Dişi Karbonatla Fırçalamak

15.03.2016 11:23 | Güncelleme: 02.02.2021 09:47
Diş, vücutta en sert kemiklere sahip kısımdır. Haliyle çok dayanıklıdır.
Dişi Karbonatla Fırçalamak
A

Diş, vücutta en sert kemiklere sahip kısımdır. Haliyle çok dayanıklıdır. bu dayanıklılığı sağlayan, öncelikle kemiğin kalsiyumla beslenmesi ve bunun haricinde en dış yüzeyde de daha az kalsiyum içeren bir yapı ile korunmasıdır. Yani tamamı birleşerek bu kadar dayanıklı bir yapıyı meydana getirir. 

Diş ayrıca estetik yönden de çok önemli yapılardandır. Neticede dışarıdan bakıldığında ilk dikkat çeken, kendinize dair bakımınızı ifade eden yerdir dişler. bu sebeple parlak ve sağlıklı görünmesi son derece önemlidir.

ancak bazen dişlerin güzel görünmesi için geri dönüşü olmayan zararlar veriliyor. Bu durumda dişler belli bir süre için daha parlak görünebilse de, uzun vadede daha sağlıksız dişler meydana getiriyor.

Karbonat Dişlere Nasıl Zarar Veriyor? 

Dişlerin karbonatla fırçalandığında parlayacağına dair yanlış bir inanış vardır. Karbonat dişleri parlatmaz. Aksine sert taneler içerdiği için dişin dış tabakasına zarar vererek hassaslaşmasına neden olur.

Bahsettiğimiz üzere diş, üst üste içerdiği katmanlarla sağlamlık ve koruyuculuk sağlar. Dişin en dışında bulunan katman ise, her kişide beyaz değildir. Bu rengi belirleyen, kişide kalsiyum ve fosfor minerallerinin bulunma oranlarıdır. Yani dişin sağlıklı veya sağlıksız olmasıyla bağlantılı bir durum değildir. Ancak bu renk, sarıya yakın olunca insanlar rahatsız olmakta ve kusursuz beyazlık peşine düşmektedir. 

Ancak bu beyazlığı sağlamak için önerilen ürünler ise, dişin en üst katmanını sıyırmaya, zayıflatmaya yöneliktir. Yani bu katmana zarar verilerek alttaki daha beyaz olan tabakaya ulaşılır ancak daha korumasız ve dış tehlikelere açık bir diş yapısı meydana gelmiş olur.

karbonatın taneleri oldukça serttir. bu sert yapılar çözünemez ve dişlerde kazınmalara sebep olur. böylece en üst katmana zarar verir. Şayet karbonat kullanılacaksa, uzun süre suda bekletilmeli, yumuşatılmalı ve öyle kullanılmalıdır.Fosfor Sağlığımız İçin Neden Önemli Bir Mineraldir?
Fosfor besinlerin içerisinde yaygın olarak bulunmaktadır
Cildinizi Kışa Hazırlamak İçin Önemli İpuçları
Sonbahar, cildimizi sağlıklı bir şekilde kışa hazırlamak ve güneşin olumsuz etkilerinden arındırmak için önemli bir mevsim
Oruç Tutmak Kilo Vermeye Yarar mı? Zayıflatır mı?
Ramazan ayı geldiğinde oruç tutanların önemli bir bölümü , oruçla birlikte kilo vermelerinin de daha kolay olacağını düşünmektedir
Çocuklarını Emzirenler Anne Sütünü Nasıl Saklamalı?
Özellikle çalışan anneler, doğumu takip eden süreçte bebeklerini emzirme sürecinde anne sütlerini saklayıp bebeklerine vermeyi ister
Kışın Terlemek Normal midir? Kış Aylarında Terleme
Kış aylarında da yazın olduğu gibi terleyenler olabilir
Yediğimiz Besinler Genetik Yapımızı Değiştiriyor mu?
Yapılan bilimsel araştırmalar sonrası insan kanında bitkiye ait genetik materyaller bulundu
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com