Erken Boşalma (Pre-matur Ejakulasyon)

01.08.2018 05:14 Prof.Dr.Önder Yaman
Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur. 
Erken Boşalma (Pre-matur Ejakulasyon)
A

Erken boşalma penisin vajen içerisine girmeden hemen önce ya da girer girmez hemen meni gelmesi yani boşalmanın istenenden daha erken gerçekleşmesi durumudur.
40 yaşın altındaki erkeklerin yaklaşık %40'ında görülür. Ancak bunun kesin bir tanımı yoktur. Bazı erkekler 5-10 dakika süren ilişkileri de erken boşalma olarak tanımlayabilirler. Genel olarak kabul edilen süre (IVLT) penisin vajene girdikten sonra 2 dakikanın altında boşalmanın erken boşalma olduğudur.Aynı zamanda erken boşalma eşlerin daha tatmin olmadan boşalmanın gerçekleşmesi olarak taımlanabilir.
Hem meni vajen içerisine atılamadığından kısırlığa yol açması hem de çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkilediği için önemli bir problem olarak ortaya çıkar. Aslında intrauterin inseminasyon (IUI) yöntemiyle erkeğin spermleri kadına nakledilerek çocuk olmama problemi büyük oranda çözümlenebilir. Ama cinsel birleşmenin daha tatminkar olabilmesi için boşalmanın doğal olarak geciktirilmesi başka yöntemlerle tedavi edilmelidir.
Öncelikle, cinsel ilişkiye girememe nedeninin erken boşalma mı yoksa penisin yeterli sertleşmemesi mi olduğu iyi ayırt edilmelidir. Bazen daha penis sertleşmeden boşalma olur ve cinsel ilişki de gerçekleşemez. Burada peniste bir sertleşme kusuru bulunup bulunmadığı iyi araştırılmalıdır. Bunun için NPT testi, penil Doppler ve VSS gibi testler istenilebilir.
Eğer sertleşme kusuru bulunmadığına karar verilirse gerçek erken boşalma tanısı konularak tedaviye geçilir. Genelde ilk ilişkilerde erken boşalma yaşanabilir. Bu anksiyeteye bağlıdır. Bu stres durumu daha uzun sürerse, erken boşalma da bir müddet devam edebilir. Zamanla erkeğin kendini kontrol edebilmeye başlamasıyla, bu sorun da kendiliğinden kaybolur.
Yetersiz cinsel eğitim ve bilgi eksikliği nedeniyle özellikle masturbasyon konusunda korkular da önemli faktördür. Bazı olgular ise organik bir nedene dayanır. Yani penisin sinirsel uyarımında hassasiyet artmıştır. Neticede daha birkaç hareket ile meni boşalmaktadır. Örneğin uretrit gibi iltihabi durumlarda. Erken boşalmanın tedavisinde eğer enfeksiyon ya da düzensiz cinsel yaşantı gibi nedenler söz konusuysa, öncelikle bunlar tedavi edilirler. Bazı tavsiyelerde bulunulur ve beraberinde geciktirici ilaçlar verilir. Olayın özelliğine göre psikiyatrik danışma da istenebilir.
Öncelikle cinsel ilişki sırasında erkeğin kendini kontrol etmesi önerilir (Masters ve Johnson yöntemi). Erkeğin kendini kontrol etmesi demek, boşalmadan hemen önce bunu hissederek ilişkiye ara vermesini öğrenmesi demektir. Boşalacağını hissettiği zaman kendini geri çekerek ya da dikkatini başka tarafa dağıtarak boşalmayı durdurmaya çalışmalıdır.
Bu alıştırmalara önce masturbasyon sırasında deneyerek başlanması uygun olur. Masturbasyon sırasında boşalmadan hemen önce ara verip, ereksiyonun azalması beklenir ve sonra yeniden devam edilir. Hatta bu sırada idrar tutar gibi kasların kasılması da boşalmayı kontrol etmede yararlıdır. Bu uygulama 2-3 kez yapılır. Haftada 1-3 kez alıştırma tekrarlanmalıdır.
Daha sonra cinsel ilişki sırasında aynı alıştırmalara geçilir. Başlangıçta ilişkiye girmeden boşalmayı önleme çalışmaları yapılır. Tam boşalmadan önce eşe ilişkiye ara vermesi söylenilir ve ereksiyon bir miktar kaybolana kadar beklenilir, arkasından tekrar devam edilir. Bunda da kendinden emin olunduktan sonra artık penisin vajen içerisindeyken boşalmanın geciktirilmesi alıştırmalarına başlanılır.
Bu sırada en uygun pozisyon erkeğin sırt üstü yattığı, kadın-üstte pozisyonunda cinsel birleşmedir. Ancak bu şekilde erkek boşalmasını en iyi kontrol edebilir. Aynı şekilde burada da boşalmadan hemen öncesi hissedilerek eşe işaret verilir ve ilişki kesilir, bir müddet bekledikten sonra tekrar devam edilir.
Bütün bu uygulamalar zaman alabilir. Haftalarca sürebilir. Sabırlı olmak ve tedavinin uzun sürebileceğine inanmak gerekir. Başarılı olunamıyorsa seks terapisi almak üzere doktoruna başvurulmalıdır.
Başka bir tedavi yöntemi ise penisin sıkılması tekniğidir. Burada, penis avuç içinde el ile sıkılarak boşalma refleksi önlenmeye ve kanın boşalarak reksiyonun azaltılmasına çalışılır. Bu sırada fazla travma yaratmamaya dikkat edilmelidir.
Bazen ilişkiden önce masturbasyon yapılarak ilişki sırasında boşalmanın geciktirilebileceği de bildirilmiştir. Kalın veya iki kat kondom kulanılmasının da peniste uyarımı azaltarak boşalmayı geciktirdiği tecrübe edilmiştir.
Erken boşalmanın tedavi süresi içinde mutlaka eşinin de yardımı gerekir. Çünkü bazı olgularda kadının orgazma gelmesi gecikebilir. Örneğin dakikalarca süren cinsel ilişkiye rağmen orgazm olamayan kadınlar vardır. Bu kadar uzun süre erkeğin boşalmadan cinsel ilişkiyi sürdürmesi mümkün olmayabilir. Burada sorun erkeğin erken boşalması değil, kadının orgazma geç başlamasıdır. Tedavisi de buna yönelik olmalıdır.

