Erken Boşalma Nedir? Sebepleri Nelerdir?

02.08.2018 09:58
Erkeklerde erken boşalma; boşalmanın penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması ya da kişinin isteğinden önce olması olarak tanımlanmaktadır
Erken Boşalma Nedir? Sebepleri Nelerdir?
A

Erkeklerde erken boşalma; boşalmanın penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması ya da kişinin isteğinden önce olması olarak tanımlanmaktadır.
Erken boşalma her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, aslında bir problem olmayıp, cinsel bir uyumsuzluktur.
Cinsel ilişkide en önemli olan uyumdur. Bu nedenle erkeğin, kadının orgazma ulaşmasından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamayıp erken boşalmasını bir sorun olarak tanımlamaktan daha çok cinsel uyumsuzluk olarak gösterilmesi gerçekçi bir yaklaşımdır.

Erken boşalmanın nedenleri nelerdir?

Erken Boşalmanın birinci sebebi biyolojiktir. Uzmanlar; erkekte normal fizyolojik boşalma ve orgazm penis vajinaya girdikten 2-3 dakika sonra olarak ifade etmektedir. Fakat kadınlarda normal fizyolojik orgazm ve doruğa ulaşma penis vajinaya  girdikten yaklaşık 12-14 dakika sonra olmaktadır. Ancak çoğu kadın sadece penisin vajinaya  girmesi ile orgazma ulaşamaz diğer cinsel uyarılara da gereksinim duyarlar.
Kadınların yaklaşık %10′u ise cinsel uyarılara rağmen hiçbir şekilde orgazm olamamaktadır.

Diğer sebepler arasında ise günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma, gebe bırakma, başkası tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu; aşırı isteğin verdiği gerginlik gibi psikolojik faktörler önemli rol oynamaktadır.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

ilgaz | 23.05.2013 08:49

kolay gelsin hocam benim sorum su.

normal iliskiye girdigim zaman 5-10 dakika suruyor sizce bu erken bosalma mi ve prezervativle iliskiye giremiyorum prezervatifi koydum zaman sertli kayboluyor acaba penisim kucuk mu diye (12-13cm)fazla zefk alamadigim icin mi ? (bence de 12-13 cm kucuk :(((... )

Tahlil.Com | 29.05.2013 09:35
Penis boyunuzda ve ortalama boşalma sürenizde sorun görülmüyor
selen_gulbudak | 21.05.2013 11:03

hocam merhabalar..

ben 18 yaşındayım 2 hafta önce kız arkadaşımla ilişkiye girdik ilişki esnasında boşalıreken çok fazla boşalabiliyordum fakan o günden sonra hem çok isteksizleştim hemde mastürbasyon esnasında gerçekten çok az boşalmaya başladım bunun nedeni ne olabilir ?

Tahlil.Com | 22.05.2013 03:01
Bir üroloji uzmanına başvurunuz.
Cinsel İlişki Sonrası Adet Görülmesi Gebelik Olasılığını Kaldırır mı?
Cinsel ilişki sonrası hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar adet gördükten sonra da hamilelik ihtimalleri bulunup bulunmadığı merak ederler
Dışarı Boşalma Nedir? Cinsellikle Bulaşan Hastalıkları Engeller Mi?
Gebeliği engellemede uzun yıllar kullanılan bir yöntemdir dışarı boşalma
Sık Cinsellik Zevki Azaltır mı?
Cinsel ilişkide öncelikli kriter; zevk almaktır
Kadınlarda Orgazm Belirtileri Nedir? Orgazm Oldukları Nasıl Anlaşılır?
Genelde cinsel ilişki ve orgazmdan sonra kadınlar gülümserler
Aşırı Cinsel İlişki Kadınlara Zarar Verir mi?
Kadınlarda aşırı cinsel ilişkinin herhangi bir tehlikesi yoktur
Bakire Biri Hamile Kalabilir mi?
Evlilik öncesi  genç kızlar bakire iken ilişki kurmaları halinde hamile kalıp kalmayacaklarını sıklıkla merak ediyorlar
tahlil.com
tahlil.com