etkileyen faktörlerdendir.

 

HIV Testleri:HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı? Erken HIV Tanısı İçin Hangi Testler Kullanılır?
HIV virusunun yol açtığı AIDS tanısında kullanılan ve sitemize de sıkça sorulan HIV testleri hakkında genel bilgi ve bu testlerin ne zaman yapılmasına dair bilgileri paylaşıyoruz.
York Testi 200 TL İndirimli Nasıl Yaptırabilirim?
York testi 200 TL indirimli yaptırabilirsiniz
TSH ile T3 ve T4 Hormonları Test Sonuçları Yorumu
Kan dolaşımındaki tiroid hormonları (T4 ve T3) azalınca hipofizden TSH salgısı artar
Albümin Nedir? Albümin Yüksekliği ve Albümin Düşüklüğü
Albumin tahlili, kanınızdaki albümin düzeyini ölçmektedir
Hepatit B Aşısı Yaptırmadan Önce Hangi Testler ve Tahliller Yapılır?
Hepatit B aşısı, Hepatit B virüsüne karşı antikor ve koruyuculuk oluşmasını sağlayan aşıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com