DİGOKSİN TESTİ

14.08.2017 09:15 | Güncelleme: 13.04.2020 09:14
Bu test kalp hastalarında kullanılan digoksin ilacının kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
DİGOKSİN TESTİ
A

Digoksin Testi Nedir?

Bu test ilacın kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Doktor tarafından verilen digoksin   dozunun takibi için düzenli aralıklarda istenen  bir testtir.
İlacın kanda ve hedef organ kalpte, kararlı duruma ulaşması yaklaşık bir veya iki haftayı alabilmektedir. Bu sırada yapılan bir test, hastanın doğru dozda digoksin almakta olup olmadığını daha doğru biçimde yansıtacaktır.
Kişideki fizyolojik değişiklikler kandaki digoksin düzeyinin etkileyebilmektedir. Bu yüzden doz ayarlamalarında bu test istenmektedir.

Digoksin Testini Etkileyen Faktörler

İlaç kullanıldığı sırada meydana gelen bitkinlik, nefes darlığı, ödem gibi şikayetler kişide ilaç düzeyinin düşüklüğünü gösterebilir. 

Digoksin Testi Normal Değeri (Referans Aralığı) :

Kalp yetmezliği tedavisi görenler için tedavi edici düzeyi 0,5–2,0 ng/ml olduğu belirlenmiştir. Kalp atım düzensizlikleri olan kişiler için 1, 5 ng/ml ila 2, 0 ng/ml arası dozlar önerilmektedir.

İlaçların kişilere etkilerinin farklı olabildiği unutulmamalıdır. Ayrıca diğer ilaçlarla birlikte alınması ilacın emilimi etkileyen faktörlerdendir.

 

Protrombin Zamanı Testi Nedir?
Protrombin zaman testi, kanın pıhtılaşma süresini ölçmeye yarayan bir testtir.
Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize,…
POTASYUM (K+) Normal Değeri Nedir?
Potasyum sıklıkla istenen bir biyokimya tahlilidir. Kandan alınan örneğin serumunun ayrılması sonrası serumdan yapılan tahlille kanda potastum seviyesi ölçülmektedir.
Somatomedin Nedir?
Somatomedin c, büyüme Hormonunun hücrede etkisini göstermesini sağlayan reseptör yani hedef etkiyi sağlayan maddedir. İnsülin benzeri büyüme faktörü-1…
Gebelik Şekeri Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Gebelik şekeri; normalde şeker hastalığı olmayan anne adayının, gebelikle meydana çıkan ve ancak şeker yükleme testi ile tespit edilebilen şeker hastalığıdır.
Sitrik Asidin Testinin Kullanım Yerleri Nelerdir?
Sitrik asit tahlili özellikle kalsiyum içeren böbrek taşları ve renal tübüler asidozun tanı ve takibinde kullanılır.
Metal Testleri ve Ağır Metal Testleri Nedir?
Metal  testleri  metale maruz kalıp buna bağlı sağlık sorunları olabilen kişilerin hastalıklarının tanı ve tedavisine yardımcı olabilmek amacıyla yapılan bir tahlil türüdür. Özellikle…
Tam Kan Sayımı (CBC) Nedir?
Bu makalemizden, CBC'nin ne olduğunu, hangi durumlarda gerektiğini, CBC'yi etkileyen faktörlerin neler olduğunu, testin nasıl yapıldığına dair bilgileri öğrenebilirsiniz.
Viral Hepatitler ve Hepatit Tanısında Kullanılan Tahliller
Hepatit sürekli gündemde yer bulan bir hastalıktır.Karaciğerin enfeksiyonu anlamına gelir.Viral etkenler en önemli nedenidir.Viral etkenler ile olan hepatitlere ise viral hepatit adı verilir.Viral…
Evde Gebelik Testi mi? Kan Tahlili mi?
Gebelik şüphesinde kullanılan iki yöntemdir,evde gebelik testi ve kan tahlili. Bunlardan hangisi güvenilir sonuç verir.
Adetliyken Muayene Olur mu?
Kadınların adet döneminde; hormonal dengeleri değişir.Ancak adet döneminde muayene olmak veya tahlil yapmak için doktorunuza danışmanızda yarar vardır.
Vücutta Potasyum Dengesinin Önemi, Eksikliği ve Fazlalığı
Potasyum besinler yoluyla aldığımız, en az sodyum kadar gerekli bir mineraldir.Vücutta potasyum eksikliği ve fazlalığı ise potasyum dengesi bozulacağından beraberinde bazı sağlık sorunları getirebilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com