Geciktirici ilaçlar iki çeşittir.

1.Ağızdan alınan haplar,
2.Penise sürülen kremler.

Ağızdan alınan haplar antidepresan ilaçlar olup genelde psikiyatrik bozukluklarda kullanılırlar. Ama aynı zamanda peniste uyarım eşiğini de yükselterek boşalmayı geciktirmelerinden dolayı erken boşalmanın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Unutulmaması gereken nokta bu antideprasan ilaçların erken boşalmada kullanımının sağlık bakanlığı tarafından henüz onaylanmadığıdır.
Yan etkileri olabileceğinden ya da ters etkide bulunabileceğinden alınacaksa mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdırlar.
Clomipramine, fluoxetine gibi ilaçlar bunlardan bazılarıdır. Bu ilaçların en az 15 gün kullanılmaları gerekir. Eğer yanıt alınamamışsa fazla kullanmaya gerek yoktur, ya ilaç değiştirilir ya da seks terapisine geçilir.
Geciktirici kremler ise aslında lokal etkili anestezikler (uyuşturucular)'dir. Piyasada çok sık ve gelişi güzel satılmaktadırlar. Ama önemli sakıncaları bulunur. Öncelikle kadında da vajeni uyuşturarak zevk almasını önleyebilirler. Ayrıca, erkete penisin uyarılmasını bozarak ereksiyonu güçleştirebilir. Bazen cilt üzerinde tahrişte de bulunabilir. Sonuç olarak, erken boşalmanın tedavisinde erkeğin kendini kontrol etmesi çok önemlidir. Her ilişki sırasında birkaç saniye de olsa boşalmayı geç başlatabilmeyi öğrenmesi, bir müddet sonra tatminkar bir süre elde edilmesini sağlayabilir. Olaya eşinin de anlayış göstermesi ve tedavi edici yönde katkıda bulunması gerekir. İlaç kullanımı tek başına her zaman yeterli olmayabilir, bu nedenle kişinin kendi iradesini kullanması esastır. Gerektiği zaman seks terapisine baş vurulabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yapay Dişlerle de Doğal Görünüm Sağlanabiliyor
Dişler; şüphesiz fiziksel görünümde çok önemli bir unsurdur
Kırmızı Et Yemek Meme Kanseri Riskini Arttırır mı?
Meme kanseri; başta genetik olmak üzere, birçok faktörün birleşimi sonucu gelişen bir hastalıktır
Çatlak Kremi Nasıl Uygulanır?
İnsan derisi son derece hassastır ve çok kolay kabuklanma, çatlama, deri yırtılmaları meydana gelebilir
Açık Renkli Gözleri Korumalısınız
Göz rengini belirleyen; melanin pigmentidir
Televizyon Karşısında Uyumak 
Günlük hayatın hayli içine girmiş olan televizyon, az bir faydasının yanında pek çok zararı barındırmaktadır
Doğru ve Sağlıklı Güneşlenme Nasıl Olmalı?
Güneşlenmek; özellikle kemik sağlığı açısından çok önemlidir
Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalı?
Yürüyüş yapmanın faydalarından sıklıkla bahsedilir
Gebelikte Sabah Bulantılarını Önlemenin Yolları Nelerdir?
Sabah hastalığı; gebelerde görülen, sabahları bulantıyla uyanma durumudur
Stres Kontrolünde Çikolata Yerine Meyve Tüketin
Stres; dönem dönem kişilerin psikolojik dengesini bozan, hayata küstüren bir durumdur
Hamileliğin Hangi Aşamasında Oruç Tutulabilir?
Hamilelik ve emzirme döneminde annenin mutlaka çok iyi beslenmesi gerekir
Uyurken Ani İrkilme Nedir?
Uykuya dalma, bilimsel olarak pek çok çalışmaya konu olmuş ve üzerinde çok çeşitli fikirler ortaya atılıp uygulamalar yapılmıştır
Ramazan Kapıda Su İçmeye Başlayın
Su içmenin bilinen pek çok faydasından birkaçını sayalım;tok tutar,organların sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar,vücuda dinçlik verir,psikolojik hastalıklardan korur,hastalıkları vücuttan hızla uzaklaştırır
tahlil.com
tahlil.com